27 maj 2017

A Ty odgadniesz rękę innych? - recenzja gry Kryptos

W naszej kolekcji pojawia się coraz więcej gier, w których musimy coś wydedukować. Był Sherlock, były gry blefu jak Avalon czy Resistance, wcielaliśmy się nawet w szpiegów. Tym razem na nasz regał dotarł tytuł od Trefla, w którym przyjdzie nam łamać szyfry. Zapraszamy na Kryptos!

Kryptos to szybka gra detektywistyczna, w której przyjdzie nam dedukować jakie karty trzymają współgracze. W małym, podręcznym pudełku znajdziemy plansze, 55 kart, 6 znaczników punktacji, 48 kolorowych znaczników „pchełek” oraz instrukcję. Wszystko wykonane jest w klimacie szpiegowskim, tu i ówdzie znajdziemy plamy z kawy (niczym w popularnej Kolejce), kolorystyka szarawa, wpasowująca się w klimat.

Zasady gry są do wytłumaczenia w kilka minut. Każdy z graczy otrzymuje swoje karty (liczba kart zależy od liczby graczy) oraz żetony w kolorach kart. Karty muszą być na ręce poukładane w kolejności rosnącej. W pierwszej turze wszyscy gracze odkrywają kolejno po jednej karcie, nie zmieniając jej położenia na ręce oraz zaznaczają żetonem w kolorze odpowiadającym na planszy. Następnie gracz w swojej turze zgaduje dowolną kartę dowolnego gracza. Jeżeli mu się udało to dostaje 3 punkty, jeśli nie zgadł to dostaje tylko informacje że nie trafił i teraz albo odpuszcza albo zgaduje ponownie płacąc jeden punkt. Gra toczy się do 15 punktów.

Gra jest szybka, dynamiczna i czasem przyprawia o niemały ból głowy. W trakcie rozgrywki musimy zwracać nie tylko uwagę na karty, które już są odkryte (co daje nam informacje czy kolejna karta jest niższa czy wyższa), ale również na żetony, które leżą przed graczem – informują one jakie wartości kart może posiadać gracz.

Kryptos jest grą, do której można zasiąść praktycznie z każdym. Nie przeraźcie się, że klimat jest szpiegowski – jest on raczej doklejony do samej mechaniki gry i wręcz można powiedzieć, że przegadany. Do Kryptosa możecie zaprosić osoby, które zwykle nie grywają w planszówki.

Gra jest wykonana całkiem fajnie i solidnie. Dla nas ważnym aspektem było zakoszulkowanie kart, żeby po paru partiach niektóre z nich nie stały się naznaczone. Małe pudełko sprawia, że można je zabrać w każde miejsce co jest kolejnym plusem tego tytułu. Warto napomknąć również o różnych wariantach rozgrywki, które trochę urozmaicają rozgrywkę.

Na polskim rynku nie ma wielu gier dedukcyjnych, choć z biegiem czasu dostajemy informację, że takowe się pojawiają. Kryptos w swojej mechanice jest ciekawy i zdecydowanie spodoba się osobom, które takowej gry poszukują. Choć gra jest prosta to zdecydowanie jest ona regrywalna dzięki różnorodnemu ułożeniu kart przy każdej rozgrywce oraz różnych taktykach zgadywania.


Kryptos polecamy wszystkim, którzy poszukują ciekawej, szybkiej i małej gry za niewielką cenę. Nie podchodźcie do niej jako do gry szpiegowskiej tylko jak do lekkiego tytułu, w którym musimy podedukować – wtedy z pewnością będziecie zadowoleni. My Kryptosa zabieramy na krótkie wyjazdy  i się sprawdza bardzo dobrze, więc radzę i Wam spróbować!


I.
Klimat
3,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 3 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 4,92


Nazwa: Kryptos

Wydawca: Trefl Joker Line

Wydanie: drugie

Rok: 2017

Sugerowana cena: 39,90zł

Ocena: 4,92/6

Za grę dziękuje wydawnictwu Trefl Joker Line
http://www.trefl.com/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive