1 gru 2018

Wesprzyj się na drzewo i wygraj! - recenzja gry Baobab

Gier zręcznościowych i na refleks jest na rynku dużo. Kto przecież nie zna takich tytułów jak Dobble, Jungle Speed czy Szalone Zegarki. Rebel wydał kolejną grę w tym gatunku, ale czy ma ona szansę się przebić? Zapraszamy Was w podróż, w której spotkacie różnorodne zwierzęta oblegające Baobab.

Baobab to zręcznościowa gra planszowa dla 2-4 graczy, która dostarczy Wam rozrywki na około 10-15 minut. Sprawdzi się bardzo dobrze do grania z dziećmi powyżej 6 roku życia. Gra wykonana jest w solidny sposób, karty są trwałe, a pudełko… metalowe! Pudełko jest również wykorzystywane w grze!

Zasady gry są naprawdę proste. Na środku stołu układamy zamknięte „pudełko” z grą, które reprezentuje nasz tytułowy Baobab. Pośród graczy rozdajemy wszystkie karty. Zadaniem gracza jest pozbyć się wszystkich swoich kart. Nie jest to jednak takie proste, jak się może wydawać. W swojej turze gracz dociąga karty w liczbie 1-3 w zależności od własnej decyzji. Na kartach mogą być różne zwierzęta, a każde z nich trzeba dołożyć według konkretnych zasad, na przykład jak dociągniemy Lamparta, to musi nim „cisnąć” z wysokości 30cm. Tukanem natomiast musi rzucić jak frisbee z odległości około 30 cm od drzewa. Każda karta ma swoje indywidualne działanie. W grze jest 9 różnych typów kart. Jeśli nie uda nam się dołożyć danej karty (karty spadną, bądź dołożymy niezgodnie z zasadami) to karta ta ląduje w naszym karnym stosie (jeśli jakieś jeszcze spadły to one również), który będzie decydował o zwycięstwie lub porażce. Gramy do czasu, aż któryś z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart. Pozostali gracze odkładają karty, które im zostały na ich karny stosik i gracz, którego stos jest najmniejszy, zostaje zwycięzcą.

Zasady są do wytłumaczenia w moment, wystarczy odpowiednio zaprezentować zwierzaki, a potem mieć w zasięgu ręki instrukcję ze spisem, jakby ktoś chciał sobie przypomnieć. Gra dostarcza naprawdę sporo frajdy, szczególnie młodszym graczom. Nie codziennie spotyka się bowiem gry, w których się rzuca kartami.

Baobab to ciekawy tytuł zręcznościowy, który trochę różni się od tych, które już są na rynku. Sposób dokładania kart na drzewo jest ciekawy i dostarczył nam sporo radości. Wykonanie, jak i wygląd gry jest bardzo na plus. Super rozwiązaniem jest pudełko, które wykorzystujemy jako nasz pień Baobabu. W grze występuję sporo losowości (ktoś dobierze np. 3 tukany, którymi musi rzucać, a kto Inny dobierze 3 karty liści, które wystarczy tylko umieścić), ale bardziej stanowi ona wyzwanie niż psuję rozgrywkę.

Baobab to świetna gra do pogrania z młodszym pokoleniem. Naszym zdaniem świetnie sprawdzi się na różnych kółkach planszówkowych czy w świetlicach. Gracze, którzy są już dłużej w tym hobby raczej sięgną po Dobble, ale i tak polecamy każdemu spróbować swoich sił w Baobabie!

Ocena: 4,5/6

Nazwa: Baobab
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 59,95zł
Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Rebel i wszystko gra
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive