12 maj 2017

Kółko i krzyżyk w nowej odsłonie! - recenzja gry Gobblety

Chyba każdy w szkole na przerwie grywał w różne gry na kartce papieru. Na długiej przerwie grywało się w statki, a na krótszych najczęściej w piłkarzyki. Gdy zostawało choć troszkę czasu to rysowało się 4 linie i grało się w kółko i krzyżyk. A co jakby troszkę rozszerzyć zasady znane z tej popularnej gry? Dzięki FoxGames możecie się przekonać, że nawet kilka drobnych zmian w znanych zasadach może spowodować całkiem nowy odbiór gry, a to wszystko w Gobbletach!

Gobblety to szybka gra rodzinna, której zasady opierają się na klasycznej grze w kółko i krzyżyk. W pudełko znajdziemy wypraskę, a w niej 18 pionków w dwóch kolorach, 4 elementy do stworzenia planszy oraz woreczek i instrukcje. Sama gra jest wykonana w sposób bardzo dobry, kolorowy, jednak pudełko mogłoby być lepsze.

Dlaczego warto zainwestować kilkadziesiąt złoty w tę grę? Czym ona różni się od swojego pierwowzoru? Otóż jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie mamy w niej aż 18 pionków. 9 z nich jest w kolorze, a drugie 9 w kolorze niebieskim. Dodatkowo są one w 3 rozmiarach. Z 4 elementów układamy planszę składającą się z 9 pól i możemy zaczynać rozgrywkę.

Zasady gry są banalnie proste i tłumaczymy je nawet krócej niż w Liście Miłosnym. Każdy ma swoje 9 pionków. W swojej turze mamy do wyboru 2 możliwości: dołożyć piona na planszę lub przesunąć tego, który już na niej się znajduje. Ważne jest jedno – gdy dotkniemy, któregoś z naszych Gobbletów to musimy go użyć. Cel jest jeden – ułożyć 3 w jednym rzędzie. Gdzie tu haczyk?
Otóż większe Gobblety mogą zjadać swoich mniejszych odpowiedników w obu kolorach. Pożarcie wiąże się z pewnymi konsekwencjami – pod uwagę bierzemy tego który jest na wierzchu, jednak zawsze musimy pamiętać, że jak przestawimy swojego piona to pod nim może znaleźć się Gobblet przeciwnika, a to może spowodować, że pomożemy naszemu przeciwnikowi.

Choć zasady banalne to rozgrywka niesie ze sobą sporo zabawy. Nie da się tutaj za wiele zaplanować, musimy dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji na planszy. Rozgrywka jest dynamiczna, a regrywalność zdecydowanie wysoka – bywają partie, które kończą się w kilku ruchach a to powoduje wielką chęć odegrania się. Takie odgrywanie się może nawet spowodować, że siedzimy dość długo nad tą grą zanim zdecydujemy się ją zapakować.

A skoro już mówimy o pakowaniu – w pudełko dostaliśmy woreczek plastikowy zawiązywany na sznurki, do którego idealnie mieszczą się wszystkie elementy. To powoduje, że Gobblety stają się bardzo mobilne i możemy ją wziąć w podróż nie zajmując przy tym dużo miejsca. Za to zdecydowanie duży plus dla twórców i wydawców.

Dla nas Gobblety są grą bardzo fajną i lubimy do niej wracać. Robimy to szczególnie w dwóch przypadkach – gdy nie mamy dużo czasu oraz gdy szukamy czegoś szybkiego na rozgrzewkę. Czasem bywa to długa rozgrzewka, ale zdecydowanie warto. Zdecydowanie polecamy Gobblety każdemu, zarówno starszym jak i młodym graczom. Gra nadaje się do urozmaicenia sposobu na spędzanie wolnego czasu. Gobblety rozwijają też sposób myślenia u najmłodszych graczy, a walory edukacyjne to bardzo ważne aspekty gier planszowych!


I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
-/6

Ocena Końcowa: 5

Nazwa: Gobblety

Wydawca: Foxgames

 Rok wydania: 2016

 Edycja: Pierwsza

 Sugerowana cena: 79,95zł 

 Ocena: 5/6 

 Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Foxgames
www.foxgames.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive