27 gru 2016

Nie daj się wciągnąć! - recenzja gry Tornado Ellie

Niedawno zakończyliśmy konkursy, a w jednym z nich była do wygrania gra Tornado Ellie. Mamy ten tytuł również w swojej kolekcji i dziś chcielibyśmy Wam przedstawić nasze odczucia co do niego oraz zapoznać z podstawowymi zasadami.

Tornado Ellie to humorystyczna gra zręcznościowa, w której będziemy starać się ocalić swój dobytek przed szalejącym tornadem. Nikt przecież nie chce stracić swojego domu, drzewa czy krowy! W grze może wziąć udział od 2 do 4 graczy, w wieku od 7 lat. Czas gry? Około 15-20 minut.

Co znajdziemy w kolorowym pudle? Karty. 90 kart, na których widnieją zwierzaki (z jednej strony) i  wciągane przez tornado dobra (z drugiej strony).  Do tego dostajemy plansze szlaku tornada, mały drewniany walec szlaku tornada, 4 kartonowe stojaki, 12 domów, 12 krów, 12 drzew, kolorowa instrukcja.

Zasady gry są proste i można je wytłumaczyć w minutę. Każdy z graczy bierze komplet do swojego gospodarstwa: 3x dom, 3x krowę i 3x drzewo i dodatkowo dobiera 4 karty. W skrócie będzie walczyć o utrzymanie swoich dóbr. Gracz aktywny będzie zagrywał kartę (kładł ją na spodzie huraganu), a następnie obracał planszę do kolejnego gracza. Następny gracz musi położyć kartę, na której widnieje taki sam zwierzak, albo na którym jest więcej innych zwierzaków niż na poprzedniej karcie. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić to sprawdza rewers wierzchniej karty ze stosu na planszy. Musi on odłożyć takie elementy ze swojego gospodarstwa jakie widnieją na karcie. Ustawia je w wieże, która zwiększa trudność obracania planszy. Jeżeli ktoś zrzuci tę wieżę to pozostali gracze odzyskują po jednym elemencie ze swojego gospodarstwa i gramy dalej. Gra kończy się w momencie, gdy skończą się karty w talii bądź ktoś nie będzie w stanie dołożyć domu, krowy lub drzewa do huraganu. Każdy pozostały element jest wart 1 punkt, a za komplet trzech różnych elementów dostaniemy dodatkowe 3 punkty.

Ocena wykonania gry nie jest prosta. Z jednej strony fajna kolorowa plansza czy solidne drewniane żetony, a z drugiej karty, które są dość śliskie i lepkie. Takie karty z jednej strony utrudniają rozgrywkę (co działa na plus), ale z drugiej strony bywa to bardzo męczące, gdy ciężko nawet potasować talie.

Rozgrywka jest losowa. Mając 4 karty na ręce bardzo często zdarza się, że nie posiadamy odpowiedniej liczby lub zwierzaków, by dołożyć do pozostałych, przez co tracimy swe dobra. Wraz z zwiększającą się liczbą graczy zwiększa się poziom trudności. To wszystko przez fakt, że szybciej rośnie wieża z kart i drewna, więc łatwiej strącić całość.

Nam się spodobała przede wszystkim możliwość zmiany trudności rozgrywki poprzez wybór drogi, po której zmierza tornado. W wersji podstawowej jest to figura o małej średnicy i z niewielkimi zakrętami, a w wersji trudniejszej mamy do czynienia z dużą średnicą i ciągłymi  zawijasami, przez co łatwiej zrzucić wieżę.

Naszym zdaniem gra się słabo skaluje na dwie osoby (przynajmniej nam nie przypadła do gustu w takiej formie), ale za to w cztery gra się całkiem ciekawie. Losowość niestety jest mocno odczuwalna, bo nie dość, że może nam braknąć zwierzaków to może się też okazać, że ktoś stracił 7 z 9 swoich elementów i dalej może grać, a my straciliśmy 3 takie same i w następnym ruchu znów mamy odłożyć drzewo przez co odpadamy.

Lekka, zręcznościowa gra rodzinna – tak bym w skrócie opisał Tornado Ellie. Dla kogoś kto szuka czegoś szybkiego to ten tytuł będzie sprawdzonym zakupem. Dla doświadczonych planszówkowiczów, którzy lubią sobie planować ruchy,  może to być raczej gra, która ich znuży. Jednak jeśli szukacie czegoś ciekawego i przede wszystkim innego to powinniście sprawdzić gry od foxgames, gdyż w ostatnim czasie wydają oni gry „inne” i postawili na ruchome plansze.

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
4,5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,75

Nazwa: Tornado Ellie

Wydawca: Foxgames

 Rok wydania: 2016

 Edycja: Pierwsza

 Sugerowana cena: 65,95zł 

 Ocena: 4,75/6 

 Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Foxgames
www.foxgames.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive