1 mar 2017

Spełnij swoje marzenie! - recenzja gry Domek na Drzewie

Marzeniem każdego dziecka jest zbudowanie swojego domku na drzewie. Część z nich podjęło taką próbę, innym pozostało to w sferze marzeń. Teraz wydawnictwo Nasza Księgarnia postanowiła przybliżyć te marzenia graczom! A wszystko dzięki grze Domek na drzewie.

Domek na drzewie to rodzinna gra karciana, w której każdy buduje swój wymarzony domek na drzewie. Gra wydana jest w małym (wielki plus!) pudełku, które emanuje żywymi kolorami. Tak samo jest z resztą zawartości pudełka – kolorowe karty, które idealnie wpisują się w klimat gry.

Skoro już zaczęliśmy o pudełku to powiedzmy o zawartości. Pod wieczkiem znajdziemy  8 znaczników (po 2 w 4 kolorach), plansze punktacji oraz 72 karty. Karty przedstawiają pokoje naszego domku na drzewie. Dodatkowo są karty, które możemy wykorzystać do rozbudowania naszej rozgrywki. Wszystko jest wykonane bardzo solidnie, znaczniki w kształcie żołędzi oraz klimatycznie wykonana plansza punktacji.

Zasady gry są banalnie proste i opierają się na drafcie. Na początku rundy (rano) dostajemy karty z pokojami. Następnie wybieramy jedną kartę, dokładamy ją zakrytą do naszego domku i przekazujemy karty do kolejnego gracza (południe). Gramy tak, aż do momentu gdy zostaną dwie karty na ręce. Wtedy wybieramy jedną, a drugą odrzucamy do pudełka. Następnie przechodzimy do fazy punktowania (wieczór). Najpierw kolejno gracze dokładają karty, które mogą zablokować punktowane kolory lub zwiększyć punkty z danego koloru podwójnie. Następnie wszyscy podliczają swoje pokoje i dodają za nie punkty, które zaznaczają na planszy punktacji.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o zasadach dokładania pokoi. Otóż karty z piętra wyżej muszą się opierać na co najmniej jednej karcie (jeśli jest na skraju) lub dwóch (jeśli jest w środku). Dodatkowo jedna z kart przylegających musi być w tym samym kolorze co dokładana (jeśli kolor nie został jeszcze użyty to dokładamy go w dowolne miejsce). Należy też dbać o to, aby domek nam nie przeważył drzewa – budujemy tak, aby zachować równowagę, która jest zaznaczana u spodu karty startowej. I tak trwa gra przez 3 rundy (dni). Na koniec podliczamy jeszcze punkty za prowadzenie w danym kolorze (tyle punktów ile posiadamy pokoi w danym kolorze) i sprawdzamy kto miał najwięcej punktów. Ta osoba zostaje zwycięzcą.

Powyższe zasady dotyczą podstawowego wariantu rozgrywki. W rozszerzonym dochodzą np. punkty za konkretne układy pokoi czy budki dla ptaków, które pomogą nam w równowadze drzewa, ale na koniec odejmiemy za nie punkty. W wariancie dla najmłodszych poleca się zrezygnować z kart zmiany punktacji.

Jak sama rozrywka? Otóż bardzo dobrze. Bardzo spodobała nam się mechanika draftu w prostej grze, co później ułatwia tłumaczenie zasad trudniejszych tytułów. Dodatkowo jest dużo możliwości kombinowania z budowaniem, jednocześnie trzeba dokładać w taki sposób, aby się nie zablokować (co np. zdarzyło się nam przy pierwszej rozgrywce).

Domek na drzewie to karcianka, którą warto mieć w swoich zasobach. Gra jest bardzo przyjemna, świetnie wykonana, wpadająca w oko, ale przede wszystkim bardzo wciągająca. Grając z młodszymi graczami można zauważyć tendencje, że zapatrują się w obrazki, czytają opisy kart i budują to co sami by chcieli mieć. Serdecznie polecamy ją w każdym gronie jako lekką grę, pomiędzy tytułami. Jeśli szukacie czegoś dla swoich pociech to również powinniście sięgnąć po ten tytuł.

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5,25

Nazwa: Domek na drzewie

Wydawca: Nasza Księgarnia

Wydanie: pierwsze

Rok: 2017

Sugerowana cena: 49,90 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive