3 gru 2018

Rozwiń swój naród i zdobądź karcianą hegemonię - recenzja gry Carta Impera Victoria

Kogo z was męczyły lekcje historii z przynudzającą nauczycielką? Ucinaliście sobie drzemkę czy odrabialiście zadanie domowe z matmy na zajęciach ze starożytnego Rzymu? A może wyobrażaliście sobie siebie jako cesarza własnego imperium i planowaliście rozwój państwa? Jeśli wciąż marzycie, aby zostać potężnym i wszechstronnym władcą, to wydawnictwo Funiverse ma dla was małą grę, która może was zainteresować.

Carta Impera Victoria to szybka gra karciana dla 2-4 graczy w wieku 8+.Jest to tytuł cywilizacyjny i dyplomatyczny, w którym zagrywając karty rozwijasz swój naród i tworzysz historię. Rozwijaj się w różnych dziedzinach i zawiązuj potężne sojusze, aby zapobiec tryumfowi przeciwnika. Pamiętając też, że najlepszą obroną jest atak, zdobądź pokaźną przewagę w konkretnej z domen rozwoju i wygraj grę.

Mówiąc "gra planszowa" mamy na myśli zazwyczaj duże, kwadratowe pudełko. W przypadku Carta Impera Victoria jest nieco inaczej. Pudełko jest niestandardowych rozmiarów - jest małe, wysokie o kształcie prostopadłościanu. Wykonanie jest świetne. Dzięki takiemu rzadko spotykanemu pudełku w środku znajdziemy wypraskę z dedykowanymi miejscami na karty, planszetki gracza i specjalną Monetę Kultury. Elementy są dobrej jakości, a osoby doceniające grafiki w grze z pewnością poświęcą dłuższą chwilę, aby dokładnie przyjrzeć się ilustracjom, które są naprawdę bardzo ładne. Ciekawostką jest Moneta Kultury, która nie jest zwykłym żetonikiem, tylko wykonana jest z metalu.

Celem gry jest posiadanie 7 kart z jednej domeny na koniec gry. Podczas swojej tury gracze mają do wykonania dwie obowiązkowe akcje i jedną opcjonalną. Pierwszą czynnością jest zagranie karty z ręki przed siebie. Dokładając kolejne karty w tej samej domenie, musimy pamiętać, aby zachować odpowiedni ich układ. Drugą obligatoryjną czynnością jest dobranie odpowiedniej liczby kart na rękę z ogólnego stosu dobierania. Na początku rozgrywki, każdy gracz ma wyznaczony limit kart na ręce, ale spokojnie - z czasem możemy go zwiększyć dzięki odpowiednim Efektom Kart, bo to w nich drzemie sedno gry Carta Impera Victoria.

Zastosowanie efektu to właśnie ta opcjonalna akcja. W trakcie swojej tury, gracz może użyć jednego stałego efektu oraz jednego efektu odrzuconej karty. Stałe efekty aktywowane są w dowolnym momencie swojego ruchu pod warunkiem, że posiadana jest wymagana liczba kart w konkretnej dziedzinie. Efekt Odrzuconej Karty polega na odrzuceniu już wyłożonej karty na stół i zastosowaniu jego działania. Jak już wspominaliśmy wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie siódmą kartę w jednej domenie.

Carta Impera Victoria to szybka i interesująca gra, która daje szerokie pole do popisu dla osób lubiących wykorzystywać efekty z kart i ich kombinacje. Karty dzielą się na sześć domen i każda z nich to dwa zastosowania efektu. Na przykład używając Stałego Efektu Religii, możemy zwiększyć limit posiadanych kart na ręce, a używając Efektu Odrzuconej Karty Ekonomii, możemy zablokować przeciwnikowi wykładanie kart do odpowiedniej domeny.

Dobrze się nam grało zarówno w dwie jak i w cztery osoby, chociaż w większym gronieodrobinę dłużej czekamy na wykonanie swojego ruchu. W grze musimy się czasem porządnie zastanowić nad kolejnym ruchem i umiejętnym wykorzystaniem efektów, jeśli chcemy najefektywniej wykorzystać możliwości kart. Wiedząc, ile jest domen oraz ile kart jest w każdej z nich szacujemy, które karty wykładać najpierw, a które później. Dodatkowo cały czas musimy obserwować, w co inwestuje nasz przeciwnik, aby móc go skutecznie zablokować, gdy przyjdzie taka potrzeba.

Polecamy Carta Impera Victoria osobom, które lubią szybkie karcianki z ciekawym twistem oraz możliwością główkowania. Dzięki odrzucaniu odpowiedniej liczby kart podczas przygotowania do rozgrywki, jest to bardzo grywalny tytuł. A jeśli fascynuje was starożytność, to macie okazję spróbować swoich sił w rozwoju swojego imperium jako potężny strateg i mądry cesarz.

Ocena 4,5/6
Nazwa: Carta Impera Victoria
Wydawnictwo: Funiverse
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 40zł
Dziękujemy wydawnictwu Funiverse za przesłanie egzemplarza recenzenckiego Funiverse
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive