30 gru 2016

Umiesz małpować? - recenzja gry Małpiszony

Ile razy w życiu usłyszeliście, aby nie małpować? A co jeśli ta umiejętność mogłaby Wam się teraz przydać? Jest to możliwe dzięki nowej, imprezowej grze od Rebela! A Wy jak dobrze i szybko umiecie naśladować umiejętności innych? Przekonajcie się sami w grze Małpiszony!

Małpiszony to imprezowy tytuł, w który może zagrać 8 osób, aczkolwiek w wariancie drużynowym nie ma problemu, aby zagrało więcej osób.  Jest to kolejna gra imprezowa, której mechanika opiera się na refleksie, jednak tym razem nie będziemy nic łapać, ani w nic uderzać – naszym zadaniem będzie wykonywanie zadania z karty. Gdzie haczyk? Otóż na jednej karcie zadanie brzmi: Małpuj!

W małym, poręcznym pudełku znajdziemy 48 kart i 2 kości. Na kartach, jak już zostało wspomniane wcześniej, znajdują się przeróżne zadania ponumerowane od 11 do 66. Kości są w dwóch kolorach – czarna i biała, gdzie jedna będzie oznaczać dziesiątki, a druga jedności (stąd numeracja od 11 do 66). Jak grać?

Otóż sama rozgrywka jest bardzo prosta i można jej zasady wytłumaczyć w mniej niż minutę. Gracz prowadzący bierze stos kart w jednym kolorze i ma 3 sekundy na wybranie karty dla siebie – może to być karta z zadaniami lub karta małpowania. Następnie rozdaje pozostałym po jednej zakrytej karcie. Prowadzący rzuca kostkami i wszyscy sprawdzają jaką czynność będą wykonywać. Gdy już wszyscy się zapoznają z zadaniem należy odliczyć od 3 do 0 i wszyscy zaczynają robić to co mieli napisane. Zadaniem osoby z kartą Małpowania jest jak najszybsze zorientowanie się o jakie zadanie chodzi i naśladowanie, w taki sposób, aby inni nie spostrzegli się jaką posiada kartę. Prowadzący mówi kiedy przerwać wykonywanie czynności (maksymalnie 30 sekund) i wszyscy bezzwłocznie pokazują małpę.

Jeżeli graczowi udaje się wskazać małpę to zdobywa punkt i zatrzymuje swoją kartą przed sobą. W przypadku gdy się pomyli to odkłada swoją kartę na środek stołu do wspólnego stosu. A co z punktami dla małp? Otóż małpa zatrzymuje swoją kartę i zbiera karty ze wspólnego stosu chyba, że wszyscy inni gracze wskażą na nią – wtedy to ona odkłada kartę na środek stołu. Gramy 6 rund, a kto po ostatniej ma najwięcej kart zostaje zwycięzcom.

Jak wrażenia z rozgrywki? Otóż gra jest dość specyficzna ze względu na zadania, które przyjdzie nam wykonywać. Poza drobnymi rzeczami, które będziemy wykonywać jak np. Uśmiechaj się, Pokaż język, będziemy też wykonywać rzeczy wymagające większegow wysiłku: Zmywaj naczynia, graj w tenisa, poruszaj się jak modelka. Już teraz możecie się domyśleć, że taka forma rozrywki nie każdemu przypadnie do gustu.

Z kim więc grać w Małpiszony? Dla nas ta gra była mniej atrakcyjna niż dla dzieci, które bawiły się rewelacyjnie. Jednak to dzieciom więcej frajdy sprawi udawanie pingwinów niż starszym uczestnikom. Naszym zdaniem jest to bardzo dobra gra integracyjna dla dzieci.


Choć uczymy dzieci, aby nie małpowały, to w tej grze pozwalamy się im troszkę wyżyć. Małpiszony to tytuł, w który łatwo zaangażować grupkę dzieci i nieźle je zintegrować. Jeśli zajmujecie się dziećmi, bądź szukacie czegoś czym rozruszacie pociechy w różnych placówkach to będzie to gra bardzo dobra. W gronie dorosłych bywa różnie, jednak z pewnością znajdą się Ci, którym ten tytuł przypadnie do gustu.

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
4,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
-/6
VI.
Grywalność na więcej osób
4/6

Ocena Końcowa: 4,6

Nazwa: Małpiszony

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 39,95zł

Ocena: 4,6/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive