10 kwi 2019

Legendy Polskie na planszy część III — recenzja gry Smok Wawelski

No i się doczekaliśmy. Wydawnictwo Granna wydało kolejną grę z serii Legendy Polskie. Jeśli jeszcze nie wiecie czym są gry z tej serii, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi recenzjami. Opisywaliśmy kiedyś jak się gra w Bazyliszka, czy też w Pana Twardowskiego. W niniejszym artykule opiszemy wam jak pokonać Smoka Wawelskiego.

Smok Wawelski wydawnictwa Granna to ciekawy tytuł planszowy dla dzieci w wieku 4+. Do zabawy mogą zasiąść 2-4 osoby. W grze wcielicie się w śmiałków, którzy próbują przegnać złego smoka nękającego gród króla Kraka. Dzielny rycerz, któremu jako pierwszemu uda się zrealizować chytry plan szewczyka Skuby, otrzyma pół królestwa i rękę córki króla.

W pudełku znajdziemy kilka bardzo interesujących elementów. Pierwszym z nich jest instrukcja z legendą o Smoku Wawelskim, podobnie jak w przypadku pozostałych części serii. Następnie, znajdziemy figurki rycerzy oraz zwierząt, a także sześcienną kostkę. Jednak największą furorę wśród waszych pociech zrobi duża figurka smoka, którą trzeba zmontować przed pierwszą rozgrywką. Jest ona zaprojektowana tak, by w odpowiednim momencie przechyliła się, co symbolizuje zakończenie gry. Uwaga! Każde przechylenie się smoka powoduje niekontrolowane wybuchy radości. Elementy są wykonane z twardszego kartonu, więc wytrzymają wielokrotne spotkania z dziećmi.

Gra jest przeznaczona dla młodszych graczy, którzy wiedzą już, że kostka służy do turlania, a nie do jedzenia. Co za tym idzie, zasady nie mogą być wielce skomplikowane. Po złożeniu figurki smoka i umieszczeniu figurek rycerzy na ogonie potwora jesteście gotowi do gry. W swojej turze śmiałek, który staje naprzeciw smoka, rzuca kostką i odczytuje jej wynik. Następnie decyduje czy chce pomóc rycerzowi, czy chce nakarmić smoczysko. Wybierając pierwszą opcję, musimy pamiętać o dwóch rzeczach – możemy zdjąć rycerza ze zbroją o wylosowanym kolorze lub z miejsca na ogonie oznaczonym tym samym kolorem, co wskazywanym przez kostkę. Jeśli jednak zdecydujemy się nakarmić smoka, to musimy mu włożyć do paszczy zwierzę wypchane siarką. Wygra gracz, w którego turze smok upadnie na pysk, aby „napić się wody z Wisły”.

Smok Wawelski to świetna gierka! Prosta, zabawna, z małym elementem rywalizacji przejawiającym się w wyścigu, kto pierwszy przewróci model smoka. Ta trójwymiarowa figurka naprawdę może zrobić wrażenie na najmłodszych graczach. Duża, kolorowa – pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Co więcej — pokusimy się o stwierdzenie, że po skończonej grze nie warto chować jej do pudełka, gdyż dobrze będzie wyglądać na półce z innymi zabawkami.
 
Rodzice! Polecamy zakupić waszym pociechom Smoka Wawelskiego wydawnictwa Granna. Jest to dobra pozycja, która będzie rozwijać analityczne myślenie dzieci. Najmłodsi będą planować, decydować i zadawać pytania w stylu „Czy jeśli teraz nakarmię smoka, to się w końcu przewróci?”.

Smok Wawelski to kolejna gra z serii Legendy Polskie. Oprócz tego, że dobrze wygląda na półce z pozostałymi tytułami, to bawi i uczy jednocześnie. Polecamy, bo zabawy i radości po pokonaniu smoka jest co niemiara!
4,9/6
Granna
Nazwa: Smok Wawelski
Wydawnictwo: Granna
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 30zł
Dziękujemy wydawnictwu Granna za przesłanie egzemplarza recenzenckiego


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive