28 lis 2018

Wyswobodź Polskę z rąk okupantów! - recenzja prototypu gry Czas Patriotów.

Cieszymy się niezmiernie, widząc jak wiele nowych gier planszowych, polskich autorów powstaje ostatnimi czasy. A jako że rok 2018 to rok szczególny dla Polski, bo świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, to jest to dobra okazja, aby światło dzienne ujrzała gra z historią Polski w tle. Dlatego na portalu wspieram.to trwa właśnie kampania mająca na celu ufundowanie gry Czas Patriotów autorstwa pana Pawła Haładyna.

Mamy przyjemność przedstawić wam prototyp tejże gry. Czas patriotów to historyczna gra planszowa dla 2-5 graczy w wieku 11+. Chociaż wyzwolenie się z rąk okupantów zajęło polakom dobrych, kilka lat to wy rozgromicie wroga w około 60 minut. Dokonacie tego przez umiejętne zagrywanie kart i wysyłanie swoich pomocników do polskich miast, aby przynieśli wam korzyści. Oczywiście wygra osoba z największą liczbą punktów, ale autor wyraźnie stwierdza w instrukcji, że jest to poboczne zadanie. Główny cel gry to miłe spędzenie czasu przy stole z grą oraz przybliżenie historii Polski z czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Standardowo, jak przy recenzowaniu innych prototypów nie zwracamy szczególnej uwagi na wykończenie, bo te może się jeszcze wiele razy zmienić przed wydaniem finalnego produktu. Na chwilę obecną jednak możemy zdradzić, że na syndrom powietrza w pudełku nie będziecie narzekać. Nam bardzo się spodobała planszetka stylizowana na maszt na której zaznaczamy progres odbijanych miast. Inną ciekawostką są kokardy narodowe, które w grze reprezentują punkty zwycięstwa. Całość jest utrzymana w jednakowej, trochę jesiennej, ale ładnej kolorystyce.

Jak zatem możemy stać się bohaterami narodowymi i wyzwolić własny naród w zaciszu domowym? Przede wszystkim mamy na to 7 pełnych rund, które dzielą się na dwie fazy. Pierwszą z nich jest przygotowanie, czyli przesunięcie odpowiednich znaczników na torze rund, zebranie swoich pionków do swoich zasobów dołożenie nowych kart dostępnych do kupna oraz uzupełnienie ręki kartami z własnego stosu kart odrzuconych. W fazie akcji gracz wykonuje jedną z trzech dostępnych akcji i oznacza jej wykonanie wystawieniem pionka — pomocnika w odpowiednie miejsce. I tak możemy przeprowadzić wyzwalanie miasta. Polega to na zagraniu karty Wyzwalanie, a po spełnieniu warunków z karty, obniżamy Siłę Okupanta w danym mieście. Następnie — jeśli na stole znajduje się już jakieś wyzwolone miasto, to możemy przeprowadzić akcję Przyjazd do Miasta. Po wyłożeniu pionka na odpowiednim kaflu miasta odpalamy jego specjalną właściwość. Ostatnią akcją do wyboru jest Nabycie Karty — czyli za odpowiednią opłatą dobieramy na własną rękę kolejne karty z dostępnych pięciu talii.

Czas Patriotów to karciana tytuł ze wbudowanym mechanizmem wysyłania swoich pionków na różne plansze miast. Sednem gry jednak są same karty. Jak już wspominaliśmy, jest aż 5 dostępnych talii. Karty dzielą się na trzy rodzaje — bazowe, wyzwalania i specjalne. Dzięki kartom bazowym będziecie mogli opłacać koszt zagrania kart wyzwolenia. Karty specjalne, oprócz bazowych symboli, mają jeszcze swoje dodatkowe właściwości. Żeby nie było nudno, wprowadzony został ciekawy twist dobierania kart na rękę. Otóż swoją talię budujemy przez całą rozgrywkę dzięki ciągłemu kupowaniu nowych kart. A co najistotniejsze to to, że podczas Fazy Przygotowania na rękę dobieramy od dołu stosu kart, wcześniej odrzuconych. W Czasie Patriotów wygrywa gracz, który po ukończeniu siódmej rundy wyrecytuje z pamięci, chronologicznie królów dynastii Piastowskiej... Myślicie, że to żart? Wesprzyjcie kampanię na zagramw.to, zagrajcie i się sami przekonajcie!

Czas Patriotów to średnio lekka gra strategiczna. Gra powstaje z połączenia dwóch pasji autora — Pawła Haładyna — historii oraz gier planszowych. Tak właśnie powstają dobre tytuły! Nie bójcie się jednak. Warstwa historyczna nie jest przesadnie nachalna. Owszem z samej gry dowiadujemy się naprawdę dużo o tamtych czasach, a to dodatkowo zachęca do poczytania o Polsce za czasów okupacji. Jednak pomijając tło historyczne, to gra również broni się mechanicznie. Jesteśmy przekonani, że zanim finalna wersja Czasu Patriotów ujrzy światło dzienne, to zmieni się jeszcze kilka rozwiązań. Bądź dojdą może całkiem nowe? Po ograniu prototypu stwierdzamy, że pole do popisu jest spore. Nam się podobał klimat i to, że karty są nazwane autentycznymi organizacjami z tamtych czasów. No i te świetne, czarno-białe zdjęcia miast!

Mimo że autor postawił na warstwę historyczną, to jednak gracze będą musieli trochę pogłówkować jak wyzwolić Warszawę. Polecamy grać w wariancie 3-4 osobowym. Czas rozgrywki się nieco wydłuży, ale czuć wtedy większą rywalizację. Walka o zdobywanie nowych kart czy wyścig po tańsze właściwości specjalne miast są na porządku dziennym. Dodatkowo trzeba całkiem dobrze kalkulować i zarządzać swoją ręką.

Polecamy wesprzeć grę Czas Patriotów na aktualnie trwającej kampanii crowdfundingowej. Akcja trwa do 18.12.2018. Link znajdziecie o tutaj. Jeśli lubisz lekkie i przyjemne gry strategiczne z ciekawym klimatem. Bądź jesteś zapaleńcem historycznym. A może chcesz zachęcić swoje dziecko do nauki poprzez zabawę. I w końcu — jeśli jesteś fanem gier planszowych, to Czas Patriotów jest właśnie dla ciebie!

Czas Patriotów

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive