16 gru 2015

Zbuduj swe Królestwo - recenzja gry Poprzez Wieki

Bardzo częstym tematem gier planszowych jest budowanie i tworzenie miast, zamków czy państw. Wydawnictwo Portal Games wydało grę, w  której przyjdzie nam tworzyć własne królestwo. Prosta, szybka karcianka dla 2 osób, w której trzeba będzie troszkę pogłówkować. O czym mowa? O grze Poprzez Wieki.

Czym tym razem zaskoczy nas wydawnictwo Portal? Szybka gra, w której będziemy wykładać swoje karty, budując swoje królestwo. Czy gra jest zaskakująca? Średnio. Mechanika? Draft, a gra przypomina 7 cudów świata. Ale nie nastawiajcie się negatywnie. Zajrzyjmy do pudełka.

W środku znajdziemy: 18 grywalnych kart, 4 żetony, gruby notatnik, ołówek i instrukcję. Zawartość niewielka, ale i pudełko niewielkie. Karty duże, ładne, twarde, notatnik na kilkadziesiąt/kilkaset gier. Do zestawu dołączony woreczek strunowy do łatwiejszego przechowywania kart.

Same zasady są banalnie proste. Każdy z graczy dostaje na początku gry na rękę 5 kart. Wybiera jedną i odkłada ją na stół zakrytą. Następnie gracze wymieniają się kartami i ponawiają powyższą czynność. Na koniec gry każdy z graczy ma swoje królestwo zbudowane z 5 kart. Każda karta jest inna i większość posiada dwie ważne cechy. Jedna to typ karty (mamy 5 typów) a druga to wartość punktów zwycięstwa, które możemy zdobyć przy opisanym warunku. Warunki na kartach mogą być różne np. Najwięcej danego typu, odpowiedni układ kart. Podliczamy zdobyte punkty zwycięstwa. Po pierwszej rundzie (rozgrywamy 3), należy zabrać 5 kart naszego królestwa i wybrać dwie karty. Jedną kładziemy przed sobą i dajemy jej znacznik reliktu, więc pozostaje ona do końca w naszym królestwie. Drugą kartę odrzucamy do pudełka. Do pozostałych 3 dobieramy 2 karty i rozgrywamy drugą rundę, która przebiega tak samo jak poprzednia. W trzeciej rundzie, po wyłożeniu wszystkich kart, sumujemy punkty z całej rozgrywki i gracz z największa ich ilością wygrywa.

Zasady są banalnie proste. Sama rozgrywka też, choć mimo planowania dochodzi element losowy. Nigdy nie wiemy co zabierze nam przeciwnik. Dużym plusem gry jest oprawa graficzna i wykonanie kart, które stoi na wysokim poziomie. Karty są duże i przejrzyste, łatwo na nich odczytać warunki zdobycia PZ.

Poprzez Wieki to krótka gra, która z pewnością nie przypadnie wszystkim do gustu. Przede wszystkim problemem jest powtarzalność kart, gdyż w każdej rozgrywce wszystkie zostaną zagrane. Zmienia się tylko kolejność kiedy pojawią się na stole. Z drugiej strony jest to gra, w której bardzo łatwo i szybko można załapać o co chodzi w drafcie i jakie decyzje trzeba podejmować. Jako rozgrzewka do innych tytułów jest bardzo dobra. Jako sama produkcja raczej średnia. Zachęcam jednak do sprawdzenia, przetestowania, a może akurat Wam się spodoba!


I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4/6
VI.
Ocena dodatkowa
2,5/6

Ocena Końcowa: 4,3

Ocena dodatkowa zamieszczona w tabeli: zastąpiła ona ocenę za grywalność na więcej osób, gdyż gra jest dwuosobowa. Wartość oceny dodatkowej w tym przypadku zawiera nasze subiektywne odczucia co do regrywalności gry, powtarzania się kart i osobistego odbioru danego tytułu.

Nazwa: Poprzez Wieki

Wydawca: Portal Games

Wydanie:pierwsze
Rok: 2015

Sugerowana cena: 45 zł

Ocena: 4,3/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Portal Games:
http://portalgames.pl/pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive