22 maj 2017

Stwórz własną winnicę! - recenzja gry Winnica

Wino to trunek po który sięgamy przy różnych okazjach. Jak wszyscy wiedzą pochodzi ono z różnych szczepów winogron, a produkowane jest w winnicach. A co jak mielibyście okazje wcielić się w role zarządcy winnicy? Spróbujcie swoich sił w grze Winnicy - nowym tytule od Granny!

Winnica to szybka gra rodzinna, w której będziemy budować drogi i zbierać winogrona. Zawartość pudełka to notes z arkuszami i planem winnicy, 6 kart z farmami, 42 karty ścieżek, instrukcja. W pudełko wielu elementów nie znajdziecie, a pudełko jest zdecydowanie za duże, jednak sama gra dostarczy wiele radości i kosztuje niewiele.

Przejdźmy jednak do samych zasad. Są one proste co powoduje, że można grać już z młodszymi graczami. Każdy bierze jeden arkusz z planami winnicy, coś do pisania i siadamy do gry. Na środku układamy dwie talie kart – karty dróg i karty farm. Wyciągamy pierwszą kartę farm i dzięki temu wiemy, które połączenia są dla nas ważne w tej turze. Następnie wyciągamy kartę ścieżki i każdy z graczy rysuje ją w dowolnym miejscu na swoim planie. Karty ścieżek dociągamy do momentu, aż pojawią się na stole 4 karty z żółtym tłem. Wtedy sprawdzamy ile dostajemy punktów czyli liczymy ile winogron jest połączonych z farmą, którą odkryliśmy na początku. Następna tura wygląda tak samo, jednak zasada jest jedna – musimy mieć więcej punktów niż w poprzedniej turze. Dociągamy 5 kart farm, a jedna pozostaje nieodkryta. Na koniec gry jeszcze sprawdzamy ile połączyliśmy winogron z dodatkowymi zamkami i zgarniamy punkty.

Gra jest szybka i trwa około 20 minut. Jej siłą jest prostota zasad, które tłumaczymy w mig, a gramy wiele rozgrywek. Winnica to gra, którą można podciągnąć pod łamigłówkę. Każdy ruch trzeba zaplanować, gdyż możemy sami sobie zablokować drogę do zwycięstwa. Bardzo dobrą sprawą jest różnorodność każdej partii – choć wiemy jakie drogi występują w grze to nigdy nie wiemy w jakiej kolejności one wystąpią. Dobrze została rozwiązana sprawa punktacji – jeśli nie będziemy mieć więcej punktów niż w poprzedniej turze to wpisujemy 0, a na koniec gry za każde 0 dostajemy -5 punktów.

Serdecznie polecamy Winnice wszystkim, którzy szukają dobrej gry planszowej w naprawdę niskiej cenie. Szybkość, cena i radość jaką dostarcza gra to aspekty, które zdecydowanie powodują, że tę grę warto mieć w swojej kolekcji, szczególnie, że gra się w nią równie dobrze ze starszymi graczami jak i młodszym pokoleniem!


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5

Nazwa: Winnica

Wydawca: Granna

Wydanie: pierwsze

Rok: 2017

Sugerowana cena: 39,99 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Granna

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive