18 mar 2017

I Ty zostań Sherlockiem! - recenzja gry Sherlock

Gdy recenzowałem dla Was grę Estoril: Miasto Szpiegów, wspominałem o moich zainteresowaniach literaturą, w której występują detektywi. Gdy dowiedziałem się, że nakładem wydawnictwa Granna ukaże się gra Sherlock to wiedziałem, że musi ona być moja. Czy jestem z niej zadowolony? A może się zawiodłem?

Sherlock to trzecia gra wydawnictwa Granna, która znalazła się w cyklu „Gra z pazurem” (poprzednie dwie to Skull i HMS Dolores). Tym razem naszym zadaniem będzie odgadnięcie postaci podejrzanego, poprzez odpowiednie zadawanie pytań. Tylko odnalezienie odpowiedniej ścieżki pytań i umiejętność łączenia faktów pozwoli nam uprzedzić naszych rywali i odgadnąć kto jest podejrzany.

Gra Sherlock to mała gra z dużą dawką rozrywki. W małym, poręcznym pudełku znajdziemy: 13 kart z wizerunkami podejrzanych, bloczek z kartami dochodzenia, 4 zasłonki i instrukcje. Na kartach znajdziemy piękne ilustracje postaci znanych z tytułowego Sherlocka, takich jak John Watson, Irene Adler czy sam Sherlock Holmes. I to właśnie jedna z tych prawych osób popełniła przestępstwo, a naszym zadaniem jest odnalezienie tej właściwej. Zasłonki zapewniają nam ochronę przed wykradzeniem naszych bloczków, na których zapisujemy nasze postępy w śledztwie.

Zasady gry są banalnie proste. Na dobrą sprawę to mamy do wykonania 3 akcji, z czego jedną jest odgadnięcie postaci (po nie trafieniu – odpadamy z dalszej rozgrywki, lecz nadal inni mogą nas pytać). Ale przejdźmy do początku. W wersji 3- i 4 osobowej, odkładamy jedną kartę na środek stołu (jest to nasz podejrzany), a pozostałe rozdajemy wśród graczy. I tak dostaliśmy postacie, pod którymi widnieją 2 lub 3 z 8 symboli. Na naszym bloczku dochodzeniowym mamy zarówno miejsce na spisanie kto ma ile symboli (wpisujemy zarówno nasze jak  i te, które występują u innych graczy – oczywiście o ile uda nam się do tego dojść), jak i na wykreślanie postaci, co pomaga w dalszym dochodzeniu.

Całe dochodzenie polega na umiejętnym zadawaniu pytań co do posiadanych przez innych graczy symboli. Mamy dwie możliwości: albo spytamy kto ma dany symbol (i wtedy zgłaszają się osoby, które mają dany symbol na karcie), albo pytamy konkretnego gracza ile ma danego symbolu na ręce. Zebrane w ten sposób dane zapisujemy i eliminujemy kolejnych podejrzanych. Czasem trzeba zaryzykować i szybciej zgadywać kto leży na środku (nawet nie będąc tego do końca pewnym), bo liczy się w tej grze czas i trzeba pamiętać, że w każdej chwili ktoś może nas ubiec.

Gdy zasiadamy do Sherlocka w dwie osoby to zmieniają się nieco zasady. Otóż na środku stołu leżą 3 karty (nadal 1 podejrzany), a zamiast akcji pytania kto posiada symbol możemy zamienić jedną kartę z ręki na jedną z dwóch kart ze stołu (naszą kładziemy wtedy odkrytą). Powoduje to zmianę posiadanych przez nas symboli, a to może wprowadzić mały chaos.

Sherlock to szybka gra detektywistyczna, w której zdecydowanie spotykamy się z regrywalnością. Naszym rekordem było granie w nią przez około 2h (gdzie każda rozgrywka to około 8-10 minut), bo każdy chciał się odegrać. Dla nas świadczy to o dużej dawce rozrywki, którą oferuje dany tytuł.

W samej rozgrywce najbardziej podoba się nam się możliwość kombinowania. Każdy zadaje pytania pod siebie, pod symbole które sam posiada. Trzeba być ciągle skupionym zarówno na tym jakie i komu chcemy zadać pytanie oraz musimy uważanie słuchać jakie padają odpowiedzi na pytania innych graczy.

Jakość wykonania tej gry jest dobra. Choć karty są troszkę giętkie to trzeba pod uwagę wziąć też fakt, że są one stosunkowo mało używane w trakcie gry – jedna leży na środku stołu, a pozostałe po odkreśleniu postaci i zapisaniu symboli, mogę leżeć zakryte obok nas.

Polecam grę Sherlock wszystkim, którzy lubią gry detektywistyczne. Jest to zdecydowanie dobry przedstawiciel tego gatunku, a dodatkowo jeśli lubujecie się w powieściach Arthura Conana Doyle’a to powinna to być u Was pozycja obowiązkowa. Sherlock to również dobra gra na wyjazd, gdyż małe gabaryty i szybka rozgrywka idealnie pasują do siebie na biwakach czy przy grillu. Dla nas jest to tytuł, z którym z pewnością się nie rozstaniemy.

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5,08

Nazwa: Sherlock

Wydawca: Granna

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 39,99 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Granna
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive