Jak oceniamy gry

Pod każdą recenzja zaczynając od grudnia 2015 roku możecie znaleźć tabelkę z subiektywną oceną poszczególnych składowych danej gry. Konkretnie na końcową ocenę składają się:

Wykonanie elementów – określa ono ich jakość, materiał wykorzystany do ich stworzenia, prezencje oraz odzwierciedlenie tego co mają przedstawiać.

Oprawa graficzna – w tej rubryce będzie pojawiać się nasza ocena oprawy graficznej. Dotyczy ona zarówno elementów: ich kolorów (czy są np. zgodne z tym co jest napisane na pudełku), ilustracji, przejrzystości jak i samego pudełka i wykończeni/wyprasek.

Grywalność na 2 osoby – jest to nasza subiektywna ocena, która ma przedstawić jak sprawdza się gra w rozgrywce dwuosobowej. Czy da się w nią grać w takim wariancie (jeżeli jest to zaznaczone na pudełku), czy się nie nudzi, czy nie jest zbyt przewidywalna itd. Oczywiście gry, w których zaznaczone jest, że są od 3 graczy, w tej rubryce nie będą posiadały oceny.

Grywalność na więcej osób – tak samo jak wyżej, tylko z opisaniem jak gra sprawdza się w większej grupie. Oczywiście maksymalna ilość będzie zgodna z tą zaznaczoną na pudełku. W grach tylko na dwie osoby, tej rubryce nie pojawi się ocena.

Klimat – sprawa chyba dla wszystkich jasna. Czy gra posiada klimat czy łatwo się wczuć w odgrywane role, czy dany tytuł przenosi nas w wydarzenia, które przedstawia itd. Brane tutaj będą pod uwagę zarówno elementy gry (czy oddają klimat) jak i mechanika. W niektórych grach (przede wszystkim prostych karcianych), ten element będzie pomijany.

Złożoność – ten aspekt to nic innego jak trudność zasad. I tutaj na ocenę również składa się kilka małych czynników. Poczynając od ogólnych zasad (większą wagę przykładamy do zasad podstawowych, a mniejszą do zaawansowanych, gdyż rozpatrujemy gry pod kątem nowych lub mało zaawansowanych graczy) przechodząc przez szybkość nauki, aż po instrukcje. Ważne dla nas jest, aby instrukcja była napisana w sposób jasny, a jak zawiera ilustrowane przykłady to jest wręcz idealna.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna z wszystkich powyższych ocen. Może się zdarzyć, że w grze się zakochamy i dodamy jej jakieś małe punkciki, ale jeżeli tak się stanie to z pewnością opiszemy Wam dlaczego tak się stało, oraz za co gra dostała coś ekstra.

Mam nadzieję, że taki system punktowania stanie się dla Was jaśniejszy. Jeżeli macie jakieś pytania czy sugestie to zapraszam do kontaktu zarówno poprzez komentarze jak i maile.
I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
-/6
III.
Oprawa graficzna
-/6
IV.
Wykonanie elementów
-/6
V.
Grywalność na 2 graczy
-/6
VI.
Grywalność na więcej osób
-/6

Ocena Końcowa: -

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive