25 mar 2024

Karak 2 - recenzja

Żyjemy w pięknych, ale i niebezpiecznych czasach, kiedy to można przebierać w treściach, którymi chcemy się interesować. Chcę się dowiedzieć czegoś o sytuacji politycznej w Ameryce Południowej? Proszę bardzo — subskrybuję odpowiednie kanały. Chcę się zrelaksować, jeżdżąc na deskorolce — oglądam tutoriale jak wykonywać różne triki. Chcąc zagrać w grę fantasy — czytam fora i blogi o tej tematyce. Jednak w dobie nieustannego przyśpieszenia i samorozwoju warto dać czasem sobie na wstrzymanie i chwycić się czegoś sprawdzonego. A takie sprawdzone rozwiązania zaimplementowano w grze Karak 2 wydawnictwa Albi

Karak 2 to przygodowa gra planszowa o tematyce fantasy dla 2-4 graczy w wieku 10+. Jest to druga część gry z serii o tym samym tytule. Jednak uspokajamy, bo nie trzeba znać pierwszej części, by móc grać w jej kontynuację. Podczas rozgrywki będziecie przemierzać i eksplorować tereny wokół zamku Karak, zbierając surowce, wznosząc miasta oraz budynki i rekrutując swoją armię. Wszystko po to, aby pokonać oddziały potworów i powstrzymać Mrocznego Generała.

W dużym pudełku znajdziecie wiele elementów. Od modularnej, heksagonalnej planszy, przez tekturowe znaczniki, po drewniane surowce. Oraz kości! Sporo kości, które reprezentują oddziały rycerzy, łuczników i magów czekających na wasze rozkazy. Wszystko osadzone w dedykowanych insertach, by zachować porządek oraz łatwość przygotowania rozgrywki. Elementy są trwałe i posłużą naprawdę długo! Ilustracje w grze przykuwają i cieszą oko. Zachowany jest klimat fantastyki, który ma zachęcić najmłodszych do odkrywania uniwersum Karaka.

Tak jak powiedzieliśmy wyżej — nie trzeba znać pierwszej części gry Karak, by móc grać w drugą. Jest to samodzielna gra mocno bazująca na mechanikach zaczerpniętych od starszej siostry z dodanymi nowymi. Zatem krótko o zasadach gry Karak 2. Rozgrywka toczy się na przestrzeni wielu tur. Gracze wykonują je w kolejności zgodnej z ruchem ruchu wskazówek zegara. Każdy z was będzie miał do dyspozycji 2 akcje. Przed każdą akcją będziecie mogli poruszyć swojego bohatera na sąsiednie pole. Jednak nie możecie zrobić akcji na polu, na którym zaczynacie turę, a dopiero później pójść dalej. Plansza jest modułowa, co znaczy tylko tyle, że jest budowana stopniowo wraz z postępem rozgrywki i przemierzaniem krainy przez bohaterów. Gdy już zdecydujecie się wyruszyć bohaterem, macie dodatkowo 8 następujących akcji do wyboru — walka z potworami, leczenie, zbieranie zasobów, budowa miasta, wznoszenie budynków, szkolenie oddziałów, zebranie przedmiotów lub wyleczenie zarazy. Nie będziemy szczegółowo opisywać każdej, bo są bardzo dokładnie i przystępnie wyjaśnione w instrukcji. Jednak zaskoczyło nas bardzo pozytywnie, jak każda akcja z osobna jest ważna, by efektywnie zadziałały inne. Dlatego powinniście skrupulatnie planować kolejne swoje ruchy, by zbierać surowce potrzebne do wzniesienia miasta, budynków czy rekrutowania armii przy jednoczesnym rozwoju waszej postaci — od kompletowania lepszego ekwipunku do zwiększania poziomu na torze chwały. Całe to ulepszanie postaci jest potrzebne, by zbierać Kamienie Dusz oraz by pokonać Mrocznego Generała. Gra się skończy, gdy ktoś zwycięży potyczkę z finałowym bossem, jednak rozgrywkę wygra ten z was, kto na koniec gry posiada najwięcej Kamieni Dusz.

Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się zarys rozgrywki w grę Karak 2. Zasady, choć rozpisane na kilku stronach (jest dużo przykładów) instrukcji nie są wcale takie trudne! Gra jest dedykowana dla dzieci w wieku 10+. Jednak uważamy, że poradzą sobie z nią nawet i pierwszoklasiści. 
Nie będziemy robić porównania z pierwszą odsłoną gry Karak, jednak gdybyśmy mieli wybierać, to nasz wybór zawsze padałby na drugą część. W obu pozycjach mamy losowe dokładanie kafelków do planszy, rozwój postaci oraz walkę z głównym przeciwnikiem. W „dwójce” natomiast dodano kilka elementów, które sprawiają, że gra z prostej eksploracji staje się lekko zaawansowanym (ale wciąż prostym) tytułem o rozbudowie miasta, rozwoju postaci i budowie armii. Jest więcej możliwości, strategii i planowania swoich ruchów.

Tak, wspomnieliśmy o armii — bardzo nam się spodobał fakt, że chcąc zadawać duże obrażenia i móc walczyć z silnymi przeciwnikami, musimy rekrutować rycerzy, łuczników czy też magów. Są oni reprezentowani przez kostki K6 i zadają dodatkowe obrażenia przy walce z wrogiem. Dodamy tylko, że ta odbywa się przez rzuty wspomnianymi kośćmi i trzeba wyrzucić na nich odpowiednio wysoki wynik, by przeciwnik został pokonany. A żeby rekrutować wojaków, musimy ich opłacić surowcami. Wcześniej jednak należy zbudować swoje miasto oraz odpowiednie baraki. Więc eksploracja czy farmerstwo? Trzeba odpowiednio to wyważyć i wznieść miasto w strategicznym punkcie.

Mówiliśmy na wstępie o sprawdzonych rozwiązaniach. Grając w grę Karak 2, bawiliśmy się bardzo dobrze. Padały nawet takie małe porównania do gier komputerowych lat ‘90 poprzedniego stulecia lub wczesnych lat ‘00 tego wieku. Trochę nas na wspominki wzięło przy tym tytule, bo na przykład w serii gier Heroes of Might and Magic też sterowaliśmy bohaterem, zwiedzaliśmy mapę i pozyskiwaliśmy z niej surowce, by następnie wrócić do zamku i rekrutować nowe oddziały. Podobnie sytuacja wyglądała w różnych grach MMORPG, choć w tym przypadku pozostawał sam element eksploracji mapy oraz rozwoju postaci. Czyli nas urzekł lekki powrót do korzeni gier przygodowych.

Druga odsłona gry Karak przyniosła nam wiele radochy z rozgrywek oraz stanowi wspaniały punkt odniesienia wśród innych pozycji typu dungeon crawler. Jeśli szukacie niezbyt skomplikowanej gry przygodowej, w której musicie rozwijać swoją postać, miasto i lubicie eksplorować mapę, to będzie to pozycja dla was. Jest sporo losowości, ale na tym polega urok tej gry — losowo dobierane są kafle terenu, co odzwierciedla eksplorację nieznanej krainy. Z kolei rzuty kośćmi przy walce reprezentują totalny chaos i nieprzewidywalność zgiełku bitwy. Polecamy grać w większym gronie, gdyż w dwie osoby jest bardzo dużo przestrzeni na planszy. Karak 2 to bardzo wciągająca gra z prostymi zasadami do której będziecie chętnie wracać jeśli lubicie gry przygodowe.

Nazwa: Karak 2
Wydawnictwo: Albi Polska
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Albi Polska za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive