25 lut 2017

Uda Ci się rozwiązać zagadkę? - recenzja gry Biuro Szyfrów (bez spoilerów)

Gdy ludzie dowiadują się, że prowadzimy stronę dotyczącą gier planszowych to od razu nas szufladkują, że to nasze jedyne zainteresowanie i nie mamy czasu na nic innego. Niestety nic bardzo mylnego i Ci, którzy nas dobrze znają, wiedzą że mamy też inne pasje. Owszem, mamy mało czasu na każdą z rozrywek, jednak staramy się rozwijać swoje umiejętności w jeździe na rolkach (jeździmy już kilka lat i nie możemy się doczekać odpowiedniej pogody), a ostatnio byliśmy w Katowickim klubie „Wrotka”, gdzie się trochę pobawiliśmy. Inną formą rozrywki jaką preferujemy to Escape Room’y, czyli pokoje zagadek, w których liczy się logiczne myślenie, a działa na nas presja czasu. Czemu o tym wspominam? Otóż całkiem niedawno na wspieram.to miejsce miała ciekawa zbiórka. Dotyczyła ona planszowego Escape Room’u i tak powstało Biuro Szyfrów, które dziś Wam zaprezentujemy (bez obawy – bez spoilerów).

Biuro Szyfrów to kryptologiczna gra, która ma być planszowym odpowiednikiem Escape Roomu. Kampania crowdfundingowa poszła całkiem dobrze, udało się uzbierać 222% i odblokować cel – zamknięcie gry w drewnianym pudle. Mogę Was zapewnić, że był to bardzo dobry pomysł, bo gra jest bardziej klimatyczna niż gdyby była w kartonie.

Nie będzie tutaj opisu zawartości pudełka, gdyż mogłoby Wam to popsuć rozgrywkę. Otóż Biuro Szyfrów jest grą jednorazową dla danego gracza/grupy. Dość fajnym i oryginalnym pomysłem jest możliwość „zresetowania” gry dzięki czemu będziemy ją mogli komuś sprzedać czy pożyczyć. A jak sama rozgrywka?

Otóż nam zeszło około 40 minut na rozwiązanie zagadek. Choć w sumie ciężko to nazwać zagadkami, gdyż większość z nich opierała się na wiedzy. Samych typowych zagadek, w których trzeba było jakoś logicznie pomyśleć, było niewiele. Dużo opierało się na wiedzy, znajomości dat czy wydarzeń, a autorzy zaznaczyli, że można korzystać z Internetu (na swojej stronie mają również podpowiedzi), więc wszystko opierało się na znalezieniu konkretnej informacji.

Najwięcej czasu nam zajęło otwarcie kłódki i tutaj musieliśmy pomyśleć. To co nam się spodobało to fakt, że rzeczy/podpowiedzi/wskazówki były sprytnie ukryte w zawartości pudełka. I chyba niestety to wszystko co nam się spodobało. I tutaj zadaliśmy sobie pytanie – czy to gra nam nie przypadła do gustu czy może mieliśmy zbyt wygórowane wymagania co do niej?

Ciężko nam na to odpowiedzieć. Spodziewaliśmy się czegoś przy czym będziemy główkować, łączyć fakty, trochę ryzykować z rozwiązaniem, a dostaliśmy coś gdzie musieliśmy się wykazać wiedzą. Wiadomo, że niektórych ucieszy to że znają takie, a nie inne wydarzenia czy postaci, jednak my oczekiwaliśmy zupełnie innej rozrywki.

Podsumowując – gra jest wydana świetnie, solidne pudło, dobrze zrobiona zawartość. Jednak sama rozgrywka nie przypadła nam do gustu, szczególnie że bywamy w Escape Roomach i tam liczy się kombinowanie lub bardzo podstawowa wiedza. Ostateczną decyzje pozostawiamy Wam, naszą ocenę znacie.

I.
Klimat
3/6
II.
Złożoność
4/6
III.
Oprawa graficzna
4/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
3/6
VI.
Grywalność na więcej osób
3/6

Ocena Końcowa: 3,66

Nazwa: Biuro Szyfrów

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 89 zł

Za grę dziękuję autorowi gry!

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive