13 cze 2024

Rykowisko — recenzja

Aby gra imprezowa rozruszała towarzystwo, musi spełnić parę warunków. Pierwszym najważniejszym jest prostota zasad — trzeba szybko wyjaśnić reguły znudzonym ludziom, by nie stracić ich uwagi. Drugim warunkiem jest tak zwany czynnik humorystyczny, który sprawia, że grając w dany tytuł, ludzie się naprawdę dobrze bawią. Ograliśmy już wiele imprezówek, więc z każdym nowym tytułem stawiamy wysoko poprzeczkę. Niedawno w nasze ręce wpadła nowość od wydawnictwa Muduko pt. Rykowisko!

Rykowisko to rodzinna gra imprezowa dla 2-5 graczy w wieku 6+. Jest to głośna i dynamiczna gra karciana, w której będziecie musieli wydawać z siebie odgłosy danego zwierzęta szybciej niż pozostali gracze! Stoczycie pojedynek na odgłosy z innymi graczami, jednak gdy się pomylicie, może was to sporo kosztować!
Jak wspomnieliśmy, Rykowisko to gra karciana. W małym pudełku znajdziecie 49 kart liczb, 5 dwustronnych kart zwierząt oraz kartę zamieszania. I tyle! Mała zawartość pudełka, a tyle zabawy! Karty są dobrej jakości — nie musicie się martwić, że się zniszczą szybko, aczkolwiek niezmiennie ostrzegamy przed graniem w pobliżu jedzenia lub szklanek z napojami. Zarówno z okładki jak i z kart zwierząt zerkają na nas nietypowo rysowane zwierzęta. Nam przypominają one kreskówki dla dorosłych typu BoJack Horseman czy Rick i Morty i totalnie nam nie leżą. Ale to jest bardzo subiektywne odczucie — zachęcamy was, abyście sami ocenili owe ilustracje.
Zasady gry Rykowisko da się wyjaśnić w parę minut. My postaramy się je streścić w paru zdaniach. Najpierw musicie wybrać kartę zwierzęcia i ustalić dokładnie jaki dźwięk wydaje każde z nich — będziecie musieli je potem wydawać! Rozdajcie karty po równo między graczami, upewniając się, że jest wśród nich karta zamieszania (nazwijmy go roboczo jokerem). W trakcie rozgrywki będziecie kolejno odkrywać po jednej karcie ze swoich stosów dobierania i kłaść je przed sobą tak, żeby były widoczne dla pozostałych graczy. Jeśli w pewnym momencie rozgrywki, wśród odkrytych kart u graczy pojawią się podobne (ta sama liczba bądź ten sam kolor), to rozpoczyna się pojedynek. Osoby, które mają odkryte karty i spełniają powyższy warunek, muszą wydać z siebie odgłos zwierzęcia z karty przeciwnika! Gracz, który zrobi to szybciej, wygrywa i przekazuje cały swój stos odkrytych kart przegranemu. Następnie kontynuujecie rozgrywkę według kolejności. Od czasu do czasu ktoś z was może odkryć kartę zamieszania — pozwala ona na pozbycie się swoich odkrytych kart i przekazanie innym graczom. Rozgrywka może się skończyć na dwa sposoby. Pierwszym warunkiem jest trzykrotne odkrycie karty zamieszania, a drugim — gdy dowolnemu graczowi skończą się karty.
Jeśli poznacie już podstawy gry Rykowisko, to czekają na was jeszcze trzy warianty rozgrywki do sprawdzenia! W wariancie odwróconym, kiedy przegracie pojedynek, to odwracacie swoją kartę zwierzęcia — w następnym pojedynku, wasi przeciwnicy będą musieli wydać inny dźwięk! Jest również wariant szybki, w którym możecie zmniejszyć liczbę kart rozdawanym graczom. Trzeci wariant został nazwany ślepym, ponieważ podczas przygotowania rozgrywki zasłaniacie swoje karty zwierząt, przez co przeciwnicy będą musieli polegać na swojej pamięci!
Gra Rykowisko to szybka, dynamiczna i głośna gra karciana, przy której czas szybko mija i chce się rozgrywać partię za partią! Gra budzi bardzo pozytywne emocje, bo wybuchy śmiechu nie mają końca, gdy ktoś próbuje przemuczeć szczekającego przeciwnika. Wydawanie z siebie odgłosów wydaje się proste, jednak gdy adrenalina buzuje w trakcie szybkiej rozgrywki, to bardzo często dochodzi do śmiesznych wpadek.
Rykowisko to (jak sami możecie ocenić po lekturze naszej recenzji) gra, która nie wymaga długiego tłumaczenia zasad, a rozgrywka bywa bardzo różnorodna. Jest to również trening bycia uważnym oraz spostrzegawczości no i szybkości! Trzeba być szybkim, by wygrać! To dobra pozycja na imprezę — zarówno na jej początek tak jak i do rozruszania towarzystwa. Polecamy!

Nazwa: Rykowisko
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2024
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive