2 lis 2014

Odważysz się rozwiązać mroczną zagadkę? - recenzja gry "Enigmatis - Duchy Maple Creek"
Enigmatis: Duchy Maple Creek to gra detektywistyczna połączona z zagadkami, w których musimy odnaleźć ukryte obiekty. Utrzymana w mrocznym klimacie, pozwala na spędzenie kilku wieczorów przy dobrej rozgrywce. Czy odważysz się odkryć sekrety Maple Creek?

W samej grze wcielamy się w postać pani detektyw, która trafia do tytułowego miasteczka w celu rozwiązania zagadki zaginięcia młodej dziewczyny. Sprawa jednak nie jest taka prosta, jak się wydaje – przez miasteczko przeszła nawałnica, niszcząc wiele budynków i drzew, a główna bohaterka cierpi na amnezję.

Sama rozgrywka jest utrzymana w stylu amerykańskich thrillerów. Ciągłe zwroty akcji i świetnie dobrana muzyka idealnie oddają klimat mrocznych poszukiwań. W samej grze wykorzystano ręcznie malowane ilustracje, co jeszcze bardziej ubarwia całą grę. Do rozgrywki zostały dołączone zagadki i łamigłówki, przy których spędza się sporo czasu.

Mimo iż zdarzy nam się kilka, a czasem nawet kilkanaście razy odwiedzić te same lokacje, to i tak nie wieje nudą. Co chwila coś się zmienia, dochodzą nowe dowody i elementy różnych układanek. Zdecydowanie jest to gra dla osób spostrzegawczych, lubiących rozwiązywać zagadki i łączyć fakty, jednak każdy kto chciałby spróbować swoich sił w roli detektywa, a nie ma doświadczenia, może skorzystać z licznych podpowiedzi i sugestii, które zapobiegną utknięciu w martwym punkcie.

Gra wydana jest przez studio Artifex Mundi, które specjalizuje się w tego typu grach. W wersji kolekcjonerskiej, która została zrecenzowana, dodatkowo otrzymuje się tapety, przegląd mini-gier, galerie, szkice, ale przede wszystkim dodatkową (lecz króciutką) przygodę, która w pełni nawiązuje do podstawowej wersji gry.

Gdy instalowałem tę grę, miałem mieszane uczucia. „Czy gra, w której się tylko wskazuje myszką może być porywająca?” – to było moje pierwsze pytanie, jakie sobie zadałem. Ale jak to mówią, kto nie ryzykuje, ten nie ma. Po odpaleniu Enigmatis coś we mnie drgnęło, że trzeba tej grze dać szansę. I tak się też stało. Jako gracz, który jednak stronił od gier typu point and click, byłem wręcz zmuszony do zmiany zdania, bo gra zaczęła mi się podobać. Na początku bardzo przydatny samouczek, który w jasny sposób pokazuje nam mechanikę rozgrywki i na co mamy zwracać uwagę, a dodatkowo, przy każdej zagadce, znajduje się instrukcja, w której jest wytłumaczone, jak działa dany mechanizm. Osobiście polecam Enigmatis: Duchy Maple Creek, przyjemnie się grało i odkrywało kolejne zagadki. Zdecydowanie sięgnę po kolejne gry w tym stylu.

Grę otrzymałem od Artifex Mundi Polska na potrzeby recenzji.
www.artifexmundi.com

Plusy:
- wciągająca fabuła,
- świetne ilustracje,
- świetna oprawa dźwiękowa.

Minusy:
- dość krótka, da się przejść w kilka godzin (3-4),
- przy łamigłówkach jest tylko opcja „pomiń”, a brakuje opcji wskazówek

Ocena: 8/10
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive