f Squarki base - rodzinna gra dla młodszych i starszych ~ Sterta Gier

13 kwi 2015

Squarki base - rodzinna gra dla młodszych i starszychSquarki Base to rodzinna gra planszowa wydawnictwa JAWA. Czy ułożenie obrazka z czterech elementów może być wyzwaniem? Ta gra pokazuje, że tak!

Squarki to gra przeznaczona dla osób od 6 roku życia, w której naszym celem jest ułożenie obrazka z czterech jego elementów. Choć pozornie gra wydaje się być banalna, to po dołożeniu kilku dodatkowych reguł rozgrywka staje się bardziej skomplikowana.

W pudełku z grą znajdują się: plansza, cztery pionki, kostka, 48 kart, z których można ułożyć 12 obrazków oraz dwie pomocnicze plansze z ilustracjami do poskładania. Ustawiając swojego pionka na polu startowym, zaczynamy krążyć po planszy, a stając na kolorowe pola – fioletowe i pomarańczowe – możemy odpowiednio: dobrać kartę albo dołożyć ją na środek planszy.  Każdy obrazek ma określoną liczbę punktów od -3 do +10. Ten, kto dołoży ostatni element, ten zgarnia punkty. Choć wydaje się to być banalnym zadaniem, to zapewniam Was, że tak nie jest.


Gra wykonana jest w solidny sposób. Zarówno plansze, jak i karty, są wykonane porządnie i nie ma strachu, że zaraz się powyginają czy potargają. Obrazki są ciekawe i zabawne, a nawet mają swoje oryginalne nazwy jak np. Namber łan. Gra świetnie sprawdza się do zabawy z dziećmi, ale czy od 6 roku życia?

Choć same zasady wydają się być jasne, musiałem w tę grę zagrać 2-3 razy, zanim tak naprawdę zrozumiałem ją do końca. Jest to gra strategiczna i wymaga takiego myślenia, więc nie wiem, czy ten próg nie jest trochę zaniżony. Co do samej rozgrywki – muszę powiedzieć, że jest ciekawa, choć zaczyna się troszkę nudno, bo na początku nie mamy jak korzystać z kart. Dodatkowo gra w dwie osoby może stawać się w pewnym momencie monotonna, gdyż wiemy, jakie przeciwnik ma karty i sami boimy się dołożyć trzeci element, by nie przegrać.

Patrząc jednak na tę grę pod kątem gry rodzinnej to jak najbardziej będzie ona spełniała swoją rolę. Dzieciom zapewni radość, a u rodziców pobudzi myślenie. Można grać maksymalnie w 4 osoby, a wtedy rozgrywka staje się naprawdę ciekawa.

Grę mogę z czystym sercem polecić wszystkim rodzicom do gry z dziećmi, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się ona na spotkaniach w grupie znajomych. Jest to gra, która zmusza do myślenia i przy której będziemy się dobrze bawić na tyle, aby zagrać jeszcze raz.
Nazwa: Squarki Base

Wydawca: JAWA

Rok wydania: 2014

Wydanie: pierwsze

Sugerowana cena: 21,90zł

Ocena: 8/10

Dziękuje serdecznie za udostępnienie gry wydawnictwu JAWA
http://jawa.waw.pl/

Share:

7 komentarzy:

 1. Czy jest gdzieś dostępne tłumaczenie gry? Moja koleżanka z "zza granicy" potrzebuje takiego fachowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosze napisac maila, wysle zdjecia instrukcji

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy kolejne obrazki układa się na poprzednich? Stając na jednym polu na planszy można zamienić kartoniki pod spód lub na wierzch nie wiem o co tu chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Instrukcja i zasady tak niejasne że to poezja. Nie polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń

Partnerzy

My na Facebooku

Labels