23 mar 2017

A Ty ile obstawisz? - recenzja gry Założysz się?

Ile razy spotkaliście się z sytuacją, gdy podczas wspólnego spotkania, ktoś z paczki nagle oznajmia „Ja nie zrobię 20 pompek?” albo „Ja nie wymienię 15 stanów Ameryki? Przedstawiamy grę Założysz się? Podczas rozgrywki będziecie mogli sprawdzić siebie i swoich znajomych z elementarnej wiedzy oraz sprawności fizycznej, a nawet zarobić na tym!

Założysz się? to bardzo przyjemna gra towarzyska, dla młodszych i starszych. Spędzicie przy niej niejedną imprezę. Gra wymaga pewnej dozy interakcji między graczami, oraz wiedzy o samych graczach, bo to od nich zależy czy uda im się wykonać zadanie i tym samym zdobyć punkty. Ale do rzeczy!

W dużym pudełku znajdziemy ładnie wykonaną planszę, po której się będą poruszały pionki graczy, kostkę do gry, drukowane banknoty, talię kart zadań umysłowych, talię kart zadań zręcznościowych, trzy klepsydry odmierzające czas na wykonanie zadania, karty "TAK/NIE" oraz notatnik na luźne zapiski przy rozwiązywaniu zadań. Wydaje się tego mało, ale wszystko zostało solidnie wykonane. Mieliśmy niemałą radochę, gdy doszliśmy do poziomu, gdzie każdy z nas trzymał na ręce całkiem sporą sumę "żywej" gotówki.

Po przygotowaniu gry, czyli rozdzieleniu pionków, startowej liczby pieniędzy, kart do głosowania, możemy przystąpić go gry. Mechanika gry polega na poruszaniu się pionkiem po planszy. Każdy gracz kolejno zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rzuca kością i porusza się o odpowiednią liczbę wylosowanych oczek. Prowadzi to do akcji, w wyniku której można stanąć na polu, gdzie trzeba: wylosować zadanie umysłowe lub zręcznościowe, rzucić ponownie kością, założyć się z innym graczem, że wyrzuci większą liczbę oczek na kości lub będzie musiał wybrać zakład w ciemno. I tutaj zaczyna się zabawa.

Każdy z pozostałych graczy, kolejno obstawia odpowiednią sumę i przybija ją kartą "TAK/NIE" w zależności czy stwierdzi, że rzucający kością wykonana zadanie, bądź nie. Nie można obstawić więcej niż połowę posiadanych pieniędzy, co de facto nie pozwoli na zbankrutowanie. Następnie gracze czytają głównemu zainteresowanemu zadanie. Zadania bywają różne - od wymienienia 8 województw Polski, przez robienie przysiadów przez minutę bez przerwy, do naprawdę trudnych typu: utrzymaj równowagę stojąc na palcach jednej nogi. Miłym gestem twórców gry jest fakt podzielenia zadań na wersję normalną oraz junior. Jeśli gracz wykona zadanie  zgarnia nagrodę w wysokości sumy obstawionych zakładów pozostałych graczy. Ci zaś dostają podwojoną stawkę swojego zakładu.

Grając w Założysz się? ubawiliśmy się co nie miara, a od emocji i stresu o swoje obstawione pieniądze, w pokoju aż parowało. Wymyślaliśmy nawet różne strategie gry - od stonowanego, ale systematycznego, obstawiania małych sum do potężnych zakładów w ciemno. Czasem ślepo wierzyliśmy, że ktoś wykona zadanie co kończyło się na pytaniu "Ale jak tego możesz nie wiedzieć?!". Czasem przeciwnik robił na złość - widząc ile pieniędzy na niego postawiono, specjalnie przegrywał zadanie - wtedy on sam nic nie zyskał, ale i jego przeciwnicy tracą ciężko zarobione punkty. W końcu w ostatecznym wyniku liczy się kto ma najwięcej gotówki na ręce.

Małymi wadami, zauważonymi przez nas, są zadania o zbyt małym limicie czasu. Czasem niezdążyliśmy dobrze się przygotować, a tu piasek w klepsydrze się skończył. Uważajcie natomiast przy zadaniach zręcznościowych. Warto zabezpieczyć szklanki i kubki. U nas zabawa prawie się skończyła na rozbitym telewizorze. Nas gra zaskoczyła jeszcze tym, iż parę osób z naszej grupy chciało się dokształcić i uzupełnić swoje braki w wiedzy. A więc nauka przez zabawę!

Jeśli macie ochotę na sporą dawkę rywalizacji, chcecie sprawdzić swoją wiedzę i rozruszać kości. Jeśli płynie w was żyłka hazardzisty - polecamy grę Założysz się? Gwarantujemy dobrą zabawę oraz miło spędzone godziny - to wy sami ustalacie limit czasowy rozgrywki. Nasze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Gra nadaje się i na imprezę kilkuosobową i na spokojny wieczór z najbliższymi. Zapewniamy, że emocji i dobrej zabawy nie braknie i chętnie powrócicie do tego tytułu.


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 3 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
6/6

Ocena Końcowa: 5,16

Nazwa: Założysz się?

Wydawca: Tactic

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 87,99 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Tactic

Autor: DJ
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive