10 mar 2017

Wydostań się z domku z kart! - recenzja gry Unlock!

Stosunkowo niedawno recenzowaliśmy dla Was Biuro Szyfrów, które w pewnym stopniu miało odzwierciedlać gry w stylu Escape Room. Chwile po rozgrywce otrzymaliśmy kolejną grę w tym stylu, a był to Unlock od wydawnictwa Rebel. Jak ta gra wypadła na tle innych w tym klimacie? Czy dobrze odzwierciedla zmagania znane z Escape Roomów? Sprawdźcie sami!

W nasze ręce trafiła gra Unlock, w której będziemy musieli odgadnąć różne zagadki i szyfry, by osiągnąć nasz cel. Gra wspierana jest aplikacją na telefon, która jest jednocześnie naszym czasomierzem. Dodatkowo znajdziemy tam podpowiedzi, miejsce na wpisanie szyfru i kary za złe rozwiązania.

Nie będziemy tutaj pisać o pudełku i jego jakości wykonania, gdyż dostaliśmy wersje demonstracyjną, umieszczoną w kopercie. W środku znaleźliśmy dwie talie do rozegrania – treningową oraz Elita (scenariusz, który nie znajdzie się w pudełkowej wersji gry). Możemy Wam powiedzieć, że jakość i przejrzystość kart jest bardzo dobra, kolorystyka i grafiki też są świetne, więc pod tym względem jesteśmy oczarowani.

Karty są dwustronne – z jednej strony mają obrazek na którym znajduje się element zagadki i cyfra w górnym rogu, a z drugiej mają cyfry/litery, które określają kiedy zostaną karty użyte. Mechanizm gry jest prosty – posiadamy czerwone, niebieskie, zielone i żółte karty. Jeśli jesteśmy w stanie dopasować czerwoną i niebieską kartę do siebie (np. śrubokręt do śrubki) to suma wartości tych kart (suma cyfr z górnego rogu) da nam liczbę, która znajduje się na rewersie nie użytych jeszcze kart. Karty żółte to karty, w których musimy odgadnąć dany szyfr i wpisać go do aplikacji na telefonie, a karty zielone to karty maszyn, w których coś trzeba przełączyć, wyłączyć, zamienić czy odgadnąć. I ot cała filozofia.

Gra z pozoru wydaje się banalnie prosta. Dziesięć kart treningowych jest bardzo dobrze przygotowanych. Wyjaśniają one podstawowe zasady działania kart, aplikacji i rodzaju zagadek (choć tutaj i tak gra nas nieźle może zaskoczyć). Te 10 kart, które rozgrywamy w ciągu 10 minut początkowo nie wróży nic szczególnego. Otóż wydaje się nam to wszystko proste, w zasadzie kwestia połączenia odpowiednik kart. Gdy jednak siadamy do właściwej rozgrywki to nagle wszystko zaczyna się komplikować.

Scenariusz Elita przedstawia pokój hazardzisty, na którego musimy znaleźć niezbite dowody. Przyjdzie nam przeszukiwać szafki, komputery, portfele. Wszystko by znaleźć kolejne tropy, które pozwolą nam dojść do rozwiązania. Nas gra urzekła.

Opowiedzmy więc trochę o naszych wrażeniach. Po kiepski odbiorze BiuraSzyfrów, byliśmy troszkę sceptycznie nastawieni do gier w rodzaju Escape Roomu. Na szczęście Unlock okazał się zupełnie inny. Czuliśmy, że musimy rozwiązywać zagadki, a nie wykazywać się wiedzą. Bardziej liczyła się spostrzegawczość, logiczne myślenie i współpraca. Graliśmy w gronie 4 osobowym i myślę, że jest to optymalna ilość graczy – każdy dobrze widzi karty, rzuca swoje pomysły, ale jednocześnie nie wprowadza chaosu.

To co nam się najbardziej spodobało to fakt, że wiedza tutaj nie jest praktycznie wcale wymagana. Trzeba po prostu łączyć ze sobą fakty, jeśli trzeba czegoś użyć to od razu to widać. Jest to duży plus, bo jeśli zdarzy nam się zaciąć to musimy jeszcze raz wszystko przejrzeć, a nie szukać odpowiedzi w Internecie. System podpowiedzi jest naszym zdaniem do dopracowania, gdyż podpowiedzi dają nam hasła, które nijak nam niestety nie pomagają – w naszym przypadku powiedziały nam to co już widzieliśmy wcześniej.

Podsumowując – nie możemy się doczekać na pełną wersje tejże gry, która ma wyjść w drugim kwartale tego roku. Daje ona sporą dawkę rozrywki i zdecydowanie oddaje klimat Escape Roomów. Polecam ją każdemu fanowi zagadek i logicznego myślenia. Jeśli cena by Wam nie przypasowała to pamiętajcie, że zawsze możecie się zrzucić grupą i następnie sobie przekazywać dalej! Nasza już powędrowała dalej do znajomych!


I.
Klimat
6/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5,42

Nazwa: Unlock!

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: demonstracyjne 

Rok: 2017

Sugerowana cena: Brak informacji

Ocena: 5,42/6

Planowana data wydania gry:  II kwartał 2017

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive