15 lis 2022

Dziel się z innymi graczami i zdobywaj punkty! - recenzja gry Podziel to

Pewno nie raz stanęliście przed dylematem — w co by tu zagrać? Ciężki eurasek, czy lekki roll and write? Na ostateczną decyzję składa się wiele czynników, ale cel jest jeden — dobra zabawa! Taką też znajdziecie w najnowszej grze karcianej, wydawnictwa Muduko pt. Podziel to!

Podziel to to prosta, ale wciągająca gra karciana dla 2-4 graczy w wieku 7+. Waszym celem jest zdobycie jak największej liczby kart każdego typu. Co rundę będziecie dzielić nowy zestaw kart na trzy strefy, a następnie w sekrecie wybierać jedną z nich. I tu pojawia się pierwszy haczyk — czy wybrać większą grupę kart, czy może mniejszą, która nie przyciągnie uwagi przeciwników? Wygrywa ten z graczy, który wykaże się największym sprytem i umiejętnością blefowania.

Zasady gry da się wytłumaczyć w mniej niż pięć minut, a my postaramy się je wam streścić w paru zdaniach. Co rundę jeden z graczy będzie odkrywał wymaganą liczbę kart ze stosu (zależy, ile osób bierze udział w rozgrywce) i układał je kolejno w rzędzie. Następnie będzie musiał podzielić owe karty na trzy strefy — w każdej z nich musi się znaleźć przynajmniej jedna karta. Następnie wszyscy gracze w tajemnicy wybierają jedną ze stref, po czym ujawniają swój wybór dedykowaną do tego celu kartą. Osoba, która wybrała strefę jako jedyna — zbiera karty do swojego zbioru. W kolejnym etapie dzielicie karty ze strefy wybranej przez więcej niż jednego gracza w tej turze. Gracie w ten sposób do momentu, aż wyczerpie się talia, z której dobieracie karty na stół. Wtedy sumuje się punkty z rodzaju kart, którego macie więcej od innych graczy lub tyle samo. Zwyciężą osoba z najwyższym wynikiem punktowym.

Warto też dodać, że nie wybrane zestawy lub takie, na które ma cały czas (przez całą rundę) chrapkę większa liczba osób, trafiają na stos kart odrzuconych. W grze występują również jokery — po ich zdobyciu dodajecie do wybranej grupy kart i liczą się one do przewag w podsumowaniu rozgrywki.

Proste? Proste! Możecie nam wierzyć na słowo, że tyle emocji i zabawy dawno nie widzieliśmy zamkniętym w tak małym, kolorowym pudełku. Z racji gabarytów możecie zabierać grę ze sobą na wycieczkę, jednak polecamy trochę większy kawałek stołu, blatu czy podłogi, by móc rozłożyć wszystkie karty.

Wybieranie stosów w tajemnicy przed innymi graczami wymaga od nas przemyślenia taktyki. Czasami podział kart między graczy może okazać się podchwytliwy. Czy lepiej zdecydować się na teoretycznie gorszy stos licząc na brak zainteresowania ze strony przeciwników a może  na bardziej atrakcyjny ryzykując, że więcej osób będzie chciało te same karty? Polecamy dodać wam element negocjacji do gry. Na pewno jeszcze bardziej uatrakcyjnieni to rozgrywkę!

Podziel to wydawnictwa Muduko to ciekawa gra karciana, w której staramy się wyczytywać emocje i myśli z oczu przeciwnika, jednocześnie grając i blefując na tyle dobrze, by samemu zdobywać dobrze punktowane karty. Gra uczy obserwacji, podejmowania decyzji i kombinowania. Świetnie się nada jako szybki przerywnik między innymi tytułami. Polecamy!

 Nazwa: Podziel to
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive