2 paź 2014

A jaką Ty opowiesz Czarną Historię?


Lubisz odkrywać kolejne fakty, szukać sprawców i badać nieznane sprawy? Tajemnicze zgony, mroczne zagadki, dziwni sprawcy. Te aspekty łączy genialna gra, wydana przez grupę G3Poland – Czarne historie! Czy rozwiążesz je wszystkie?


Czarne historie 4 to gra karciana dla miłośników rozwiązywania zagadek. Do dyspozycji dostajemy 50 kart, a na każdej z nich znajduje się krótkie zdanie, jak np.: Przez to, że zachował się niepoprawnie, został skazany na dożywocie. Wcześniej wybrany Mistrz tajemnic pyta grających: „dlaczego?”, a ci zadają mu pytania dotyczące znanego tylko jemu rozwiązania historii. Jednak uwaga! Śledztwo może przebiegać tylko według ustalonego klucza – a jest nim sposób zadawania pytań. Dopuszczalne są bowiem tylko tak sformułowane pytania, na które Mistrz tajemnic może odpowiedzieć „tak” lub „nie”. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się stwierdzenie „nie wnosi to nic do sprawy”. Gra się do momentu odgadnięcia przez graczy tajemnicy. Następnie losujemy kolejną kartę i wszczynamy kolejne fascynujące śledztwo.

W samej grze nie ma ani zwycięzców, ani przegranych – gra się dla czystej zabawy. Karty Czarnych historii są nieznacznie większe od zwykłych kart do gry, więc pozwalają na rozrywkę również w pociągu, autobusie czy na wyjeździe.

Gra wydana jest w dość ładnym czarnym opakowaniu, na tyle którego został zamieszczony opis gry. W środku znajdziemy, jak już wspomniałem, 50 kart z różnymi zagadkami i rozwiązaniami. Jedne się wydarzyły, a inne mogły wydarzyć. Zabawę utrudnia fakt, iż niektóre historie są wręcz absurdalne. Na szczęście do tego dostajemy instrukcję napisaną w jasny i prosty sposób. Na każdej karcie, poza tekstem, znajdują się też rysunki, które ukazują fragmenty historii.

Czarne historie to gra, którą zdecydowanie można określić jako wciągającą. Z reguły mówi się „jeszcze tylko jedna”, ale w rzeczywistości zamiast jednej historii wychodzi jedna godzina gry. Gra nie ma maksymalnej ilości graczy, a czas określony jest w przedziale 2-222 minut. Uważam, iż jest to określenie tylko orientacyjne, bo to oznaczałoby około 4-5min na kartę, a bywa tak, że nad jedną historią siedzi się o wiele dłużej.

Gra zdecydowanie zmusza do myślenia i pobudza kreatywność. Wersja, w którą miałem przyjemność grać, to już czwarta odsłona tej gry. W sumie światło dzienne ujrzało już dwanaście wersji Czarnych historii, w tym również wersje dla dorosłych, takie jak Seks i zbrodnia. Z ciekawszych wydań powstały również Czarne historie – Boże Narodzenie, Czarny historie – Śmiertelne wakacje czy moje ulubione Czarne historie – Głupia śmierć, w której wszystkie 50 zagadek wydarzyło się naprawdę, a w dodatku są tak absurdalne, że aż nie do uwierzenia. Dla młodszych graczy powstały również Białe historie opowiadające o duchach, Srebrne historie odnoszące się do wszystkiego, co związane z kosmosem, planetami i astronautami oraz Złote historie, które przeniosą nas w przeszłość, by odszukiwać skarby i poznawać takie postacie jak Ryszarda Lwie serce czy Rycerzy okrągłego stołu

Pierwszy raz w Czarne historie grałem kilka lat temu ze znajomymi. Już wtedy gra mi się bardzo spodobała, a teraz w moje ręce trafiła czwarta odsłona. Jedynym minusem jest to, że każdą zagadkę można poznać tylko raz. Właściciel Czarnych historii, grając z kolejnymi znajomymi, najczęściej musi zostać Mistrzem tajemnic, aby przez znajomość rozwiązań nie psuć zabawy innym.
Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy uwielbiają grać w gry bez prądu.


Nazwa: Czarne historie 4

Wydawca: G3 Poland

Wydanie: pierwsze

Rok: 2011

Sugerowana cena: 36zł

Ocena: 9/10
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive