18 gru 2015

Pionek, pionka pogania! - Relacja z XXV edycji Pionka

Jak chyba wszyscy planszomaniacy wiedzą, 12 i 13 grudnia w Zabrzu odbył się Pionek. Była to jubileuszowa 25 edycja. Nowa lokalizacja, więcej miejsca, więcej ludzi! Tak właśnie było.

Osobiście uważamy, że przybycie na Pionka było wręcz naszym obowiązkiem. Ale wiecie, jednym z tych miłych obowiązków, które wykonuje się z uśmiechem na ustach. Przyjechaliśmy w sobotę z rana i pojawił się pierwszy problem – brak miejsca parkingowego! Tylu chętnych zjawiło się pod halą, że musieliśmy parkować na osiedlu. Było to dla nas zdziwieniem, wręcz obawialiśmy się, że możemy być jednymi z pierwszych. Nic z tego. Po wejściu na halę przywitały nas pomarańczowe koszulki, dostaliśmy identyfikatory i ruszyliśmy świętować. Wszystko odbywało się w świetnej, rodzinnej, zabawnej atmosferze.

Multum stołów. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od przejścia przez halę i zobaczenia co i gdzie na nas czeka. Pierwsze, ciągle oblegane, stoisko to nic innego jak giełda gier. Prowadzona przez ludzi z przyPlanszy, działała wzorowo i widać było wielkie zainteresowanie ze strony ludzi. Następnie przechodziliśmy przez stanowiska kilku wydawców, którzy postanowili odwiedzić Pionka. Mogliśmy spotkać m.in. Barda, Galaktę, Albi, Let’s Play, Lucrum, Phalanx no i oczywiście Portal Games.

I tu dochodzimy do sedna. Ignacy Trzewiczek, właściciel Portalu, prowadził całą imprezę. A jak już możecie się spodziewać było wesoło. Mimo wielkiego zabiegania Ignacy zawsze znalazł parę minut, aby porozmawiać z każdym chętnym i zrobić sobie z nim zdjęcie. Wielki plus za takie rodzinne podejście!

Oczywiście nie ominęliśmy stoiska z wypożyczalnią gier. Mnóstwo tytułów, było w czym wybierać. Na stołach porozstawiane były również gry do konkursu „Zagraj, żeby wygrać”. Konkurs bardzo prosty – grasz w konkretną grę, dostajesz kupon, który może zostać wylosowany na koniec Pionka. I tutaj pojawiły się bardzo ciekawe tytuły, w które graliśmy. 3 najbardziej oblegane przez nas gry to Bitwa o Tortugę, Santiago oraz Pomysłówka. Poza tym przyszło nam zagrać w Zapraszamy do Podziemi i Witkacego. Nie będzie recenzji tych gier, gdyż takie jednodniowe posiedzenie to za mało, jednak w planach jest seria „Wrażenia z rozgrywki”, w których będę opisywał jak mi się podobała dana gra, przy czym nie posiadam jej w kolekcji.

W czasie Pionka odbyło się spotkanie z Adamem Kałużą, twórcą gry K2. Opowiadał on o tym jak tworzył gry, o osobistych doświadczeniach, które przekłada na wydawane tytuły, ale przede wszystkim mówił o swojej najnowszej grze o nurkowaniu. Czeka nas bardzo ciekawy tytuł. Prototyp gotowy, aktualnie trwa dopracowywanie i szlifowanie gry.

W drugim dniu odbył się Unpub czyli coś dla twórców gier. Najpierw spotkanie z Ignacym Trzewiczkiem, który opowiadał o procesie tworzenia gry, przestrzegał przed tym czego nie robić, opowiadał na jakie błędy trzeba uważać. Potem wszyscy, którzy przywieźli ze sobą prototypy rozstawiali się na stolikach i odbyło się wielkie testowanie gier. Wszystkie były bardzo ciekawe, jednak przyciągnęły nas szczególnie 3 tytuły: Legends of Labyrinth (wydawnictwo Let’s Play), gra Top Kitchen oraz Epic Navall Battles. Pierwszą grę będziecie mogli ujrzeć na Stercie jak tylko projekt będzie skończony. Pozostałym dwóm zostanie poświęcony osobny post na stronie już wkrótce.

Nie można zapomnieć o aukcji gier używanych. W roli głównej znów Ignacy, który poprowadził to w sposób wzorowy. Forma w jakiej reklamował dane produkty była bardzo ciekawa, śmieszna i innowacyjna! I nam udało się dorwać ciekawy tytuł na tej aukcji – Nightfall. Największą furorę zrobił ostatni tytuł, który został wylicytowany za 100zł! Co nim było? Nikt nie wie, gdyż gra była zafoliowana! Wylicytował ją człowiek z Geek On TV więc polecam sprawdzać ich kanał na YT.

Atmosfera była świetna. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, zagraliśmy w wiele ciekawych gier i zrobiliśmy masę zdjęć i filmików. Te pierwsze możecie oglądać TUTAJ a filmik jest w fazie powstawania. Ci, którzy nie przyjechali niech żałują. Chcieliśmy serdecznie podziękować Ignacemu Trzewiczkowi za świetną dwudniową imprezę!

Zapraszam do sprawdzenia galeri: XXV edycja Pionka
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive