19 sty 2023

Uratuj świat przed kolejną pandemią! - recenzja gry Pacjent 0

Gry w których można podedukować, to tytuły, która często trafiają na nasz stół. I to niezależnie od długości rozgrywki, lubmy siadać do kolejnych części Detektywa od Portal Games, ale nigdy nie odmówimy partii w Sherlocka od Granny. Tym razem w nasze ręce trafia Pacjent 0 wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Pacjent 0 to ukryta w tajemniczym pudełku gra dedukcyjna dla 1-7 osób powyżej 10 roku życia. Jedna rozgrywka to około 30 minut. W pudełku znajdziemy konsole badawcze (notes), 2 zasłonki, 2 ołówki, 2 ramki skanera, 2 żetony wagi analitycznej, 2 żetony wirówki, 168 kart (48 narzędzi, 80 próbek, 25 molekuł, 15 zakłóceń) oraz instrukcję. Do gry jest również dedykowana aplikacja.

I od tej aplikacji zacznijmy. Jest ona dostępna, ale nie przymusowa – w rolę komputera badawczego może wcielić się osoba fizyczna, nie bierze ona wtedy jednak udziału w zgadywaniu. Sama aplikacja jest dość… słaba. Zacina się, każdy musi założyć konto, jest nieintuicyjna. Ale da się grać. Sama rozgrywka wydaje się być skomplikowana, jednak po pierwszej partii już będziecie wiedzieć co robią konkretne narzędzia. Gra przeznaczona jest dla 2 osób/drużyn. W grze naszym celem jest odnalezienie 3 molekuł dzięki którym stworzymy antidotum na nową chorobę. Gracze/drużyny jednocześnie używają jednego z narzędzi, a następnie sprawdzają wynik. Narzędzia są różne – niektóre wskazują nam rząd/kolumnę lub określona grupę molekuł w których znajduje się, lub nie, to czego szukamy. Inne wprost nam mówią których nie ma, a jeszcze inne pozwalają badać karty które dobieramy w trakcie rozgrywki. Naszym celem jest znalezienie 3 szukanych molekuł i mamy na to dwie próby. Laboratorium które jako pierwsze odkryje molekuły zostaje zwycięzcą.

Sama rozgrywka jest bardzo fajna i trzeba się nieźle nagłowić. Tematycznie świetnie się wpisuje w mechanikę. Szkoda że aplikacja jest tak niedopracowana, bo bardzo to wpływa na rozgrywkę. Jeśli jednak znajdziecie osobę, która się wcieli w Wasz komputer to też nie będzie zawiedziona, gdyż roboty jest co nie miara + trzeba się skupić, aby dawać poprawne odpowiedzi.

W grze występuje kilka wariantów rozgrywki. Podstawowy pozwoli Wam poznać samą mechanikę gry. Pełna rozgrywka pozwoli Wam jeszcze bardziej zagłębić się w poszukiwania. Jest też wariant z zakłóceniami, gdzie nie wszystko chce pracować tak jak powinny, jest opcja z usunięciem losowych kart, albo odgrywanie jednocześnie roli Marii dla przeciwników.

Czy polecilibyśmy tę grę znajomą? Już dawno to zrobiliśmy. Pacjent 0 to bardzo ciekawy tytuł, który każdy fan dedukcji powinien mieć na swoim regale. Dla nas dużym plusem jest fakt, że sama rozgrywka nie jest specjalnie długa (około 25-30minut), a to sprawia, że można w nią grą jako w tytuł pomiędzy czymś cięższym. Gra jest ładna, działa, sprawia dużo frajdy, więc polecamy!


Nazwa: Pacjent 0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022
Dziękujemy wydawnictwu Nasza księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego
Nasza księgarnia
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive