2 lut 2021

Zarządzaj swoimi terytoriami na Dzikim Zachodzie – recenzja gry Pionierzy

Ufff… Udało się! Skończyliście kolejną długą rozgrywkę w Terraformację Marsa lub Teotihuacan. Mózgi rozgrzane od rozkmin, ale rozpatrywanie i analiza pod tytułem „a co by było, jakbym zagrał…” to nierozłączny element rozgrywek i po prostu musi się odbyć. Jednak gdy emocje po grze opadną, często nachodzi nas ochota, żeby zagrać w coś jeszcze. Może już coś niedługiego, ale równie sprytnego, jak i ciekawego. Może jakiś filerek? Z pomocą przychodzi wydawnictwo Lucky Duck Games z ich najnowszą serią gier kieszonkowych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam o grze Pionierzy.

Pionierzy to gra karciana dla dwóch graczy w wieku 8+. W małym pudełeczku, które możecie schować do kieszeni kurtki, znajdziecie talię 18 kart, notesik do zapisywania punktów oraz instrukcję. Tak niewiele wystarczy, by zrobić interesującą grę. W grze będziecie układać dobrane karty terenów, tworząc z nich jak największe obszary pustyń, gór, czy lasów. Dodatkowo staracie się realizować określone zadania, by zdobyć bardzo dużo punktów, które dadzą wam zwycięstwo.

Zasady gry Pionierzy są bardzo proste, tak samo, jak przygotowanie rozgrywki. Wystarczy potasować talię 18 kart i umieścić 3 z nich losowo na środku stołu stroną z zadaniami do góry. Następnie pozostałe 15 kart wykładacie terytoriami ku górze, tak aby stworzyły okrąg wokół wcześniej wylosowanych kart zadań i już możecie grać! Musicie tylko wylosować gracza, który jako pierwszy dobierze karty terenów. I zanim to nastąpi – pierwsza ciekawostka w grze. To drugi gracz wskazuje kartę, od której pierwszy ma zacząć dobieranie. Gracz rozpoczynający może wziąć wskazaną kartę, albo idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pominąć kilka kart, by finalnie dołożyć tę wybraną do swojego obszaru gry. Wszystkie pominięte w ten sposób karty przekazywane są drugiemu graczowi, który układa je we własnym obszarze gry. Następnie tura przechodzi do drugiego gracza, który w analogiczny sposób wybiera kartę dla siebie. Oczywiście należy pamiętać o zasadach dokładania kart do swojego obszaru gry. Każda kolejna karta musi być dołożona tak, by co najmniej jedno terytorium sąsiadowało z wcześniej dołożoną kartą. Nie należy dokładać kart „po skosie”, ale w tym momencie wtrącimy drugą ciekawostkę. Karty można dokładać na wierzch już zagranych kart, przykrywając jedno lub kilka terytoriów. W taki sposób gra toczy się do momentu, aż wszystkie karty z kręgu zostaną dobrane. Następnie następuje punktacja za największe grupy terytoriów oraz za realizację zadań. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.

Pionierzy to bardzo szybka i regrywalna gra karciana. Co grę dobiera się 3 z 18 dostępnych zadań, co daje naprawdę sporo kombinacji i połączeń punktowania. Są bardzo małe szanse, że wylosuje się taki sam zestaw kart dwa razy z rzędu.

Warto wspomnieć o ciekawej mechanice „odpuszczania” kart. Jeśli interesuje nas jakaś karta, która może nam dać więcej punktów, to ignorujemy kolejne karty i dobieramy dopiero tę upatrzoną. Dzięki temu nasz przeciwnik zyskuje kilka dodatkowych kart terenów, więc z drugiej strony może to być dla nas zgubne. Trzeba rozsądnie dobierać karty, by realizować cele, ale jednocześnie trochę blokować rywala.

Bardzo polecamy grę karcianą Pionierzy Lucky Duck Games. Jest to tytuł, który możecie spakować do kieszeni plecaka i nawet nie odczujecie jego ciężaru. Idealnie nadaje się jako krótki przerywnik między cięższymi tytułami. Gra cechuje się prostymi zasadami, dużą regrywalnością oraz brakiem losowości, bo to wy decydujecie, którą kartę chcecie dobrać z wyłożonych na stole. Pionierzy to ciekawy karciany tytuł, który warto wypróbować!

Nazwa: Pionierzy
Wydawnictwo: Lucky Duck Games
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu
Lucky Duck Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive