13 cze 2023

Układanka dla łakomczuchów - recenzja gry Azul: Mistrz Czekolady

Michael Kiesling w 2018 roku zdobył nagrodę Spiel des Jahres za grę Azul i od tego czasu zaczął się bum na tę grę. Wychodziło kolejne wersje, dodatki, ulepszenia. W tym roku do naszej kolekcji, dzięki współpracy z wydawnictwem Rebe.pl, trafił Azul w wersji… czekoladowej! Zapraszamy do recenzji!

Azul: Mistrz Czekolady, to słodka odmiana klasycznego Azula, przeznaczona dla 2-4 osób, czas rozgrywki to 30-45 minut, a gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia. Wykonanie gry jest bardzo dobre, nie można niczego zarzucić wydawcy. W samym pudełko znajdziemy 100 żywicznych płytek, 4 plansze graczy, 9 dwustronnych żetonów fabryk, 4 znaczniki punktacji, płytkę gracza rozpoczynającego, lniany woreczek, instrukcję.

Zasady gry są takie same – należy układać płytki w rzędach/kolumnach by zdobywać jak najwięcej punktów. Gracze najpierw wybierają jeden rodzaj płytek z fabryki (lub środka stołu) i układają go obok rzędu w którym je umieszczą (w danym rzędzie w każdej rundzie może być tylko jeden rodzaj). Na koniec rundy, układa się owe płytki w odpowiednich miejscach w danym rzędzie. Punktuje się za dołożoną płytkę i każdą z którą tworzy ciąg w pionie i poziomie. Na koniec gry można zdobyć dodatkowe punkty za kompletne rzędy/kolumny/rodzaje. Różnica w stosunku do podstawowego Azula to specjalne „umiejętności” fabryk, które mogą wprowadzić dodatkowe zasady lub lekko zamieszać rozgrywką.

Azul to jest klasyczna gra, która jest świetna dla osób zaczynających z planszówkami jak i dla tych co szukają gier na przerwę pomiędzy innymi tytułami. Wersja czekoladowa jest przyjemniejsza, bo każdy woli układać czekoladki niż płytki. A wykonanie świetnie imituje słodycze, co może dla niektórych być mdłe, więc radzimy trzymać z dala od dzieci, by Wam gry nie zjadły!

Sama rozgrywka jest bardzo ciekawa. Trzeba planować ruchy, patrzeć na to co zbierają przeciwnicy, obrać odpowiednią taktykę i czasami spróbować podejść przeciwnika. Da się nieźle pomyśleć, a przy dwustronnej planszy i zmiennych planszetkach fabryk gra staje się jeszcze ciekawsza. Polecamy!
 
 
 
 
 
 
Nazwa: Azul: Mistrz Czekolady
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive