4 maj 2017

Czy modlitwa pomoże zbudować imperium? - recenzja dodatku Aztekowie do gry Osadnicy: Narodziny Imperium

Aztekowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański. Bardzo waleczni, ale i bardzo religijni. Przenosili się z miejsca w miejsce, wszystko dzięki nakazom ich ówczesnego Boga. Ten rys historyczny pokazuje dlaczego to właśnie te plemię zasłużyło sobie, by dołączyć ich do świetnej gry Ignacego Trzewiczka – Osadnicy: Narodziny Imperium.

Aztekowie to pełny, drugi dodatek frakcyjny do gry Osadnicy: Narodziny Imperium, w którym dostajemy tytułową rasę wraz z talią podstawową do niej (30 kart), plansze frakcji Azteków, mini dodatki – 10 kart Azteków do każdej tali, które dodają nowe możliwości w rozgrywce, 9 żetonów posągów, 46 żetonów łask bogów i znacznik punktacji. Bardzo dużym plusem jest fakt, że ten dodatek wspiera wszystkie wydane przed nim.

Znawcy Osadników już zauważą, że doszły żetony, których wcześniej nie było czyli żetony Łaski Bogów. Wraz z tym żetonami do gry doszła nowa akcja – modlitwa. To właśnie na tej akcji w dużej mierze opiera się cała frakcja Azteków, którzy będą starali się zdominować rozgrywkę przez wsparcie Bogów.

Sama rozgrywka się specjalnie nie zmienia – po stworzeniu tali kart frakcyjnych (musi ich być 30, zachowując specjalne zasady tworzenia tali) przechodzi się do rozgrywki właściwej. W miejscu ogólnodostępnym dokładamy żetony łaski bogów. Reszta zasad jest taka sama jak w podstawowej wersji gry (zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją Osadników). Jedyną odmianą jest wspomniana modlitwa. Standardowo może ona być realizowana na 3 sposoby jako: produkcja, cecha lub akcja.

W każdym z tych sposobów opiera się na tym samym – pociągamy odpowiednią liczbę kart (zaznaczoną na karcie) i w zależności od wyciągniętych kolorów otrzymujemy konkretne rzeczy. W czasie akcji modlitwa może być realizowana na dwa sposoby, w zależności od zapisu na karcie – albo najpierw deklarujemy kolor i następnie otrzymujemy dobra z nim związane w ilości wyciągniętych kart, albo najpierw pociągamy karty i potem decydujemy jakie korzyści z nich czerpiemy.

Żetony łaski bogów pomagają nam podczas modlitwy i posiadając żeton w odpowiednim kolorze możemy sobie zapewnić otrzymanie danego dobra. Żeby nie było za kolorowo - ktoś się modlić musi, a czasem nawet musimy złożyć ofiarę. Musimy się liczyć również z tym, że nie będziemy mieć z tego żadnych korzyści.

Modlitwa sprawia, że gra Aztekami staje się bardziej losowa, ale przez posiadanie łaski bogów oraz odpowiednich kart z cechami odnoszącymi się do modlitw możemy tę losowość zmniejszyć. Jednocześnie mechanika modlitwy ma swoje odzwierciedlenie w klimacie – wysyłamy człowieka, dajemy mu jadło by złożył ofiarę, a następnie się modlimy i mamy nadzieję, że ta modlitwa coś przyniesie. Czasem zdajemy się na łaskę bogów i dostajemy dużo rzeczy, a czasem nasze modlitwy nie są spełniane.

Jak już wcześniej wspomniałem – talia Azteków praktycznie opiera się na Modlitwie. Wydłuża to rozgrywkę oraz powoduje, że talia kart „normalnych” jest przetasowywana kilkukrotnie w czasie rozgrywki. Jeśli ktoś ma dużego pecha to może po prostu sobie nie poradzić tą talią. Nam bardzo podoba się fakt, że rys historyczny Azteków został oddany w mechanice – plemię te uchodzi za bardzo pobożne i jeśli „bóg tak każe” to tak robili.

Osadnicy: Narodziny Imperium – Aztekowie to dodatek, który wprowadza już szóstą rasę do rozgrywki (4 podstawowe + dodatek Atlantydzi). Twórcy ostrzegają jednak w instrukcji, że mimo możliwości grania już w 5, a nawet 6 osób to tego nie zalecają z powodu na duże zamieszanie oraz strasznie wydłużony czas rozgrywki. Już teraz grając w 4 osoby spędzamy około dwóch godzin na jedną grę.

Gra talią Azteków wymaga bardzo dobrej znajomości talii oraz niezłego szczęścia. W tejże talii znajdziemy wiele kart, które sobą od siebie zależne i wspomagają się wzajemnie (np. że za każdą modlitwę dostaniemy punkt, albo że do każdej modlitwy dobieramy jedną kartę więcej itd.). Zdecydowanie nie polecamy tej talii do gry z nowymi graczami, gdyż wprowadzają trochę chaosu i zwiększają skomplikowanie gry.

Aztekowie to dla nas bardzo dobry choć losowy dodatek do i tak już świetnej gry Osadnicy: Narodziny Imperium. O wykonanie się martwić nie musicie – jest ono bardzo dobre, jak to już przystało na gry Portalu. Dla wszystkich obeznanych z grą – polecamy serdecznie ten dodatek, gdyż zmienia on lekko rozgrywkę i wprowadza nową mechanikę. Graczom, którzy dopiero zaczynają przygodę z Osadnikami polecamy najpierw bardzo dobrze zapoznać się z samą rozgrywką podstawową, a następnie zakupić dodatki.

I.
Klimat
5,5/6
II.
Złożoność
4,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5,08

Nazwa: Aztekowie - dodatek do gry Osadnicy Narodziny Imperium

Wydawca: Portal

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 68 zł

Ocena: 5,08/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Portal
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive