18 mar 2024

Kostki bystrzaka — Zwierzęta — recenzja

Jako zwierzoluby i opiekunowie psów nie przechodzimy obojętnie obok tytułów, w których główną rolę odgrywają zwierzaki! Nie mogło być inaczej w przypadku nowej gry wydanej przez wydawnictwo Albi Polska! A że ma dodatkowy walor edukacyjny, to jest to tytuł z rodzaju tych, które Tygryski lubią najbardziej. Zapraszamy na recenzję gry Kostki bystrzaka — Zwierzęta!

Kostki bystrzaka to seria rodzinnych gier karciano — kościanych dla 2-6 graczy w wieku 8+. Na nasz warsztat wpadła wersja zwierzęca, jednak na rynku są również dostępne warianty Świat oraz Dinozaury. Każda rozgrywka to świetny trening spostrzegawczości, wiedzy z danej dziedziny, pamięci oraz refleksu. Jednak to nie szybkość, a dokładność zaważy o wygranej!

Seria gier Kostki bystrzaka to małe pudełka z czterema kostkami K6, zestawem 60 płytek z bohaterami danego wydania oraz mnóstwo kartonowych żetonów reprezentujących punkty zwycięstwa. Nie mogło zabraknąć instrukcji. Wykonanie jest bardzo dobre. Eleganckie pudełko, w środku świetna wypraska utrzymująca porządek, no i trwałe elementy oraz bardzo ładne ilustracje. Wszystko na plus!
Reguły gry należą do tych dających się przedstawić w ciągu paru minut. Rozgrywka polega na jak najszybszym oraz jak najdokładniejszym dopasowaniu wylosowanych symboli z kostek do płytek ze zwierzętami widocznymi na stole. Po kolei. W zależności od ilości osób biorących udział w rozgrywce wyciągacie określoną ilość płytek i rozkładacie je na stole, by wszyscy mieli do nich dostęp. Następnie aktywny gracz rzuca czterema kośćmi i jak wspomnieliśmy — wszyscy gracze natychmiast starają się dopasować symbole z kostek do płytki, którą jak najszybciej zabierają ze stołu. Następnie wszyscy odwracają płytki na drugą stronę i liczą ile spośród symboli widocznych na kostkach, widnieje na odwrocie wybranej płytki. Za każdy pasujący symbol zyskujecie żeton punktu zwycięstwa. Warto w tym momencie dodać, że symbole na kostkach opisują dane zwierzę. Na przykład czy zwierzę jest roślinożerne lub mięsożerne. Czy mieszka na pustyni, w lesie a może w zbiorniku wodnym? Czy jest płazem, ssakiem albo gadem? Gdy policzyliście punkty za daną turę, wybrane płytki odrzucacie i dobieracie nowe, tak aby zgadzała się ich ilość pasująca do liczby graczy. Gra się kończy, gdy wszyscy uczestnicy wykonają rzut kośćmi. Zwycięzcą zostaje ten, kto zdobył najwięcej punktów.

Powyżej przedstawione reguły gry aplikują się do każdej edycji, a przypomnijmy, że są jeszcze dostępne wersje z dinozaurami oraz świat. Kostki bystrzaka to przyjemna gra na spostrzegawczość. Jest to też tytuł, który wymaga skupienia, zapamiętywania informacji i radzenia sobie pod presją czasu. Młodszym graczom spodobają się pięknie narysowane zwierzaki, a przy dobrej zabawie będą się uczyć. Taką naukę lubią wszyscy!

My bawiliśmy się bardzo dobrze. Mimo że reguły mówią, że gra się kończy, gdy wszyscy wykonają swój rzut kośćmi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyznaczony czas wydłużyć/skrócić i dostosować długość rozgrywki do własnych upodobań. Proste zasady, ściganie się o kafelki ze stołu, szukanie odpowiednich symboli oraz zapamiętywanie informacji o zwierzętach. To tylko część czynników, które sprawiają, że Kostki bystrzaka to bardzo dobry tytuł dla osób w każdym wieku. Polecamy!

Nazwa: Kostki bystrzaka — Zwierzęta
Wydawnictwo: Albi Polska
Rok wydania: 2024
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Albi Polska za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive