13 maj 2024

Aqua: Bioróżnorodność w oceanach — recenzja

Czy hodowla ryb może być ciekawa? Nie wiemy, bo nie jesteśmy posiadaczami ani rybek akwariowych, ani zbiornika z wodą dla ryb hodowlanych. Posiadamy natomiast egzemplarz gry Aqua wydawnictwa Rebel, w której możemy przez moment poczuć się niczym nurkowie zwiedzający podwodny świat raf koralowych w egzotycznych krajach. Co rafy koralowe mają do kafelków i jakie cuda kryją się na dnie oceanu? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Aqua: Bioróżnorodność w oceanach, bo tak brzmi pełny tytuł, to kafelkowa, logiczna gra planszowa dla całej rodziny. Przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku 8+, a czas rozgrywki to około 30-45 minut. W grze będziecie tworzyć podwodny świat zamieszkały przez kolonie koralowców. Organizmy te z kolei tworzą środowiska przyjazne licznym małym morskim stworzeniom. Będziecie zatem starać się tworzyć idealne warunki, które przyciągną większe zwierzęta. Zwycięża ten z was, komu uda się wyhodować najbardziej okazałe formacje koralowe i przyciągnąć najwięcej małych i dużych morskich zwierząt.

W średniej wielkości pudełku znajdziecie mnóstwo (prawie 200!) żetonów i płytek do wypchnięcia z wyprasek. Do zestawu jest dołączona tekturowa wypraska do samodzielnego złożenia. Przydatne, bo dzięki temu łatwiej jest utrzymać porządek w pudełku, gdzie wszystko jest dobrze oznaczone, które elementy mają się znaleźć w jakiej sekcji itp. Jakość elementów stoi na bardzo wysokim poziomie — dawno nie spotkaliśmy w nowych grach planszowych tak grubych i solidnych tekturowych płytek. Gra wygląda bardzo atrakcyjnie — jest kolorowo, barwnie. Dokładnie tak jak można to zobaczyć na filmach dokumentalnych o rafach koralowych. Wykonanie i jakość — wszystko na plus!

Zanurzcie się więc w głębiny oceanu i stwórzcie środowisko przyjazne morskim stworzeniom! Rozgrywka w grę Aqua składa się z 17 rund, podczas których kolejno rozgrywacie swoje tury. Pojedyncza tura składa się z 3 faz. Pierwszą z nich jest hodowanie koralowców. Pobieracie płytkę koralowców z puli ogólnej i umieszczacie w swoim obszarze gry. Wymaganie jest takie, że przynajmniej jeden bok nowej płytki musi pasować kolorem do boku innej, już posiadanej. Następną fazą jest tworzenie siedlisk i raf. Hodując koralowce, trzeba skupić się na grupowaniu ich w siedliska (sześciokąty foremne złożone z 3 obszarów tego samego koloru) oraz rafy (skupiska minimum 4 sąsiadujących ze sobą koralowców tego samego koloru). Jeśli gracz stworzył siedlisko, natychmiast przyciąga ono małe zwierzęta. Ostatnią fazą jest ustanowienie bioróżnorodności. Jeśli gracz ustanowił bioróżnorodność, może przyciągnąć duże zwierzęta. Ten punkt nie jest obowiązkowy, a korzystanie z niego należy dopasować do własnej strategii. Rozgrywka dobiega końca, gdy płytki koralowców się wyczerpią, a zwycięży osoba, której uda się wyhodować najbardziej okazałe formacje koralowe i przyciągnąć najwięcej małych i dużych morskich zwierząt.

To jest oczywiście tylko streszczenie zasad, jakie obowiązują w grze Aqua. Pełny obraz znajdziecie w instrukcji. Musimy w tym miejscu powiedzieć, że mogłaby ona być napisana lepiej i zawierać więcej czytelnych przykładów. Niestety, trzeba się trochę nagłówkować, co autor miał na myśli, by móc to potem przełożyć na faktyczną rozgrywkę.

Grę Aqua możemy zaliczyć do gier rodzinnych i same zasady łączenia kafelków oraz przyciągania zwierząt są bardzo proste. Jeśli chodzi o punktowanie końcowe jest ono nie do końca przejrzyste i momentami ciężko dojść do ładu za co faktycznie liczy się punkty. Głównym problemem jest wspomniana wyżej, niejasna w pewnej części instrukcja.

Gra Aqua to gra logiczna, w której naszym celem jest uzyskanie jak najwyższego wyniku punktowego przez dobieranie płytek. Te pojawiają się co rundę i staracie się dopasować je do swojej rafy, a to ma znaczenie, bo pozwala budować kolorowe układy kafli, które przyciągną małe zwierzęta, a z kolei dopiero te, przyciągną większe. Owszem trzeba planować swój rozkład kafli, ale trzeba mieć na uwadze, że nowe płytki pojawiają się losowo i nie będziecie w żaden sposób tego kontrolować. Może zatem dojść do frustrujących sytuacji, że usilnie czekacie na jeden konkretny kafel, a on się nie pojawia.

Podsumowując, Aqua to świetnie wykonana gra o tematyce przyrodniczej z pięknymi ilustracjami, w której przeniesiecie się w morskie głębiny. Jest to rodzinna gra logiczna, w której tworzycie, jak najlepiej punktujący układ płytek. Gra spodoba się graczom familijnym oraz osobom lubiącym gry-układanki. Rozgrywka nie jest trudna, a w instrukcji znajdziecie również kilka wariantów i scenariuszy rozgrywki, więc nie znudzicie się szybko!

Nazwa: Aqua: Bioróżnorodność w oceanach 
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2024
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive