7 mar 2021

Zostań najlepszym winiarzem w mieście! - recenzja gry Viticulture

W ostatnim czasie ogrywamy albo imprezówki lub gry lekkie, albo ciężkie tytuły. Brakowało nam czegoś pośrodku. I tu z ratunkiem przybyła księgarnia Gandalf, która wysłała nam Viticulture Essential Edition, czyli grę o prowadzeniu winnicy. Czy warto siadać do tej planszówki, czy szkoda czasu? Sprawdźmy!

Viticulture Essential Edition to gra planszowa dla 1 – 6 graczy, w wieku powyżej 13 roku życia. Jedna partia to około godziny, półtora grania. W grze wcielamy się we właściciela winnicy. Przyjdzie nam przyjmować specjalnych gości, sadzić nasiona, zbierać grona, produkować i sprzedawać wina. Mechaniki dominujące w grze to worker placement i hand management.

W zgrabnym pudełku znajdziemy: 78 dużych kart (ojców i matek, pól, wariantów solo), 154 małe karty (gości, zamówień i winorośli) planszę główną i 6 plansz Winnic, 30 pionków pracowników, znacznik pracownika tymczasowego, 6 dużych pracowników, 6 pionków pobudki, 6 pionków punktów zwycięstwa, 6 pionków Wypłaty końcoworocznej, 48 pionków Konstrukcji, znacznik pierwszego gracza, 50 szklanych znaczników gron i win, 72 żetony lirów, instrukcję. Wykonanie jest obłędne, od samego patrzenia można się zakochać w grze, a wszystko dopełnia jeszcze instrukcja wykonana z grubego, płótnowanego papieru.

Zasady gry są proste i nie ma ich aż tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Jest to klasyczny worker placement, więc będziemy tutaj rozstawiać swoich pracowników i zyskiwać z tego powodu różne bonusy. Runda w grze nazywana jest rokiem, a w każdym z nich rozgrywamy cztery pory roku (4 fazy). W każdej fazie korzystamy z czego innego: Wiosną rozkładamy swoje pionki na torze pobudki, dzięki czemu zdobywamy bonusy i ustalamy kolejność graczy. Latem rozstawiamy swoich pracowników na lewej stronie planszy (z żółtymi kółkami), co pozwala nam budować, sadzić winorośl, sprzedawać grona, czy zagrywać karty gości letnich. Jesienią dobieramy kartę gościa (wybieramy, czy letniego, czy zimowego), a zimą rozstawiamy pracowników na prawej stronie planszy (na niebieskich polach), mogąc zbierać plony, produkować wina, zatrudniać nowych pracowników, zbierać zamówienia, czy zagrywać karty gości zimowych. Twist? Mamy określoną liczbę pracowników na cały rok, więc jeśli wykorzystamy wszystkich w lecie, to nie skorzystamy z nich w zimie. 
Każdy z graczy ma swoją planszetkę, na której są pola uprawne, miejsce na różne budynki, tłocznie z gronami i piwnice z winami. Budowanie budynków przynosi nam różne korzyści – od dodatkowych bonusów przy akcjach głównych, po powiększanie piwnicy, czy możliwość sadzenia lepszych winorośli. Na koniec roku zbieramy swoich pracowników, dostajemy wypłatę, postarzamy swoje wina i grona (podnosząc ich wartość) i rozgrywamy nowy rok. Gra toczy się do momentu osiągnięcia przez któregoś z graczy 20 punktów zwycięstwa.

Pory roku opisane są na planszy w klimatyczny sposób. Dodatkowo, każda akcja okraszona jest tekstem na planszy, dzięki czemu nie musimy co chwila sięgać do instrukcji by sprawdzić, „co się stanie, jak postawie się na tym polu”. Jest to dla nas duży plus, bo możemy skupić się na samej rozgrywce, a nie musimy się odrywać, by sprawdzać dane akcje.

Warto raz jeszcze wspomnieć o wspaniałym wykonaniu gry. Poczynając od szklanych znaczników gron i win, które są klimatyczne, po drewniane piony, które są zrobione tak, by przedstawiały konkretne budynki, butelki czy koguta, dzięki czemu każdy otrzymuje swój zestaw pionów, w którym powtarzają się jedynie pracownicy.

Viticulture Essential Edition jest grą klimatyczną, a wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze, podział na 4 pory roku, które odwzorowują to, co się dzieje w procesie wytwarzania wina – wiosną planujemy, latem sadzimy, jesienią zapraszamy gości, zimą zbieramy i produkujemy (oczywiście w dużym uproszczeniu). Kolejny aspekt to karty początkowe – ojca i matki, które decydują, co dostajemy „w spadku”. Dzięki temu każda rozgrywka jest inna, bo jest małe prawdopodobieństwo, że trafi się nam taki sam zestaw kart początkowych. Starzejące się wina i grona to kolejny element, który sprawia, że Viticulture to klimatyczna gra planszowa, bo przecież wino im starsze, tym lepsze.

Viticulture Essential Edition to solidny worker placement, do którego zdecydowanie będziemy wracać. Obszerna, acz bardzo dobrze napisana, instrukcja może pierwotnie odrzucić początkujących graczy, ale to kwestia szczegółowego opisu, tak by nie pozostawiać pola domysłom. Polecamy grę wszystkim, którzy lubią pokombinować i trochę poprzepychać się z przeciwnikiem na planszy!


Nazwa: Viticulture Essential Edition
Wydawnictwo: Phalanx
Rok wydania: 2020
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy Księgarni Internetowej Gandalf.com.pl za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive