23 maj 2020

Przerwiesz rytuał? - recenzja gry Ostatnia Godzina

Horror w Arkham to gra mająca już swoje lata, która weszła w kanon gier planszowych i stała się światowym hitem. W zeszłym roku na jej podstawie wyszła gra Horror w Arkham: Ostatnia godzina – gra osadzona w świecie znanym z pierwowzoru. Czy warto się nią zainteresować?

Horror w Arkham: Ostatnia Godzina to kooperacyjna gra dla 1-4 graczy, w której stawicie czoła potworom i będziecie próbować nie dopuścić do przebudzenia Przedwiecznego. Gra jest dla osób powyżej 14. roku życia, choć naszym zdaniem ograne 11-12 latki też sobie poradzą. Jedna partia to około 30-60 minut.

W stosunkowo małym pudełku znajdziemy: 6 znaczników Badaczy, 3 arkusze Przedwiecznych, planszę, 103 karty (akcji, pomocy, pierwszeństwa, przedmiotów), 120 znaczników i żetonów (wskazówek, potworów podstawowych, potworów unikatowych, bram, uszkodzeń, miejsca rytuału, życia, barier, badacza głównego) oraz instrukcję. Wykonanie elementów jest bardzo dobre, ale chyba zarówno FFG (oryginalny wydawca), jak i Rebel nas do tego przyzwyczaili.

Rozgrywka w Horror w Akrham: Ostatnia Godzina przebiega w następujących po sobie rundach. W każdej rundzie są dwie fazy: akcji i rozpatrywania efektów. W fazie akcji gracze wybierają kartę akcji oraz dokładają do niej kartę pierwszeństwa. Karta akcji jest podzielona na dwie części – górna część to pozytywny efekt, dolny to neutralny lub negatywny. Karty rozpatrywane są według zagranych kart kolejności – dwie pierwsze rozpatrują górny efekt, dwie ostatnie rozpatrują dolny efekt. Po tym następuje faza Przedwiecznego – jego akcja zależy od liczby omenów na kartach pierwszeństwa i opisane są na arkuszu przedwiecznego. Naszym zadaniem jest powstrzymanie rytuału, a w tym celu musimy odkrywać wskazówki – podczas przygotowania rozgrywki odkładamy dwie na bok, które musimy w trakcie rozgrywki odgadnąć.

Powyżej jest duży skrót zasad. Warto na plus gry zapisać skrócenie czasu rozgrywki – naprawdę da się zamknąć partię w 30-40 minut. I dużym plusem jest brak paraliżu decyzyjnego, który odgrywa dużą rolę w grach kooperacyjnych. W grze występuje jednak frustracja, gdyż często trafiają się nam  na ręce karty, które choć są dobre, to nieprzydatne w danej chwili.

Chcielibyśmy Wam przedstawić Ostatnią Godzinę jako świetny tytuł z serii Horror w Arkham, ale niestety byłoby to kłamstwo. Jest to skrócona i okrojona wersja tejże serii, którą zabija losowość. Niestety w grze jest jej bardzo dużo, co w tym przypadku wpływa na tytuł negatywnie. Brak możliwości komunikacji w momencie zagrywania kart również jest frustrujący, a po rozgrywce, przegranej czy wygranej, ma się poczucie, że to nie do końca nasza wina, bo to nie nasze wybory spowodowały taki wynik rozgrywki.

Horror w Arkham: Ostatnia Godzina to tytuł przeciętny i losowy. Nie jest to gra, która wraca na nasze stoły, choć kilka domów (wypożyczenia) już zwiedziła – to za sprawą znanego brandu. Jeśli jesteście fanami gier z Przedwiecznymi, to jak najbardziej możecie spróbować swoich sił w tymże tytule, jednak przed zakupem rozegrajcie sobie jedną partię.


Nazwa: Horror w Akrham: Ostatnia Godzina
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2019
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Rebel i wszystko gra


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive