1 kwi 2019

Zsynchronizujcie myśli i poczucie czasu — recenzja gry The Mind

Gra imprezowa kojarzy się z hałasem, wybuchami śmiechu i ogólnym wesołym rozgardiaszem. Co powiecie jednak na imprezową grę, w której podczas rozgrywki panuje absolutna cisza i słychać tylko irytujące skwierczenie żarówki? Zapraszamy was na recenzję magicznej gry The Mind.

The Mind wydawnictwa Foxgames to imprezowa, kooperacyjna gra karciana dla 2-4 graczy w wieku 8+. Impreza dla 4 osób? Powiecie, że to wcale nie impreza, ale spróbujemy was przekonać, że The Mind to coś więcej niż szybka imprezówka. Jest to gra z elementami zabawy towarzyskiej i eksperymentu, w której wszystkich graczy łączy jeden cel — pozbycie się posiadanych kart na ręku w kolejności od najniższej do najwyższej. Proste prawda? Spróbujcie jednak dokonać tego bez żadnego porozumiewania się ze sobą!

W małym pudełku gry znajdziemy tylko to co najpotrzebniejsze — instrukcję, talię kart ponumerowanych od 1 do 100, karty reprezentujące dany poziom rozgrywki oraz karty Shurikenów i żyć. Nie ma się co rozpisywać na temat wykonania gry, bo jest bardzo proste, co dodaje jej tylko magicznej otoczki. Grafiki się powtarzają i jedyne na czym możemy zawiesić oko, to karty poziomów, na których zaprezentowane jest jak królik przechodzi różne etapy treningu umysłu ninja ;) Same karty są wykonane z wytrzymałego materiału i nieprędko się zniszczą.

Zasady tłumaczy się w kilka chwil, a samą rozgrywkę przygotowuje się jeszcze szybciej. Musimy ułożyć talię poziomów rosnąco od najniższej wartości, dobrać ilość żyć zależną od liczby grających oraz 1 gwiazdkę shurikena. Następnie tasujemy talię kart z liczbami i rozdajemy graczom karty w liczbie odpowiadającej danemu poziomowi (na czwartym poziomie mamy na ręce cztery karty). Na ustalony sygnał, którym jest położenie ręki na stole, gracze próbują zgrać swoje myśli i w momencie, gdy jednocześnie zabiorą rękę ze stołu, rozpoczyna się właściwa zabawa. Waszym celem jest wyłożenie wszystkich kart z ręki na środek stołu w rosnącej kolejności, bez porozumiewania się w żaden sposób z innymi graczami. Karty wykładamy pojedynczo, ale bez żadnych reguł dotyczących kolejności ruchu. Jeśli czujesz, że masz na ręku aktualnie najniższą kartę w waszym gronie — zagrywasz ją! Zaliczycie poziom, gdy uda wam się wyłożyć wszystkie karty i będziecie dalej posiadać przynajmniej jedną kartę życia. W przypadku pomyłki, czyli gdy ktoś wychyli się przed szereg z wyższą kartą, zespół traci jedno życie, a następnie odkładane są wszystkie karty niższe od ostatnio zagranej. Jeśli w pewnym momencie dojdziecie do porozumienia, że zadanie was przerasta, to jedno z was może użyć shurikena, co pozwoli każdemu z was odrzucić jedną najniższą kartę z ręki. Gdy przejdziecie wymaganą liczbę poziomów w odpowiednim składzie osobowym — wygrywacie!

Nasze pierwsze rozgrywki w The Mind to była totalna samowolka, chaos i niezgranie. Dopiero po kilkunastu porażkach, zmianach ilości graczy i próbach oszukania systemu udało nam się w miarę dobrze wyczuć i zaczęliśmy się dostrajać i zgrywać. Co więcej, w pierwszych partiach towarzyszyły nam myśli "Co ja będę się wychylał? Może ona ma niższą kartę?" lub "Halo! Ale o co tu chodzi? Skąd mam wiedzieć, czy mogę się już wyłożyć moją 23, skoro nikt nic nie mówi?" Śpieszymy was uspokoić — po wielu próbach i błędach, nawet najoporniejszy trybik zaskoczy i wasza paczka będzie grać w The Mind niczym dobrze naoliwiona maszyna. Musicie tylko poczuć swój wzajemny flow.

Jednak aby dojść do perfekcji, czeka was długa droga. Dawno nie spotkaliśmy się z grą, gdzie wymagane jest takie skupienie, opanowanie i wyczucie zachowania drugiej osoby. Musicie zwracać uwagę na każdy ruch, ba! Na każde mrugnięcie przeciwnika. Tutaj każdy ruch ręką po kubek z herbatą może oznaczać chęć wyrzucenia karty. Nietrudno jest przegapić swoją okazję na wyrzucenie 66, gdy ktoś wyrzucił 65, ale jednocześnie mając z tyłu głowy, że osoba z naprzeciwka może mieć 67.

Pisaliśmy wyżej, że The Mind jest przeznaczony dla 2-4 graczy. Śmiało możecie zagrać w większym gronie — wyzwanie jest wtedy jeszcze większe. Ponadto, jeśli już opanujecie wersję podstawową — możecie spróbować trybu zaawansowanego. Wykładacie karty zakryte i dopiero gdy wszyscy już wyłożą swoje karty, to sprawdzacie czy zachowana została poprawna kolejność.

Po ciężkich utarczkach z grą polecamy The Mind wydawnictwa Foxgames. Jest to gra dla tych, którzy szukają czegoś innego w grach imprezowych. Chociaż gra odbywa się w milczeniu, to czuć w powietrzu to napięcie i emocje. Dodatkowo, ze względu na swoje gabaryty możecie zabrać grę ze sobą na różne wyjazdy i tam "docierać" się z nowo poznanymi osobami. Serdecznie polecamy!
5/6

 Nazwa: The Mind
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 35zł
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive