1 cze 2023

Skaczcie do góry jak kangury! - recenzja gry Kangurek Kao: Gra Planszowa

Nie będziemy ukrywać, jesteśmy sentymentalni i często wracamy do starych tytułów planszowych. Ale nie tylko — do starych gier komputerowych, czy książek, które czytaliśmy w czasach szkolnych również. W dzisiejszym artykule razem z wydawnictwem Good Loot chcemy was zabrać na sentymentalną podróż z grą Kangurek Kao w planszowej odsłonie!

Kangurek Kao: Gra Planszowa to analogowa wersja popularnej gry komputerowej o tym samym tytule. Wcielacie się w skocznego kangurka i przemierzacie abstrakcyjne światy, znane z gier wideo. Będziecie budować planszę, skakać po niej i zbierać cenne monety, skarby oraz karty. Uważajcie! Przeciwnicy mogą pokrzyżować wam plany, dlatego dzielnie i sprytnie pokonujcie wszelkie przeciwności!

W pudełku z grą znajdziemy dużo elementów, bo aż 37 kafelków terenu, planszetki graczy, 110 kart, drewniane pionki, żetony graczy i monet oraz instrukcję. Wykonanie stoi na wysokim poziomie - elementy posłużą przez wiele lat. Ilustracje w grze nie odbiegają od kreski, którą możecie kojarzyć z pierwowzoru cyfrowego. Są ładne, kolorowe i zdecydowanie będą przyciągać uwagę najmłodszych.

Gra ma bardzo przystępne reguły i opanowanie ich nie zajmie wam dużo czasu. W swojej turze aktywny gracz dokłada kafelek terenu, tak aby kolory na jego bokach się zgadzały z tymi już wyłożonymi na stół. Następnie wykonujecie ruch kangurkiem na nowy kafelek terenu (inny niż ten, z którego ruszacie). Teraz czas na zebranie karty wyzwań o ile kafelek terenu na to pozwala. Po tym musicie dołożyć kartę przeciwnika i stawić mu czoło! Każdy przeciwnik ma określone punkty umiejętności, których wartość musicie obniżyć na swojej planszetce gracza, by móc go pokonać. Najczęściej są dwie możliwości, które pokazują jakich lub jakiej umiejętności możecie użyć, by wygrać potyczkę. Po tym kroku przychodzi czas rzucenie wyzwania aktywnemu graczowi. Tutaj przeciwnicy mogą rzucić kartę wyzwania ze swojej ręki — jest to dodatkowe utrudnienie, któremu trzeba sprostać. Ostatnim krokiem jest zebranie nagród (monet, punktów umiejętności czy diamentów) z kafla terenu, po pokonaniu przeciwników i ewentualnych wyzwań. Po wykonaniu wszystkich czynności tura przechodzi do kolejnego gracza i tak rozgrywka się toczy, aż nie znikną wszystkie diamenty z puli. Wtedy to sumuje się punkty z monet, kart wyzwań oraz przeciwników. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa grę!

Kangurek Kao to rodzinna gra planszowa przeznaczona głównie dla młodszych odbiorców. Chociaż, nie będziemy kłamać, że wśród starszych graczy też zrobiła furorę. Grą rządzą proste reguły, które da się wytłumaczyć w parę chwil. Świetną sprawą jest fakt, że mimo, że jest to gra dla dzieci, to zaimplementowana została negatywna interakcja poprzez podrzucanie sobie wyzwań. Drugą sprawą, o której chcieliśmy wspomnieć, są asymetryczne umiejętności kangurków, którymi sterujecie. A dokładniej ich rozkład punktów na planszetce gracza - daje to lekkie urozmaicenie wśród graczy biorących udział w rozgrywce.

Słowem podsumowania — Kangurek Kao to bardzo dobra adaptacja gry wideo w wersji planszówkowej. Naszym zdaniem większą wagę przykłada się tutaj do zabawy niż do zwycięstwa. I to jest cecha udanej gry rodzinnej — powinna dawać radość z grania i ze wspólnie spędzonego czasu. Polecamy!

 


Nazwa: Kangurek Kao: Gra Planszowa
Wydawnictwo: Good Loot
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Good Loot za wysłanie egzemplarza recenzenckiego  


 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive