7 lis 2018

Wznoś największy budynki! - recenzja gry Manhattan

W tym tekście przedstawimy Wam grę, która swoją premierę miała 24 lata temu i która zdobyła wtedy nagrodę Spiel des Jahres. Tematyka jest raczej popularna, gdyż w wielu grach przychodzi nam budować miasta. Czym zatem wyróżnia się Manhattan? A może to „hype” z przeszłości promuje dalej grę?

Manhattan to familijna gra planszowa, w której budujemy swoje wieżowce. Do gry możemy zasiąść w 2-4 osób, a grać możemy już z pociechami powyżej 10 roku życia. Czas rozgrywki zależy od liczby grających, ale z reguły to około 45-60 minut. A co znajdziemy w pudle?

Pod wieczkiem znajdziemy dużą, kolorową i solidną planszę. Jest ona przejrzysta, nie sprawia poczucia zagubienia. W środku znajdziemy też 45 kart budynków, 96 plastikowych budynków, 4 plastikowe znaczniki graczy, 4 plansze gracza, znacznik rundy, instrukcję. Wszystkie elementy są kolorowe, ładne i estetyczne.

Zasady gry są bardzo proste. Na początku rundy każdy z graczy wybiera konkretną liczbę budynków (mamy różne budynki, z różną liczbą pięter zależną od liczby graczy), a następnie dobiera 4 karty budynków. Każdy z graczy powinien siedzieć przy innej krawędzi planszy. Gracz w swojej turze zagrywa kartę i umieszcza budynek w miejscu zaznaczonym na karcie. Jeżeli jakiś budynek przeciwnika stoi już w danym miejscu, to możemy tam dołożyć swój klocek, pod warunkiem że suma pięter naszego budynku będzie co najmniej taka sama jak suma pięter przeciwnika. W zależności od liczby graczy gramy różną liczbę rund. Na koniec każdej rundy punktujemy za:

- kontrolowanie najwyższego budynku (budynek jest kontrolowany przez gracza, którego kolor jest na szczycie) - +3 punkty

- przewagę w mieście – sprawdzamy każdy obszar i za każdy, w którym mamy przewagę, otrzymujemy +2 punkty

- każdy kontrolowany budynek - +1 punkt.

Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry zostaje zwycięzcą.

Jak sami widzicie, zasady są bardzo proste, instrukcja bardzo dobrze je nam przedstawia i podaje różne przykłady. Ale to nie znaczy, że gra jest banalna, wręcz przeciwnie – trzeba się w niej nieźle nagłówkować. Gra jest trochę losowa, ale możemy zapanować nad losowością poprzez odpowiednie zarządzanie ręką.

Dla nas ważnym aspektem gry jest interakcja i tutaj jej doświadczamy. Przejmowanie budynków innych graczy pozwala nam na drobną kontrolę różnicy punktowej, a przy większej liczbie graczy dochodzi nawet czasem do „gry nad planszą”, w której gracze starają się dogadać dla wspólnego dobra.

Manhattan wydany przez Foxgames jest grą świetnie wykonaną, kolorową, rodzinną i ciekawą. Nie da się wręcz odczuć tego, że jest to odświeżona wersja gry sprzed ponad 20 lat! Posiada trochę losowości, trochę interakcji, ale masę zabawy. Najlepiej skaluje się na 3-4 osoby, w partiach dwuosobowych zauważyliśmy mniejszą interakcję i lekko zagmatwane zasady (gra się dwoma kolorami).

Manhattan zdecydowanie sprawdzi się jako gra wprowadzająca niedoświadczonych graczy do planszówkowego świata, wręcz postawiłbym ją na jednej półce z klasycznym już Wsiąść do Pociągu. Gra nie ma bariery wiekowej, a doświadczenie nie wiele tutaj pomoże. Serdecznie polecamy do sprawdzenia tego tytułu! 
Nazwa: Rurka Wodna

Wydawca: Foxgames 

Rok wydania: 2018

Sugerowana cena: 81zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Foxgames

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive