17 gru 2016

Wymyślaj słowa, bo bomba tyka! - recenzja gry Tik Tak Bum

Gry słowne cieszą się u nas dużym powodzeniem. Pobudzają naszą wyobraźnie, czasem doprowadzają nas do łez, bo często palniemy jakieś głupstwo. Przede wszystkim łączy je dobra zabawa, która w naszym gronie jest najważniejsza. Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować odświeżoną wersje gry od wydawnictwa Piatnik – Tik Tak Bum.

Tik Tak Bum to słowna gra imprezowa, w której będziemy rzucać kostką by wiedzieć jakie słowa układać. Dokładniej rzecz biorąc mamy w pudle:  110 dwustronnych kart, tykającą bombę i kostkę. Na kartach widnieją litery, z którymi będziemy układać słowa, a w jaki sposób będziemy to to robić podyktuje nam kostka. Na sześciennej kostce widnieją bowiem 3 możliwe symbole – Tick..., Tick...tack, bomba.

Zasady gry są banalnie proste. Z wszystkich kart układamy stos trzynastu, a pozostałe odkładamy na bok. Następnie wybieramy pierwszego gracza i przekazują mu bombę oraz kostkę. Gracz rzuca kostką, dzięki czemu wiemy jakie słowa będziemy układać: jeśli wypadło Tick... to grupa liter nie może być na początku wyrazu, jeśli wypadnie Tick...tack, to grupa liter może być w dowolnym miejscu, jeśli wypadnie bomba to grupa liter nie może znajdować się na końcu wyrazu.  Gracz uruchamia bombę, odkrywa wierzchnią kartę i podaję słowo. Jeśli jest prawidłowe to przekazuje bombę dalej. Gracz, któremu bomba wybuchnie w ręce bierze za karę kartę i rozpoczyna kolejną turę. Gramy 13 rund, a gracz który będzie miał najmniej kart ten wygrywa.

Na pewno największą furorę wśród grających robi tykająca bomba. Nigdy nie wiadomo kiedy ona wybuchnie, gdyż jest to w losowym momencie, ale w przedziale od 10 do 60 sekund. Nie martwcie się jednak – nie przestraszycie się i choć dla jednych może to byś plusem, dla nas jest to minus.

Wspomnieliśmy o elementach, ale co z ich wykonaniem? Otóż karty są czytelne, z dużymi literkami w dwóch wariantach – z jednej strony są czarne na białym tle a z drugiej odwrotnie. Czarna kostka ze złotymi znaczkami też jest czytelna i nie wymaga specjalnego przyglądania się, wystarczy rzut oka. A bomba? Sama w sobie jest całkiem ładnie i solidnie wykonana, tyka głośno, a wybucha... cicho.

Jak zatem oceniamy Tik Tak Bum? W kategorii gier imprezowych bardzo dobrze. Jest to dobra gra, szczególnie dla fanów gier słownych. Nam przyszło grać zarówno w wariancie dwu- jak i pięcio- i ośmio- osobowym i w każdym z nich gra wypada bardzo fajnie. Im więcej ludzi do gry tym jest większa presja na szybsze wymyślanie słów.

Jedna z częściej wyciąganych u nas gier imprezowych jest Party Time, ale Tik Tak Bum ma szanse wskoczyć na drugie miejsce. Jedyna sprawa, która nam nie „siedzi” to za cicha bomba. Liczyliśmy, że będzie ona głośna, albo przynajmniej głośniejsza niż samo tykanie, jednak się zawiedliśmy. Jest to jedyny aspekt gry do którego mamy zastrzeżenia.

Jeśli zatem szukacie gry, którą wyciągniecie do zabawy z dziećmi (powstała również edycja Tik Tak Bum Junior), ale też taką, w którą możecie zagrać w dużej grupie osób (według autorów od 2 do 12 osób!) to Tik Tak Bum jest do tego idealna. Polecamy ją serdecznie każdemu fanowi gier słownych i nie tylko!


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
4,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,83

Nazwa: Tik Tak Bum

Wydawca: Piatnik

Wydanie: drugie

Rok: 2016

Sugerowana cena: 54,95 zł

Ocena: 4,83/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Piatnik

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive