21 sie 2015

Szydzisz czy się wstydzisz? - recenzja gry Loża Szyderców

Masz zaplanowaną imprezę, ale nie wiesz, jak wprowadzić niezastąpiony klimat? Chcesz być tym, który rozkręci zabawę inaczej niż ktokolwiek inny? Jeżeli tak to z pewnością pomoże Ci w tym gra karciana Loża Szyderców!
Loża Szyderców to gra karciana dla osób o dużym poczuciu humoru, którzy mają dystans do świata. Jest ona bardzo dobrym produktem na imprezy, zapewnia dużo zabawy i masę śmiechu. Co w niej więc takiego wspaniałego?

Można wręcz powiedzieć, że wszystko. Poczynając od wykonania pudełka, które jest solidne, twarde i w gustownej oprawie graficznej, przez karty, które są wykonane z dobrej jakości papieru, kończąc na samej rozgrywce, która wprawi Was w imprezowy nastrój.

Zasady gry są bardzo proste, więc i instrukcja nie jest długa. Na początku rozgrywki gracze otrzymują po 9 kart. Wybrany losowo gracz zostaje sędzią rundy i pobiera kartę pytania ze stołu i czyta treść, która na niej widnieje. Następnie pozostali gracze rzucają zakryte karty odpowiedzi. Sędzia zbiera karty, tasuje i czyta na głos pytanie z kolejnymi odpowiedziami.
Najbardziej szydercza odpowiedź wygrywa i gracz, który jej udzielił, zabiera kartę pytań ze stołu. Kolejno każdy gracz dobiera po jednej karcie odpowiedzi. W następnej rundzie sędzią zostaje osoba zajmująca miejsce po lewej stronie od obecnego sędziego. Cała gra trwa 13 rund, a zdobywca największej ilości punktów zwycięża i zostaje Przewodniczącym Loży Szyderców.

Dla urozmaicenia rozgrywki dodane zostały 3 warianty gry:
- Joker Time: wariant, w którym biorą udział karty Joker, czyli takie, które wyglądem przypominają karty odpowiedzi, jednak są kartami pytań. Sędzia, po przeczytaniu karty Jokera, zmienia pytanie na stole, jednak gracze nie mają już możliwości zmiany odpowiedzi. Gracz, który rzucił Jokera, ma obowiązek pobrania karty odpowiedzi i wybrania jednej, pasującej do nowego pytania.
- Liberum Veto! – jeżeli nie zgadzasz się z wyborem sędziego i uważasz, że udzieliłeś lepszej szydery, masz możliwość zmiany wygranego. Pierwsza osoba, która krzyknie Veto! ma prawo do stanięcia oko w oko z graczem wybranym przez sędziego. Każdy z graczy głosuje, która odpowiedź lepiej pasuje do pytania. Jeżeli wygrasz głosowanie to otrzymujesz punkt i możesz dalej vetować. Jeżeli jednak nie zostałeś zwycięzcą to tracisz możliwość negowania wyborów sędziego do końca gry oraz oddajesz jeden punkt na rzecz swojego rywala. Gdy nie masz punktów – oddajesz dwie karty odpowiedzi i do końca gry dobierasz do 7.
- Czasoprzyspieszacz – Jest to wariant polegający na ograniczeniu czasu na udzielenie odpowiedzi. Gdy pierwszy gracz rzuci kartę, rozpoczyna liczenie do 9. Gdy czas się skończy, a ktoś nie rzucił żadnej karty to nie bierze udziału w rundzie.

Jak możecie zauważyć, gra cechuje się zdrową rywalizacją. Każda odpowiedź jest śmieszna i z pewnością trafi w gusta imprezowiczów. W tytuł ten może zagrać do 40 osób, więc nie musicie się martwić o konieczność wykluczenia kogoś z rozgrywki.

Jak wszystko, Loża Szyderców ma też swoje minusy. Pierwszym jest rodzaj humoru. Nie każdemu taki pasuje, gdyż trzeba powiedzieć wprost, że jest on perfidny. Jednak z drugiej strony jest to urok tej gry i mnie odpowiadał. Drugim zastrzeżeniem jest duże podobieństwo do gry Card Against Humanity, jednak należy pamiętać, że ową grę ciężko dostać w Polsce, a dodatkowo jest ona tylko w wydaniu angielskim. Twórcy Loży Szyderców stworzyli własną wersję tej gry, którą dodatkowo ulepszyli.
Solidne wykonanie kart, dobra zabawa i świetny humor to cechy, które dobrze opisują zaprezentowaną grę. Mnie rozgrywka bardzo się spodobała, była masa śmiechu, zabawy i wiele godzin rozgrywki. Im więcej osób, tym lepsze odpowiedzi, jednak nawet grając w 3-4 osoby można się świetnie bawić. Polecam wszystkim, którzy mają dystans do świata, lubią czarny humor i czują się na siłach, by zostać Mistrzem Szydery!
Nazwa: Loża Szyderców

Wydawca: Simple Solution Łaba, Gałaszek, Tracz

Wydanie: pierwsze
 
Rok: 2015

Sugerowana cena: 85 zł

Ocena: 9/10
 
Za dostarczenie gry dziękuję jej twórcom.
www.lozaszydercow.com/
 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive