23 lut 2021

Sprawdź swoją wiedzę o świecie! – recenzja gry Bójka na państwa i miasta

Ze względu na pandemię, zeszły rok nie był łaskawy dla osób, które lubią podróżować i zwiedzać świat. Restrykcje sanitarne zostały nałożone na wiele hoteli i linii lotniczych, nie wspominając o obowiązkowej kwarantannie po powrocie z wielu krajów. I chociaż wciąż obowiązuje wiele obostrzeń, to jest jedna czynność, która nie została objęta restrykcjami – granie w planszówki! Dziś mamy przyjemność przedstawić wam karcianą grę, dzięki której będziecie podróżować do różnych krajów, nie wychodząc z domu!

Bójka na państwa i miasta wydawnictwa Edgard Games to edukacyjna gra karciana dla 2-6 graczy w wieku 9+. W grze będziecie uczyć się poprzez zabawę, bo będziecie poznawać słynne budowle, postacie lub niezwykłe ciekawostki z ponad 50 krajów z całego świata! Główną mechanikę, znaną z gry Dobble, można opisać w jednym zdaniu. Zagrywając kolejno karty, będziecie musieli znaleźć i wskazać jeden element łączący dwie karty, a w zależności od wariantu gry waszym zadaniem będzie pozbycie się kart z rąk lub uzbieranie ich jak najwięcej, by wygrać rozgrywkę.

Elementy gry Bójka na państwa i miasta mieszczą się w małym i zgrabnym pudełku. Znajdziemy w nim talię kart podzieloną na 31 kart z poziomu podstawowego oraz na 57 kart z poziomu zaawansowanego. Dla rozróżnienia oznaczono je różnymi kolorami. Na kartach znajdziemy nazwy państw, flagi krajów oraz ilustracje postaci, dań czy budynków związanych z konkretnym krajem. Wykonanie jest bardzo poprawne, a w dobie #lesswaste bardzo nam się spodobał brak folii ochronnej na pudełku z gry.

W grze mamy do wyboru kilka wariantów, lecz każdy jest bardzo do siebie podobny i opierają się one na znalezieniu pasującej do siebie pary na dwóch kartach. Taką parę mogą tworzyć państwa, stolice, flagi, ilustracje z ciekawostkami o kraju, np. państwo i stolica, państwo i flaga, stolica i obrazek itd. Pierwszym wariantem opisanym w instrukcji jest obrazkowa podróż po świecie. Układacie stos z zakrytych kart na środku stołu, a wybrany mistrz gry wykłada jedną kartę tak, aby hasła i obrazki były widoczne dla wszystkich. Mistrz gry wypowiada nazwę kraju, do którego pasuje stolica, flaga lub ilustracje z gry, a zadaniem pozostałych jest jak najszybsze odnalezienie właściwego obrazka. Innym możliwym wariantem jest rozdanie każdej osobie tyle samo kart, a następnie każdy z was kolejno będzie wykładał po jednej karcie na stół. Gracz, który jako pierwszy znajdzie element wspólny na dwóch dowolnych kartach, zbiera je i odkłada na bok jako swoje punkty zwycięstwa. W Bójka na państwa i miasta są jeszcze dwa inne warianty gry, bardzo podobne do opisanych wyżej, ale gorąco was zachęcamy do sprawdzenia i ogrania ich na własną rękę! Praktycznie w każdym wariancie zbieracie karty, które są waszymi punktami. Poza jednym, gdzie trzeba się pozbyć wszystkich kart z ręki, by wygrać. Pamiętajcie jednak, że przy dobrej zabawie nie liczy się wygrana!

Bójka na państwa i miasta to pozycja dla każdego. Dla młodszych i starszych. Dla mniej i bardziej wymagających graczy. Przede wszystkim to gra dla ludzi, którzy lubią ciekawostki ze świata i dla tych, którzy lubią podróże. Do gry zasiądziecie całymi rodzinami czy paczką znajomych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy dobrej zabawie nauczyć się czegoś nowego lub utrwalić znajomość flag państw wraz z najbliższymi.

Oprócz walorów edukacyjnych gra Bójka na państwa i miasta rozwija chęć rywalizacji oraz spostrzegawczość. Musicie być bardzo skupieni, by prześcignąć rywali i szybciej wskazać poprawne pary! Nie musimy chyba wspominać, że po przegranej jest spora szansa, że będziecie chcieli się zrewanżować?

Bardzo polecamy grę Bójka na państwa i miasta, bo dzięki niej ciekawe świata dzieciaki sprawdzą, a także poszerzą swoją wiedzę geograficzną. Dorośli natomiast z nutką nostalgii wrócą myślami do czasów szkolnych, gdzie wystarczyła kartka i ołówek, by grać w państwa-miasta. Wypróbujcie zatem ten tytuł, bo sprawdzi się on również jako ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu. A jeśli chcecie sięgnąć po inną grę edukacyjną wydawnictwa Edgard – przeczytajcie naszą recenzję gry Bójka na słówka! Polecamy oba tytuły!
 

 Nazwa: Bójka na państwa i miasta
Wydawnictwo: Edgard Games
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu
Edgard za wysłanie egzemplarza recenzenckiego Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive