28 mar 2019

Umieszczaj odpowiednie elementy Totema na szczycie! - recenzja gry Totem

W ostatnim czasie w nasze ręce trafiały gry, które premierę miały wiele lat temu, a teraz wracają w nowej odsłonie na rynek. Podobnie jest z grą Totem, która pierwotnie była wydawana w Polsce przez Egmont, a w zeszłym roku mogliśmy ujrzeć jej wydanie w wersji od Naszej Księgarni.

Totem to rodzinna gra planszowa, dla 2-4 osób, której partia trwa około 20-30 minut. W kolorowym pudełku znajdziemy: planszę, 4 piony, 32 karty ruchu (po 8 dla każdego z graczy), 27 kart celów, 9 elementów totemu oraz instrukcje. Wykonanie jest bardzo dobre, karty i plansza bardzo czytelne.

Sama rozgrywka w Totem jest banalnie prosta i tłumaczy się ją już przy wyciąganiu z pudełka, a zanim rozdacie karty, już wszyscy będą wiedzieć, o co chodzi. Każdy z graczy otrzymuje swój zestaw – 8 kart, 1 piona oraz dobiera jedną kartę celu. Takowa karta podzielona jest na 3 części. W górnej dowiadujemy się, jaki kolor totemu będziemy starali się umieścić na szczycie, a jeśli się nam to uda, to otrzymamy 9 punktów. Środkowa część mówi nam o tym, który kolor będzie dla nas punktował, gdy znajdzie się na 1. lub 2. miejscu – dostaniemy za niego 5 punktów. Dolna część wskazuje kolor, który zapunktuje, jeżeli znajdzie się na 1., 2. lub 3. miejscu, a jeśli tak się stanie, to do naszego wyniku doliczymy sobie 2 punkty. 
Jak przemieszczać totemy? Otóż każdy z graczy ma na ręce takie same karty, na których znajdują się wartości oraz kierunek, w którym będziemy przesuwać jeden element totemu. Ważne jest, że trzeba się przemieścić o dokładną liczbą pól. Runda kończy się, gdy zostaną jedynie 3 totemy na planszy lub gdy wszyscy gracze zagrają już wszystkie swoje karty. W zależności od liczby graczy, będziemy grać 3 lub 4 rundy, a gracz mający najwięcej punktów na koniec gry, zostaje zwycięzcą.

Pierwotnie wydawało nam się, że jest to gra dla dzieci i raczej dorośli nie mają w niej czego szukać. Oj, szybko zmieniliśmy to podejście. Gra jest świetna, zachęca do siebie swoją prostotą i tym, że zmienia się podejście graczy w zależności od ich liczby. Przy partiach dwuosobowych jest dużo planowania i przemyślanych ruchów. W rozgrywce z większą liczbą przeciwników zaczyna panować lekki chaos, choć bardzo pozytywny i wesoły. Naszym zdaniem gra bardzo dobrze się skaluje, a to jest zdecydowany plus.

Chcieliśmy wszystkim polecić grę Totem, nie będziecie zawiedzeni. Sprawdzi się zarówno w rozgrywkach z dziećmi, jak i przy luźnych spotkaniach przy planszy lub jako przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. Totem jest lekki, szybki i przyjemny, więc czego chcieć więcej!Nazwa: Totem

Wydawca: Nasza Księgarnia

Rok: 2018

Sugerowana cena: 79,90 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

 http://gry.nk.com.pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive