2 lut 2023

Odkrywaj i skreślaj! - recenzja gry Super Mega Fajna Gra

Gra Bingo jest chyba znana wszystkim i głównie kojarzona z filmami z USA, gdzie grupy głównie starszych osób siedzą i wykreślają liczby na swoich karteczkach. A co jakby przerobić to na grę planszową, dodać suchościeralne karty i mazaki i troszkę usprawnić i dodać minimum decyzyjności? Wtedy wyjdzie nam Super Mega Fajna Gra. Zapraszamy!

Super Mega Fajna Gra to imprezowa wariacja na temat bingo, do której możemy zasiąść w gronie do 6 osób. Jedna rozgrywka trwa około 20 minut. W grze znajdziemy 60 kart fajnej gry, 30 żetonów błyskawic, 24 żetony księżyców, 18 kart liczb, 6 kart punktacji, 6 markerów suchościeralnych. Wykonanie dobre, fajne, kolorowe.

Jeżeli chodzi o zasady gry, to są one do wytłumaczenia w 2 minuty. Każdy z graczy ma przed sobą 3 karty, na których znajduje się 9 liczb w układzie 3x3. Obok rzędów/kolumn napisane są dodatkowe bonusy, które można zdobyć po wykreśleniu danego rzędu/kolumny. Z 18 kart (karty od 1-9 w dwóch kopiach każda) w trakcie rundy odkrywa się 9. Po odkryciu karty, każdy z graczy wybiera odkrytą właśnie cyfrę i wykreślą ją na jednej ze swoich kart – jeśli ukończył rząd/kolumnę, korzysta z przedstawionego bonusu (może to być dodatkowe wykreślenie danej liczby, żetony błyskawic, żetony księżyca czy gwiazdki). Po ukończeniu rundy, na specjalnej karcie punktacji, każdy gracz zaznacza ile ukończył kart i ile zdobył gwiazdek. Następnie wszyscy dobierają 3 karty, wybierają z nich jedną i rozpoczynają kolejną rundę. Żetony błyskawic pozwalają nam zmienić wartość odkrytej karty o +/- 1, żetony księżyców dają nam dodatnie punkty na koniec gry (ten kto ma najwięcej dostaje dodatnie, ten kto ma najmniej – ujemne), a gwiazdki dają nam punkty. Po 4 rundzie sprawdza się kto ile zdobył punktów (im szybciej ukończymy karty, tym więcej punktów zdobędziemy, w pierwszej rundzie 12, w drugiej 10 itd.) i gracz z ich największą liczbą zostaje zwycięzcą.

Gdy pierwszy raz czytaliśmy instrukcję to przed oczami mieliśmy, wspomniane wcześniej Bingo. Dostajesz cyferkę – zaznaczasz na kartce – dążysz do wypełnienia wszystkiego. Ale tutaj dochodzi nam jeszcze decyzyjność – na której karcie skreślić, do którego bonusu dążyć, kiedy i jak wykorzystać żeton(y) błyskawic by stworzyć jak największy ciąg wykreślania (mieliśmy sytuację że aktywowaliśmy jeden bonus, który pozwalał wykreślić daną liczbę, a to spowodowało że znów zakończyliśmy rząd i wykreślaliśmy kolejną i kolejną…).

Czy gra nam się spodobała? Tak. W pierwszy dzień po jej otwarciu, zagraliśmy chyba z 10 partii w różnych składach. A to przed obiadem, a to po obiedzie, a to w przerwie na zabawę z dzieckiem (które również cieszyło się z malowania po kartach). Dużym atutem jest to, że gra jest stosunkowo krótka i prosta, ale można sobie pokombinować.

Super Mega Fajna Gra to tytuł dla tych co szukają ciekawego, trochę losowego, ale z nutką decyzyjności, tytułu imprezowego. Prosta, szybka, przyjemna, ale i regrywalna. U nas zdecydowanie będzie brana na każde spotkanie ze znajomymi, bo nie dość że można szybko wytłumaczyć, to jeszcze nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Polecamy!

Nazwa: Super Mega Fajna Gra
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2022

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive