4 mar 2021

Inserty drewniane - HDF czy Sklejka?

Ostatnio omawialiśmy dla Was insert do gry Aquatica (który mieści też Mroźne Wody) od reDrewno Obiecaliśmy tam również porównanie sklejki z HDFem. Z HDFu otrzymaliśmy insert do  Terraformacji Marsa, który również w swoim czasie dla Was zaopiniujemy. Tym czasem przejdźmy do porównania.

Zacznijmy od typowo technicznych przedstawień tych produktów. Sklejka to kilka warstw drewna sklejonych ze sobą (w przypadku reDrewno z 3) podczas gdy HDF to sprasowana mieszanka włókien drzewnych z klejem. I jest to pierwsza widoczna gołym okiem różnica. Przy samych grach planszowych może to nie mieć dla Was znaczenia, ale to wpływa na inne cechy danego materiału.

Byliście kiedyś przy świeżo ścinanych drzewach albo przy obróbce „czystego” drewna? Jeżeli tak to z pewnością znacie ten charakterystyczny zapach. Taki sam występuje przy sklejce (co jest dość intensywne gdy otrzymamy paczkę, ale z czasem mija i nie przechodzi na elementy gry), podczas gdy przy płycie HDF ewidentnie czuć wmieszany w to klej. Sklejka ma ten zapach intensywniejszy, ale tak jak wyżej wspomnieliśmy – z czasem zanika i jest ledwo odczuwalny.

Coś co może mieć wpływ na samą grę planszową, a raczej jej przechowywanie i przenoszenie, to waga takiego insertu. HDF z racji swojej budowy jest cięższy. Na płycie o wielkości 30x21,5cm różnica w wadze wynosi około 35 gramów (około 20%). Różnica jest może mało wyczuwalna ale może to mieć wpływ na pudełko od środka.

Kolejny aspekt to odporność na uszkodzenia. I tutaj też porównujemy sztywność materiału. Sklejka jest sztywna, HDF jest bardziej podatny na wygięcia. Wbrew pozorom HDF jest twardszy niż sklejka. I tutaj zachodzi taka sytuacja, że HDF jest bardziej odporny na uszkodzenia, za wyjątkiem uszkodzeń spowodowanych uderzeniem punktowym – tutaj góruje sklejka.

A teraz różnica dla pasjonatów ulepszeń – malowanie. Sklejkę jest zdecydowanie łatwiej pomalować i uzyskać zadowalający efekt (sam sklep oferuje inserty z  pomalowaną sklejką), podczas gdy malowanie HDFu może spowodować jego puchnięcie (przy złym doborze bejcy/farby) i ciężej uzyskać na nim pożądany efekt. Sklejka jest po prostu jasna (ma kolor brzozowy), a HDF jest ciemny, przez co na sklejce łatwiej uzyskać planowany kolor.

Przed ostatnią różnicą którą chcemy Wam przedstawić to grubość materiału. HDF z racji swojej budowy ma zawsze ten sam wymiar – 3mm. Sklejka ma natomiast tolerancje, która wynosi od 2,8 do 3,1mm, ale tak naprawdę wiele to nie przeszkadza, gdyż gołym okiem ciężko zauważyć różnicę.

Ostatnią, ale za to istotną różnicą jest klejenie. HDF się łatwiej składa i dopasowuje elementy do siebie natomiast przy sklejce trzeba zwrócić więcej uwagi przy dokładnym składaniu, a klej łapie o wiele szybciej. Oczywiście obie formy mają swoje plusy i minusy.

Czy któryś z tych materiałów jest lepszy czy gorszy? Naszym zdaniem nie. Jeżeli nie chcecie malować insertu, nie przeszkadza Wam jego waga oraz macie czas by Wam dłużej klej zasychał, to wybierzcie HDF (jest też nieznacznie tańszy). Jeżeli natomiast macie w planach malowanie, nie chcecie znacząco podnosić wagi gry i lubicie zapach drewna – bierzcie sklejkę. To są oczywiście nasze subiektywne odczucia, ale nam bardziej pasuje sklejka – po prostu wygląda dla nas estetyczniej nawet gdy nie jest pomalowana.


 Serdecznie dziękujemy reDrewno za wysłane materiały!


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive