24 mar 2021

Układaj i wygrywaj! - recenzja gier BITS Travel i Ubongo Trigo Travel

Na dworze coraz cieplej, więc coraz więcej osób myśli o różnych krótszych i dłuższych wyjazdach. A na takie wyjazdy przydadzą się gry kieszonkowe, które można zabrać wszędzie. Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować dwie gry wydawnictwa Egmont, które z założenia są właśnie takimi produktami. Czy jednak w tych małych pudełkach zmieści się dużo rozrywki? Sprawdźmy!

Pierwszym opisywanym tytułem będzie Ubongo Trigo Travel, czyli podróżniczy tytuł bardzo uznanej gry Grzegorza Rejchtmana – Ubongo. Jest to gra abstrakcyjna, w której z określonych kształtów (na bazie trójkątów) musimy ułożyć dany wzór. W małym pudełku znajdziemy: 32 karty (64 łamigłówki), 28 kafelków (4 zestawy po 7 sztuk) oraz instrukcję. Wykonanie – jest dobre, ale szału nie robi, choć nadal w pamięci mamy, że to wersja kieszonkowa, więc zapewne oszczędzano na jakości, by mieć niższą cenę.

Zasady gry są bardzo proste, a grać możemy na kilka wariantów – prosty/trudniejszy oraz podstawowy/zaawansowany. Baza do rozgrywki jest taka sama – gracze otrzymują zestaw 7 kafelków, na stole wykłada się stos po 8 kart dla każdego gracza (ważne, by były tą samą stroną ku górze). Następnie gracze dociągają po karcie, odwracają ją i sprawdzają, które kafelki mają użyć do układania. Gdy gracz ułoży, krzyczy Ubongo i odlicza od 30 do 1 (w wariancie podstawowym) – jeżeli pozostali gracze w tym czasie ułożą, to każdy bierze swoją kartę jako punkt. Jeżeli ktoś nie zdąży, to dodatkowy punkt zdobywa najszybsza osoba. W wariancie zaawansowanym się nie odlicza, a punkty zdobywa tylko najszybszy gracz. Gra toczy się przez 8 rund, a gracz z największą liczbą punktów (kart) zostaje zwycięzcą.
Gra jest sprawna, dynamiczna i czuć ducha rywalizacji. Przydaje się tutaj patrzenie przestrzenne, bo  kafelki można obracać w każdym możliwym kierunku, by dopasować do wzoru na karcie, a to daje naprawdę wiele możliwości. W rozgrywce na większą liczbę graczy można wręcz powiedzieć, że przyjmuje imprezowy charakter.

Ubongo Trigo Travel to ciekawa, prosta gra rodzinna, która sprawdzi się u tych, którzy szukają gier z małą ilością zasad. Jest to również bardzo dobra pozycja dla wielbicieli „podstawowego” Ubongo, bo zamiast brać duże kwadratowe pudło, będą mogli wrzucić do plecaka wersje podróżniczą. Polecamy!


Drugim tytułem jest Bits travel, czyli kolejna wariacja na temat popularnego tetrisa. Gra jest bardzo podobna do Fits i polega na tym samym – układaniu kafelków jak w tetrise. Różnica jest taka, że tutaj mamy kafelki składające się z dokładnie dwóch kwadratów, ale za to w różnych kolorach. W równie małym pudełku znajdziemy: 56 kafelków graczy, 6 kafelków startowych, 4 plansze, 4 rampy, 9 kart zadań, 14 kart budowy. Wykonanie? Jak wyżej – tektura cienka, ale to cięcie kosztów, do samych ramp nie mamy zastrzeżeń.

Zasady są banalnie proste – każdy bierze rampę, planszę oraz zestaw kafelków gracza. Na środku stołu rozkładamy 3 stosy z kartami zadań, z podziałem na rundy według rewersów. Następnie odkrywamy kartę z jedynką, która mówi, że w pierwszej rundzie punktujemy za ułożenie dokładnie 4 kwadratów w tym samym kolorze koło siebie – za każdy taki zestaw 1 punkt. Wybrany gracz odkrywa karty, które mówią, jakie kafelki należy dokładać i tak gramy, aż zapełnimy planszę. Po podsumowaniu punktów ściągamy wszystkie kafelki i odkrywamy kartę z dwójką – tutaj już mogą być różne warianty, ale punktować będziemy za ułożenie konkretnej figury w każdym z kolorów, oraz za to samo co w rundzie pierwszej. Po kolejnym podsumowaniu punktów odkrywamy kartę rundy trzeciej, która mówi za co będą odejmowane punkty- na przykład -1 punkt za każdy „luźny” kwadracik w naszym układzie. Po trzeciej rundzie sumujemy wszystkie punkty i gracz z ich największą liczbą zostaje zwycięzcą.

BITS travel jest ciekawą wariacją tetrisa, w której odnosiliśmy wrażenie, że wybiera się mniejsze zło. Z góry wiadomo, że w każdym kolorze ułoży się maksymalnie jeden "komplet" 4 kwadracików (jest po 7 w kolorze), więc pierwsza runda jest stosunkowo prosta. Druga wymaga już większego planowania, a w trzeciej trzeba się nagłówkować, by te kwadraty, których nie użyjemy do punktowanego układu, nie spowodowały, że dostaniemy punkty ujemne. Jest to bardzo ciekawe i urozmaicone rozwiązanie.

BITS Travel mieści się, tak samo jak Ubongo travel i Fits Travel, do plecaka czy większej kieszeni w kurtce, co sprawia, że można ją zabrać praktycznie wszędzie. Do samej rozgrywki też nie potrzeba wiele miejsca, więc sprawdzić się pod namiot, czy na wycieczkę do schroniska. Wszyscy fani tetrisowych układanek zdecydowanie będą zadowoleni z tej pozycji.

Czy któraś z tych gier jest lepsza lub warta większej uwagi graczy? Naszym zdaniem nie, gdyż choć wydają się podobne, to każda z nich niesie co innego - w Ubongo musimy układać konkretne kształty z trójkątów i liczy się tutaj mocno wyobraźnia przestrzenna, podczas gdy w Bitsie musimy trochę poplanować, a trochę poddać się szczęściu. W Ubongo każdą kartę planujemy od początku do końca, podczas gdy w BITS musimy zmieniać naszą taktykę i dostosowywać ją do odkrywanych kart. Polecamy Wam byście zainteresowali się obiema pozycjami i wybrali tę, która bardziej pasuje w Wasze gusta!


Nazwa: BITS Travel   /  Ubongo Trigo Travel
Wydawnictwo: Egmont / Egmont
Rok wydania: 2021 / 2021
Gry najtaniej kupisz BITS: TUTAJ  / Ubongo: TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Egmont - Kraina Planszówek


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive