27 lut 2021

Traf w skalę! - recenzja gry Spektrum

Kiedyś w naszym gronie w trakcie wszelakich imprez okolicznościowych, skupialiśmy się na różnych rozmowach i przemyśleniach. Teraz takowe spotkania urozmaicamy grami planszowymi. Z nowych gier imprezowych, które trafiły w nasze ręce, jest Spektrum, nowość od Rebela. Warto?

Spektrum to gra planszowa przeznaczona dla 2-12 osób powyżej 14 roku życia. Jedna partia to około 30-45 minut. W grze będziemy starali się myśleć podobnie jak nasi współgracze, by móc odgadnąć miejsce na skali, gdzie, według podpowiadacza, powinno znajdować się hasło. W pudełku znajdziemy: 126 dwustronnych kart spektrum, 3 znaczniki, plastikowy mechanizm ze skalą oraz instrukcję. Wykonanie bardzo dobre, wszystko w pudełku ma swoje miejsce, a samo opakowanie wykorzystujemy podczas rozgrywki.

Zasady tej gry, jak to przyszło na gry imprezowe, są bardzo proste. Gracze dzielą się na 2 drużyny. Jeden z graczy bierze mechanizm oraz dobiera kartę spektrum, na której są przeciwstawne określenia (na przykład brzydki – ładny albo szorstki – gładki), kręci specjalnym kołem na mechanizmie, a następnie, w ukryciu przed wszystkimi graczami, odsłania skalę od 2 do 4 punktów. 


Zadaniem gracza jest wymyślenie takiego hasła, by jego drużyna umieściła wskaźnik na skali w miejscu najwyżej punktowanym. Na przykład gdy skala zatrzymała się mniej więcej na skraju po prawej (weźmy przykład gorący – zimny) , to gracz może powiedzieć „sałatka”, by nakierować graczy. Ustawiają oni wskaźnik, a drużyna przeciwna określa, czy ich zdaniem wartość maksymalna (4) jest po prawej czy po lewej od wskaźnika. Następnie odkrywa się skalę i sprawdza ustawiony znacznik – drużyna zgadująca otrzymuje tyle punktów ile wskazuje wskaźnik, a druga drużyna może dostać punkty, jeżeli zgadli poprawnie, po której stronie będzie maksymalna wartość. Gra się do 10 punktów, można grać z ciągle tym samym podpowiadającym albo zmieniać się co rundę.

Jest to typowa gra imprezowa, choć idzie się nagłówkować. Choć powyższy przykład jest bardzo prosty, to pomyślcie sami, co by można dać, gdyby skala zatrzymała się na środku :). Jest kilka ograniczeń dotyczących haseł, na przykład nie mogą być ukierunkowane tylko na jedną z kategorii (na przykład nie możemy powiedzieć „nieposprzątany pokój” przy hasłach „czysty – brudny”).

Spektrum może przyciągnąć graczy szczególnie ciekawą formą wykonania. Mechanizm ze skalą i wskaźnikiem jest fajnym gadżetem w grze planszowej, a dodatkowo jego potencjał jest w 100% wykorzystany. Sama gra jest ciekawa, wciągająca i międzypokoleniowa, łatwo stworzyć mieszane wiekowo grupy i każdy się będzie dobrze bawić.

Spektrum to gra która uzyskała Golden Geeka w 2019 roku za najlepszą grę imprezową. Jest to wyróżnienie o którym warto wspomnieć, a sama gra na pewno zostanie w naszej kolekcji, choć chyba niżej niż popularne Decrypto czy Tajniacy. Nie mniej polecamy Wam sprawdzić ten tytuł, bo ma w sobie ciekawe założenia, które są całkiem nieźle spełnione!

Nazwa: Spektrum
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz: TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie gry do recenzjiShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive