8 sie 2016

Pomóż wiewiórom zrobić zapasy! - recenzja gry Leśna Draka


Na Zabrzańskim Pionku premierę miały trzy ciekawe gry od Tailor Games. Są to gry polskiego autora – Krzysztofa Matusika, który stworzył takie gry jak Cargotrain, Amber Route czy Urban Panic. W dzisiejszym tekście omówimy jeden z nowych tytułów tego autora, a mianowicie grę Leśna Draka.

Leśna Draka to rodzinny tytuł, w którym będziemy pomagać zagubionym wiewiórkom zbierać zapasy na zimę. Plansze układamy z kafli, dzięki czemu każda rozgrywka będzie odmienna.  Gra uczy sprytnego myślenia, odpowiedniego dobierania drogi oraz podszkala dzieci w zakresie liczenia. Ale o tym więcej poniżej.

Ostatnimi czasy staliśmy się bardzo wybredni pod kątem pudełek. Z jednej strony ze względu na ilość zajmowanego miejsca, z drugiej na mylące wrażenie (duże pudełko - duża gra). Tutaj niestety jesteśmy też troszkę zawiedzeni. W środku znajdziemy 6 drewnianych wiewiórek, 30 kafelków polany, 49 kart akcji, 6 kart pory dnia, 60 żetonów zapasów oraz instrukcje. Choć elementów wydaje się być sporo to jednak ich wielkość jest na tyle kompaktowa, że można było zrobić pudełko co najmniej o połowę mniejsze.

Ok, pomarudziliśmy troszkę, teraz zapoznajmy się z zasadami. Są one banalnie proste, a to zdecydowanie działa na plus gry, która jest kierowana do dzieciaków od 6 roku życia. Każdy z graczy otrzymuje swój pionek – wiewiórkę, a jego zadaniem jest uzbieranie jak największej ilości zapasów przed końcem dnia. Zapasy zbieramy przeskakując po polanie, ale na szczególnych zasadach – przeskakujemy na kafel, na którym jest mniej żołędzi niż na aktualnie przez nas zajmowanym. Po zakończeniu ruchu wszystkie kafle zostają odwrócone (na drugiej stronie znajduje się inna liczba żołędzi) i do swej tury przystępuje kolejny gracz. W grze występują również karty akcji, które pozwalają nam przeskakiwać na karty o wyższej liczbie żołędzi, pozwalają nam przeskoczyć o dwa pola i tym podobne. Gra się sześć rund, a kto po ostatniej rundzie ma najwięcej punktów ten wygrywa.

Gra szybka, prosta i kolorowa. Ale czy dobra? Otóż tutaj mamy podzielone opinie. Dla jednych jest to tytuł dobry, a dla innych nudny. Mieliśmy konstruktywną rozmowę i doszliśmy do wniosku, że gra jest dobra dla dzieciaków. I chyba tylko w tym gronie. Jak dla nas Leśna Draka nie ma argumentów, by bronić się w świecie starszych graczy. Strategia, obliczanie i myślenie naprzód jest na tyle niskim poziomie, że nas raczej znudziła, ale za to młodsze dzieciaki się dobrze przy tym bawiły.

Chciałem jeszcze kilka słów rzec o wykonaniu. Zarówno kafelki jak i wiewiórki są wykonane dobrze, trwale i kolorowo. Karty również są dobrej jakości, a przede wszystkim są czytelne. Tutaj na szczęście nie ma nic do zarzucenia, no może poza wspomnianym już wyżej pudełku.

Finalnie gra wywarła na nas średnie wrażenie. Jako tytuł dla dzieci sprawdza się zarówno w aspekcie rozgrywki (ciekawa, szybka) jak i wykonania (solidne i kolorowe). W rozgrywce w starszym gronie czy w gronie z dziećmi, gra staje się nudniejsza i bardzo przewidywalna. Nie chcemy Was jednak zniechęcać do tytułu. Przed zakupem jednak polecamy sprawdzić i w miarę możliwości przetestować ten tytuł – a może Wam przypadnie do gustu!


I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
4,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
3,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
3,5/6

Ocena Końcowa: 4,25

Nazwa: Leśna Draka

Wydawca: Tailor Games

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 59 zł

Ocena: 4,25/6
 
Za grę dziękuję wydawnictwu Tailor Games

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive