13 kwi 2015

Squarki base - rodzinna gra dla młodszych i starszychSquarki Base to rodzinna gra planszowa wydawnictwa JAWA. Czy ułożenie obrazka z czterech elementów może być wyzwaniem? Ta gra pokazuje, że tak!

Squarki to gra przeznaczona dla osób od 6 roku życia, w której naszym celem jest ułożenie obrazka z czterech jego elementów. Choć pozornie gra wydaje się być banalna, to po dołożeniu kilku dodatkowych reguł rozgrywka staje się bardziej skomplikowana.

W pudełku z grą znajdują się: plansza, cztery pionki, kostka, 48 kart, z których można ułożyć 12 obrazków oraz dwie pomocnicze plansze z ilustracjami do poskładania. Ustawiając swojego pionka na polu startowym, zaczynamy krążyć po planszy, a stając na kolorowe pola – fioletowe i pomarańczowe – możemy odpowiednio: dobrać kartę albo dołożyć ją na środek planszy.  Każdy obrazek ma określoną liczbę punktów od -3 do +10. Ten, kto dołoży ostatni element, ten zgarnia punkty. Choć wydaje się to być banalnym zadaniem, to zapewniam Was, że tak nie jest.


Gra wykonana jest w solidny sposób. Zarówno plansze, jak i karty, są wykonane porządnie i nie ma strachu, że zaraz się powyginają czy potargają. Obrazki są ciekawe i zabawne, a nawet mają swoje oryginalne nazwy jak np. Namber łan. Gra świetnie sprawdza się do zabawy z dziećmi, ale czy od 6 roku życia?

Choć same zasady wydają się być jasne, musiałem w tę grę zagrać 2-3 razy, zanim tak naprawdę zrozumiałem ją do końca. Jest to gra strategiczna i wymaga takiego myślenia, więc nie wiem, czy ten próg nie jest trochę zaniżony. Co do samej rozgrywki – muszę powiedzieć, że jest ciekawa, choć zaczyna się troszkę nudno, bo na początku nie mamy jak korzystać z kart. Dodatkowo gra w dwie osoby może stawać się w pewnym momencie monotonna, gdyż wiemy, jakie przeciwnik ma karty i sami boimy się dołożyć trzeci element, by nie przegrać.

Patrząc jednak na tę grę pod kątem gry rodzinnej to jak najbardziej będzie ona spełniała swoją rolę. Dzieciom zapewni radość, a u rodziców pobudzi myślenie. Można grać maksymalnie w 4 osoby, a wtedy rozgrywka staje się naprawdę ciekawa.

Grę mogę z czystym sercem polecić wszystkim rodzicom do gry z dziećmi, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się ona na spotkaniach w grupie znajomych. Jest to gra, która zmusza do myślenia i przy której będziemy się dobrze bawić na tyle, aby zagrać jeszcze raz.
Nazwa: Squarki Base

Wydawca: JAWA

Rok wydania: 2014

Wydanie: pierwsze

Sugerowana cena: 21,90zł

Ocena: 8/10

Dziękuje serdecznie za udostępnienie gry wydawnictwu JAWA
http://jawa.waw.pl/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive