11 mar 2024

TUG! Turbo Ultra Główkowanie! - recenzja

Czy połączenie sportu i gier planszowych może się udać? Oczywiście, że tak! Chyba słyszeliście o grze Eleven? Albo o sportowych wyścigach w grze Rallyman Dirt? A co powiecie na połączenie przeciągania liny z quizem? Zapraszamy na naszą recenzję gry TUG! Turbo Ultra Główkowanie wydawnictwa Albi Polska!

TUG! to towarzyska gra quizowa, w której dwie drużyny zmagają się ze sobą w przeciąganiu liny odpowiadając na różnorakie pytania, wymagające odpowiedzi tak lub nie. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza przeciągnie flagę do swojego końca areny, stworzonej z rozkładanego pudełka. W jego środku znajdziecie również aż 242 kart z pytaniami z różnych dziedzin, które przetrzymywane są w zgrabnym podajniku z okienkiem, które ukazuje odpowiedzi. Wykonanie jest bardzo dobre, a pudełeczko na karty ochrania je w bardzo dobry sposób, przez co gra się nie niszczy.

Reguły gry są bardzo proste. Dzielicie się na drużyny, zadawane są pytania dla obu, i które odpowiadają ukazując karty z odpowiedziami (tak lub nie) w tym samym momencie. Pytanie de facto jest jedno, ale udziela się odpowiedzi aż pięć razy. Już tłumaczymy na przykładowym pytaniu, które może brzmieć: “Czy w danym kraju obowiązuje ruch lewostronny?”. I tak lektor czyta kolejne kraje, czekając na odpowiedź drużyn po każdym z nich. Na karcie widnieje również szóste, bonusowe pytanie dotyczące wcześniej wymienionych opcji. Czyli dla naszego przykładu brzmi ono: “W którym z tych krajów, zmieniono ruch na lewostronny w 1967 roku?” Gdy obie drużyny udzielą poprawnej lub błędnej odpowiedzi lina na arenie się nie porusza. Natomiast, gdy któraś z drużyn odpowie dobrze, a druga źle - przesuwacie linę o określoną liczbę pól na korzyść zespołu mającej rację w tym konkretnym pytaniu. Następnie przechodzicie do kolejnego i w ten sposób raz po raz sprawdzacie swoją wiedzę. Gdy lina dotrze do ostatniego pola którejkolwiek ze stron, drużyna przegrywająca ma ostatnią szansę się obronić. Musi udzielić serii poprawnych odpowiedzi z nowej karty. Jeśli się im to powiedzie, to wycofują linę ze strefy zagrożenia. Jednak jeśli nie… no cóż - zachęcamy do rewanżu!

Gra TUG! Turbo Ultra Główkowanie! świetnie połączyła temat z mechaniką gry quizowej. Tak jak w każdej klasycznej grze “na wiedzę” zdobywa się punkty za poprawne odpowiedzi, tak tutaj przeciąga się linę na swoją stronę niczym w dyscyplinie sportowej. Wersją zabawkową, aczkolwiek - dosłownie! Kto ma większą wiedzę, szybko dominuje rywala. W przeciwieństwie do klasycznego zbierania punktów tutaj, aby wygrać, często trzeba odrobić stratę przeciągając linę z chorągiewką ze strefy rywala na swoją stronę i doprowadzić ją do mety. Pytania w grze są bardzo różne i jest ich mnóstwo. Niektóre nas zaskoczyły, ale dzięki temu dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, a o to też przecież chodzi w tego typu grach.

Żeby nie było, że jest to samo odpowiadanie na pytania, jest parę urozmaiceń rozgrywki. Pierwszymi są pola specjalne, z których korzysta drużyna przegrywająca. Mogą na przykład zmienić wartość punktową pytania. Drugą, ciekawą rzeczą jest fakt, że po każdej wykorzystanej karcie z pytaniami, wzrasta wartość punktowa pytania. Czyli jeśli gracie czwartą rundę, to każda poprawna odpowiedź jest warta cztery punkty vel przesunięcia liny z flagą o cztery pola. A wtedy sytuacja na arenie bardzo szybko się zmienia!
Jeśli jesteście fanami gier quizowych, to ten tytuł z pewnością się Wam spodoba. Posiada ciekawy sposób zadawania pytań i jeśli sami lubicie i chcecie kogoś zainteresować quizami, to gra TUG! będzie dobrym wyborem! Zróżnicowane i losowe kategorie dodają grze smaku oraz sprawiają, że każdy znajdzie jakieś pytanie “pod siebie”. My bawiliśmy się przy niej naprawdę dobrze i dzięki potężnej ilości pytań, będziemy do niej wracać, by sprawdzać oraz poszerzać swoją wiedzę. Bardzo polecamy ten szybki, towarzyski tytuł quizowy!

Nazwa: TUG! Turbo Ultra Główkowanie!
Wydawnictwo: Albi Polska
Rok wydania: 2024
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Albi Polska za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive