13 gru 2016

Zbadaj mapy i znajdź agentów. - recenzja gry Tajniacy: Obrazki

Gry imprezowe sprawdzają się u nas bardzo dobrze, gdyż organizujemy spotkania planszówkowe, na których z reguły bywa kilkanaście osób. Z racji, że wychodzimy z założenia, że najpierw się integrujemy, a potem rozchodzimy i gramy w coś cięższego, to gry na dużą liczbę osób zawsze są u nas mile widziane. Na jedno ze spotkań przyniesieni zostali Tajniacy i od razu przyjęto ich z dużym entuzjazmem. Nie mogliśmy więc się powstrzymać od pozyskania nowej wersji tej gry – Tajniacy: Obrazki.

Tajniaków chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Znana gra imprezowa Vlaada Chvatila (Mage Knight, Ciężarówką przez Galaktykę), która zdobyła liczne nagrody, między innymi Golden Geek Award oraz Zaawansowaną grę roku 2016 dla najlepszej gry wydanej w Polsce. Nie dziwi, więc fakt, że następcy zostali przyjęci tak samo dobrze.

Zasady gry są banalnie proste. Gracze dzielą się na dwie drużyny, a z każdej drużyny wybiera się lidera. Dwóch liderów siada po jednej stronie stołu, a ich drużyny po drugiej. Na środku rozkładamy planszę z dostępnych obrazków w układzie 5x4. Liderzy pociągają kartę klucza, na której widnieje układ wraz z zaznaczonymi obrazkami, które muszą zgadnąć nasi współtowarzysze. Zadaniem lidera jest powiedzieć hasło i cyfrę – hasło, które nakieruje ich na jak największą ilość obrazków, a cyfra – ilość skojarzeń lidera z danym hasłem, jednocześnie jest to ilość obrazków, które mogą zaznaczyć maksymalnie gracze (mogą dodać jeden od siebie, jeśli nie zgadli w poprzedniej turze). Jeśli pokolei trafiają to lider zakrywa obrazek swoim agentem. Jeśli trafią neutralnego lub przeciwnego agenta to tura przechodzi na przeciwników. Jest też jeden obrazek zabójcy – jeśli na niego trafimy to niestety przegrywamy natychmiastowo.

Zmiany, zmiany, zmiany. Ci co znają Tajniaków muszą się zapoznać jedynie z drobnymi zmianami. Po pierwsze układamy planszę 5x4. Po drugie możemy mówić to co przedstawia obrazek (w tajniakach słownych nie mogliśmy użyć danego słowa), gdyż obrazki zawierają bardzo wile różnych elementów. Dodany został również wariant rozgrywki zwany Zabójczym Zakończeniem – po trafieniu wszystkich naszych obrazków musimy jeszcze znaleźć zabójcę.

Jak Tajniacy: Obrazki wypadają w stosunku do swoich poprzedników? Naszym zdaniem całkiem całkiem. Przede wszystkim w oczy rzuca się wykonanie. Obrazki nie są jednoznaczne, co bardzo urozmaica rozgrywkę. Przedstawione obrazki są mieszanką przeróżnych możliwych rzeczy – od czajniczka z którego wydobywają się motyle, przez amora, który zamiast łuku trzyma kosę śmierci, po samochodobiedronkę.

Co dokładnie znajdziemy w pudle? Na początek dostaniemy karty Agentów – 14 w dwóch kolorach i jednego podwójnego Agenta (drużyna, która zaczyna musi odgadnąć jeden obrazek więcej). Do tego dokładamy 4 karty osób postronnych i jedną kartę zabójcy. Dla liderów będzie 60 kart kluczy, a dla wszystkich 140 dwustronnych kart z obrazkami. Jak wykonanie? Jak to na CGE i Rebel przystało – bardzo dobre. Karty dobre, wytrzymałe, a to istotne w grach imprezowych. Obrazki, mimo że są połączeniem przeróżnych rzeczy, też są czytelne, nie jest na nich „napaćkane”.

Nam obie wersje Tajniaków przypadły do gustu. Oceniamy teraz wersję obrazkową, więc nasza opinia będzie skupiona tylko na niej. Gra jest dobra, różnorodna i początkowo wydawało nam się, że szybko może sie znudzić. Jednak mając 280 obrazków, których układ za każdym razem jest inny, ciężko mówić o nudzie. Jak wypada w różnych grupach? Wszyscy wypowiadali się bardzo pozytywnie na temat tej gry, a graliśmy zarówno z dwunastolatkami jak i pięćdziesięcioma.

Tajniacy: Obrazki polecamy tym, którzy lubią gry, w których trzeba wykazać się niezłą dedukcją i skojarzeniami. Jest to bardzo dobry tytuł imprezowy, który musi mieć każdy kto organizuje spotkania z grami planszowymi. U nas najlepiej sprawdzał się w wariancie 8 osobowym, ale w innych też grało się bardzo dobrze. Z czystym sumieniem polecamy Wam tę grę!


I.
Klimat
5,5/6
II.
Złożoność
6/6
III.
Oprawa graficzna
6/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
6/6

Ocena Końcowa: 5,67

Nazwa: Tajniacy: Obrazki

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: pierwsze
Rok: 2016

Sugerowana cena: 64,95zł
Ocena: 5,67/6
Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive