9 gru 2015

Wyrusz ciężarówką przez galaktykę! - recenzja gry Galaxy Trucker

Podróż kosmiczna, oglądanie całej Ziemi z góry, podziwianie innych planet, kto by tego nie chciał… A co jakbyśmy się przenieśli trochę w czasie do przodu i wprowadzili trochę cywilizacji w kosmosie? Bez wojen, strasznych kosmitów czy drogich podróży, a w zamian galaktyczne ciężarówki, wożące towary i ludzie współpracujący z kosmitami? Mniej więcej taki obraz kosmosu przedstawia gra Galaxy Trucker w Polsce znana jako Ciężarówką przez Galaktykę.

Omawiany tytuł to ciekawa gra przygodowa z elementami zręcznościówki. Nie obejdzie się również bez dobrego planowania i przewidywania zagrożeń. Duże pudełko swoje rozmiary zawdzięcza wielu elementom. W opakowaniu Galaxy Trucker znajdziemy: 1 plansze lotu, 8 dwustronnych plansz statków, 60 kart przygód, 64 banknoty z kredytami, 144 części statków, 40 kosmonautów, 8 kosmitów w dwóch kolorach, 8 znaczników rakiet, 36 znaczników baterii, 56 sześciennych towarów, instrukcje, 4 żetony z numerami kolejności, 2 kości i klepsydrę.

Spore, ciężkie pudełko nie jest wynikiem jedynie ilości elementów, ale również ich wykonaniem. Plansze są twarde, solidne, ciężkie do zajechania. Żetony również bardzo dobrej jakości. Banknoty to nie  zwykłe kawałki papieru (jak to ma czasami miejsce w różnych grach), ale również porządne tekturowe elementy. Do tego dochodzą piękne zielone kryształki symbolizujące baterie, figurki kosmonautów, które mimo że małe to idealnie oddają wygląd człowieka ubranego w skafander. Wszystkie elementy są utrzymane w klimacie kosmicznym, każda część do siebie pasuje.

Z reguły piszę o instrukcji krótko, jednak tutaj nie mogę pominąć jej treści. Nie dość, że jest ona napisana w sposób przejrzysty i jest bogata w ilustracje to jeszcze nie stroni ona od żartów i co chwila wywołuje uśmiech na twarzy. To właśnie z niej dowiemy się, że przy pierwszych partiach jedyną perswazją (zamiast klepsydry) do przyspieszenia przeciwników jest „delikatne uderzanie wieczkiem pudełka po głowie”. W dodatku jest ona tak skonstruowana, że pierwsza rozgrywka jest robiona krok po kroku (można powiedzieć, że jedna runda dzieli się na 3 fazy, o tym poniżej) i poznajemy instrukcje w trakcie gry, co znacznie ułatwia jej zrozumienie.

Przejdźmy zatem do samych zasad. Jak już wspomniałem grę dzielimy na 3 rundy, a każdą na 3 fazy (opisywana jest rozgrywka klasyczna, bez zaawansowanych reguł). Na początku rozgrywki, każdy z graczy otrzymuje plansze statku oraz początkową kabinę pilotów, którą układamy na środku swego statku. Następnie przygotowujemy plansze lotu i układamy karty wg. schematu na niej pokazanego. Kolejnym krokiem jest rozsypanie elementów statku na środku stołu, rewersem do góry. Na hasło start, wszyscy zaczynają budowę swojego statku w czasie rzeczywistym. Do pobierania kafelków z fragmentami statków używamy tylko jednej ręki, a odkrywamy go dopiero nad swoją planszą. Nie wolno trzymać żetonów, albo dokładamy go na swoją planszę tak, aby pasował, albo odkładamy odkryty na stół. Zasady budowy statku są dobrze określone w instrukcji i najlepiej mieć wszystkiego najwięcej (no poza osłonami), jednak mamy ograniczone miejsce, przez co musimy dobrze wszystko sobie obmyśleć.

Kolejną fazą w rundzie jest kosmiczny lot. Sprzątamy niewykorzystane elementy statków (jeśli macie duży stół to wystarczy je odsunąć na bok,  tak aby nikomu nie przeszkadzały) i na środku stołu układamy plansze lotu oraz talie kart. Na planszy lotu ustawiamy znaczniki rakiet w naszym kolorze, które będą symbolizować jak daleko przed rywalami jesteśmy. Lider może się jednak szybko zmienić. Zawsze osoba zajmująca pierwsze miejsce odkrywa kartę z talii przygód i ją rozpatruje. Karty są przeróżne, od wolnych przestrzeni, w których możemy włączyć nasze dodatkowe silniki i uciec konkurentom, przez spotkania z korsarzami, z którymi przyjdzie nam walczyć, po ucieczki przed meteorami.

Trzecia i ostatnia faza to podsumowanie punktów i zebranie swoich kosmicznych kredytów. Ważne, że najpierw rozpatrujemy nasze nagrody, a dopiero potem kary. Pieniądze zdobywamy za miejsce w kolumnie ciężarówek, za najmniej odsłoniętych elementów i za przywiezione towary. Karę ponosimy za utracone fragmenty statku.

Druga i trzecia runda przebiegają tak samo. Dokładamy jednak nowe karty, odwracamy plansze statku, dzięki czemu możemy zbudować jeszcze bardziej rozbudowany pojazd. Nowe przygody to jeszcze większe wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, jednak gdy dotrzemy do mety otrzymamy jeszcze lepsze wynagrodzenie!

Wspominałem, że instrukcja jest genialnie napisana, a te słowa dobrze potwierdza opis zakończenia gry, który pozwolę sobie przytoczyć: „Jeśli posiadasz więcej niż jeden kredyt, wygrałeś! Twoim celem było przecież zarobienie kasy, więc co z tego, że inni zarobili więcej?” oraz dopisek: „Oczywiście gracz, który zarobił najwięcej, jest zwycięzcą trochę bardziej niż pozostali, ale to drobiazg”

Gra jest po prostu świetna. I co ważne – oddaje świetnie klimat. Mimo, że ja nie jestem fanem, żadnych gier, filmów czy powieści traktujących o kosmosie (no dobrze, Star Wars się nie liczy ;) ),  to ta gra mnie po prostu urzekła. Ilość jej elementów na początku mnie przeraziła, a w dodatku wersja po angielsku (grę otrzymałem od Czech Games Edition), to coś co mnie odrzucało. Jednak po rozłożeniu jej na stole stało się coś czego nie spodziewałem się ani ja, ani partnerka – gra nami zawładnęła. Pierwsze rozgrywki toczyły się nawet w atmosferze wzajemnej pomocy, a nie rywalizacji, podpowiadaliśmy sobie co gdzie dołożyć oraz przymykaliśmy oko na drobne błędy. Dla kogo ta gra? Moim zdaniem dla wszystkich. Jest to bardzo sympatyczna, rodzinna gra, która uczy planowania oraz wymaga odpowiedniej taktyki przy budowaniu statku. Dla nowych planszowiczów będzie to fajny tytuł, do którego będą wracać, aby nabrać wprawy, a dla starych wyjadaczy będzie to gra przy której się dobrze pobawią i zrelaksują.

Chciałbym jeszcze wspomnieć iż istnieje mobilna wersja tej gry, wydana na systemy Windows Phone, iOS, Android. Gra multimedialna jest idealnym przełożeniem planszówki na telefony i tablety, a jednocześnie zawiera kilka dodatkowych elementów. Działa zarówno w trybie offline jak i online, dzięki czemu można nadal grać z przyjaciółmi. Jest ona okraszona świetnymi grafikami i animacjami i polecam każdemu, kto lubi mieć planszówki na telefonie!

Galaxy Trucker is amazing. The most important is climat! Although they, I'm not a fan of space games, films or books (ok, Star Wars are exception ;) ), then this game captivated me. At the beginning frightened me the number of elements but when we spread it on the table it was something we did not expect – game captured our hearts. First game was in friendly atmosphere, we helped each other, and we turn a blind eye to mistakes. For who is this game? For everyone! Galaxy Trucker is simple, very nice and family game, that teaches planning and requiers good tactic when we buliding a ship. For a new players it wll be a good game to which they will come back, and for the board games veterans it will be a game at which to relax!

I would like to mention about digital version about this game. You can download it for your mobiles with Windows Phone system, iOS and Android. Digital version is a great gear ratio a board game to phone game and contains extra elements. That work in offline and online, so you can play with your friends in multiplayer or solo in campaign. Galaxy Trucker in digital version is embellished with great illustrations and animations, so I recommend it to each one who likes to have board games on phone.

Uwaga! Powstał  nowy system punktowania. Od teraz zmieniamy skale w zakresie 1-6 oraz zostaną wyszczególnione konkretne elementy takie jak: wykonanie elementów, oprawa graficzna, grywalność na 2 osoby, grywalność na więcej osób, klimat, złożoność.

 Pros:
- good dynamic game
- great climat
- simple rules
- fun, fun, fun!
Cons:
- you can destroy your spaceship and some people may not like it, but… it’s only a game!

I.
Klimat
6/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
6/6
IV.
Wykonanie elementów
6/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
6/6

Ocena Końcowa: 5,6

Nazwa: Galaxy Trucker

Wydawca: Czech Games Edition

 Edycja: pierwsza

 Sugerowana cena: 149,95 zł

 Ocena: 5,6/6

Thank you very much for providing game.
http://czechgames.com/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive