28 kwi 2015

Odchudź swojego potwora! - recenzja gry Dietek - jak odchudzić przyjaciela


Dietek – jak odchudzić przyjaciela to gra wydawnictwa JAWA, która została wyróżniona w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Naucz swoją pociechę dobrych nawyków żywieniowych dzięki prostej grze!

Jeśli zastanawiacie się, jak zainteresować dziecko tematem zdrowego odżywiania, Dietek przychodzi z pomocą. Gra polega na odchudzeniu swojego potworka za pomocą ustalenia diety. Zasady gry są proste, choć muszę przyznać, że instrukcja jest napisana dość zawile. Jednak już po pierwszej rozgrywce wszystko staje się jasne i klarowne.

Zawartość walizeczki z grą to cztery duże plansze przedstawiające suto zastawione stoły, dołączane plansze boczne, cztery dwustronne wagi z grubym i chudym Dietkiem, pięćdziesiąt pięć kart z potrawami i produktami, których użyjemy przy ustalaniu diety.


Reguły gry są dość proste. Mając swojego grubego Dietka (aż 100kg!), musimy go odchudzić do 30kg. Pomoże nam w tym dobrze dobrana dieta. Na początku rozdajemy wszystkim graczom 12 kart z produktami, z których każdy wybiera 5 – tworzy dietę swojego stworka. Następnie ustawiamy pionki na polu „start”. Przechodząc przez kolejne pola, które przedstawiają potrawy i produkty, staramy się odchudzić Dietka. Naszego stworka odchudzamy poprzez przejście przez pole, na którym jest obrazek z karty należącej do Twojej diety. Na rewersie każdej karty wybranej do diety jest ilustracja, z której odczytujemy, czy tracimy na wadze, czy tyjemy. Są też pola specjalne jak np. tłusty czwartek, jogging czy zmiana diety. Ta ostatnia, dość specyficzna, pozwala nam na wymianę kart, które wybraliśmy do naszego jadłospisu. Wygrywa ten, który pierwszy odchudzi swojego Dietka alternatywnie, jeśli któryś z graczy stanie na polu „Ile waży Twój Dietek”, wszyscy sprawdzają wagi swoich zielonych przyjaciół i najchudszy wygrywa.

Gra jest bardzo interesująca, wciągająca i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Jednak, jak wszystko, ma również swoje wady, a niektóre mogą być rażące. Przede wszystkim czy 30kg to nie za niska waga końcowa? Jeśli bierzemy pod uwagę fakt, że jest to gra dla dzieci to jest to w porządku, ale czy wtedy 100kg to nie za dużo? Po drugie – jak to jest, że parówka odchudza, a jogurt smakowy już tuczy? Czy oznacza to, że lepiej jeść parówki niż jogurty? Tak samo z chlebem – nie widać różnicy między białym a razowym. Pomijając już wady w samej rozgrywce, należy zwrócić uwagę na wykonanie gry. Karty, plansze i większość elementów są wykonane porządnie. Jedynymi elementami, które pozostawiają wiele do życzenia, są łączniki stołów i kart dodatkowych, które niestety nie spełniają dobrze swojej roli.

Nie chciałbym, aby gra została odebrana negatywnie, gdyż to mylne myślenie. Wszystko zależy od tego, jak rodzice potraktuję tę zabawę. Jeśli będą prezentować podejście „pogram, żeby było fajnie” to niewiele z tego wyniknie. Co innego, jeśli będą chcieli czegoś nauczyć dzieci, a wtedy można rozmawiać o produktach, które dzieci wybierają do diety i prosić o uzasadnienie. Rozmowa jest tu bardzo ważna, a sama gra sprawi wiele radości obu stronom.

Polecam tę produkcję wszystkim dzieciom i rodzicom. Jest to edukacyjna gra rodzinna, dzięki której można nauczyć dzieci, jak się dobrze żywić, a przy okazji wprawić w świetny humor wszystkich uczestników rozgrywki. Z czystym sumieniem zachęcam do kupna tej gry!Nazwa: Dietek - jak odchudzić przyjaciela

Wydawca: JAWA

 Rok wydania: 2012

 Wydanie: pierwsze

 Sugerowana cena: 49,90zł

 Ocena: 9/10


Dziękuje serdecznie za udostępnienie gry wydawnictwu JAWA

jawa.waw.pl

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive