14 kwi 2019

Dasz rady zjednać duchy? - recenzja gry Leśne Duchy


W zeszłym roku na Pionku udało nam się zasiąść do kilku ciekawych tytułów. Na stoisku Urge of Creation poznaliśmy Blackout Underground, a u All in Games poznaliśmy Magię Czarnego Sportu. Zaciekawiło nas również stoisko Foxgames, na którym zagraliśmy wtedy w Manhattan oraz Leśne Duchy. Ten pierwszy tytuł został już zrecenzowany, a na drugi zapraszamy Was już teraz!

Leśne Duchy to prosta logiczna gra rodzinna dla 1-4 graczy w wieku powyżej 6 lat. Zdecydowanie wzrok przyciąga wykonanie gry. W pudełku znajdziemy: 48 grubych kafli leśnych duchów, 15 żetonów darów lasu, 12 kryształów, 12 kart pór roku, 12 kart życzeń, 8 kart złego uroku, bloczek do notowania wyników oraz instrukcję. Wykonanie? Obłędne – grafiki są świetne, przykuwają wzrok i aż chce się grać, a do tego grubość elementów jest naprawdę zadowalający.

Zasady gry są proste, a gra daje niezłe możliwości. Na środku stołu rozkładamy z kafelków prostokąt 4x12. Na kafelkach znajdzie się jeden z 9 rodzajów duchów. Dodatkowo wybieramy losowo 8 żetonów darów lasu i układamy na niektórych kafelkach. Gracze w swojej turze zbierają kafel lub kafle z brzegu prostokąta z tym samym symbolem ducha – na niektórych kafelkach znajdują się dwa symbole duchów – wtedy możemy wziąć tyko jeden kafel. Jeżeli na kaflu znajdował się dar lasu – bierzemy go do swojej kolekcji i nie pokazujemy innym graczom. Dobieramy tak kafle, aż skończą się one na stole i przechodzimy do punktacji. I tu zaczyna się zabawa. Każdy z graczy zlicza po kolei każdy rodzaj ducha i porównuje to z innymi graczami – ten który ma najwięcej danego symbolu otrzymuje tyle punktów ile symbolu zebrał. I tak porównujemy wszystkie 9 symboli, a jeśli któryś nie występuje w naszym zbiorze to odejmujemy sobie 3 punkty. Na kaflach występują też symbole żywiołów – zliczamy je tak samo jak symbole duchów. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Jest to wariant podstawowy, w pudełku znajdziemy jeszcze 4 mini dodatki, które znacznie potrafią zmienić rozgrywkę, daję różne bonusy i kary. Istnieją również różne rozstawienia kafli, zamiast prostokąta możemy tworzyć inne, sugerowane kształty. Te aspekty znacznie wpływają na regrywalność tego tytułu, a to duży plus.

Czy gra nam się podobała? Tak! Jest to jeden z nielicznych tytułów rodzinnych, w którym równie dobrze bawiliśmy się w wariancie podstawowym jak i  w innych dodatkowych. Jest to gra do której chce się wracać. Najlepiej wypada ona w gronie rodzinnym, chętnie powinni siadać do niej osoby nie grające na co dzień.

Polecamy Leśne Duchy wszystkim, którzy szukają ciekawej, ładnej i prostej gry logicznej, do której będą mogli zasiąść zarówno z dziećmi jak i z dziadkami. Duża regrywalność, dodatkowe warianty rozgrywki, ładne i solidne wykonanie – to główne plusy tejże gry! Polecamy Wam sprawdzić Leśne Duchy!

Nazwa: Leśne Duchy

Wydawca: Foxgames 

Rok wydania: 2019

Sugerowana cena: 64,99zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Foxgames

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive