18 gru 2018

Odzyskaj cenny majątek zmarłego króla — recenzja gry Crypt

Zgodnie z prawem dziedziczenia, cały dobrobyt powinien w spadku przypaść najstarszemu synowi zmarłego króla. Co, jednak gdy ostatnią wolą zamożnego władcy było, aby został pochowany w Królewskiej Krypcie wraz z całym swym majątkiem? Ot robi się zagwozdka. Dziedziczący syn stara się odzyskać skarby, a wydawnictwo All In Games wydaje grę na ten temat. 

Gra Crypt wydawnictwa All In Games to szybka gra kościano-karciana, w której musicie spróbować wedrzeć się do Krypty ojca, aby odzyskać cenny spadek. Przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku 14+, a rozgrywka nie powinna zająć dłużej niż 20 minut. Wysyłając swoje najwierniejsze sługi, włamujecie się do Krypty w celu odebrania tego, co należy do was. 

Crypt to mała i szybka gra, którą można rozłożyć i zagrać w każdym miejscu. Choć tematycznie jest smutna, bo traktuje trochę o śmierci króla i o wykradaniu skarbów z grobowca, to nadrabia mechaniką i ilustracjami. Te są stonowane, ale bardzo ładne. Karty są wytrzymałe i czytelne. Nie powinno być problemów ze zrozumieniem zastosowanego na nich oznakowania. W pudełku znajdziemy 60 kart, 12 kości oraz instrukcję. Ciekawostką jest to, że w trakcie rozgrywki wykorzystujemy wieczko z gry. Przetrzymujemy tam kostki, które reprezentują nasze sługi. Więcej o tym w dalszej części tekstu. Wykonanie stoi na wysokim poziomie. Można by się jedynie przyczepić o brak woreczków strunowych, aby kostki i karty nie leżały luzem w zamkniętym pudełku.

Rozgrywka w Crypt dzieli się na kilka faz. Przygotowanie gry polega na usunięciu odpowiedniej liczby kart z głównej talii zgodnie z liczbą graczy, wyłożeniu 6 kart kolekcjonerów, dobraniu swojej postaci i pomocników, oraz wręczenia Karty Pochodni pierwszemu graczowi i Karty Mroku ostatniemu. Podczas całej tury mamy do zrobienia kilka rzeczy. Najpierw trzeba odsłonić pulę Kart Skarbów, które będą do zdobycia w danej rundzie. Następnie każdy z graczy kolejno kładzie swoje sługi na wybranej przez siebie karcie, bądź odzyskuje wcześniej wykorzystane Kości Sług. Trzeba pamiętać, że Kości Sług kładziemy na karcie z wybraną już wartością oczek. Jeśli przeciwnik również wyrazi chęć zdobycia tego samego skarbu, to musi on wyłożyć kostki o większej wartości na oczkach. W takiej sytuacji kości przeciwnika wracają do niego na rękę. Gdy wszyscy gracze zadeklarowali się i wyłożyli swoich pomocników, to zbierają oni zdobyte skarby do swojej kolekcji, a następnie sprawdzają, czy słudzy nie są wyczerpani. W tym celu muszą rzucić Kością Sługi i jeśli wypadnie wartość niższa niż wcześniej deklarowana, to sługa staje się Wycieńczony — odrzucany jest do pudełka. Gra toczy się do momentu, gdy skończą się dostępne karty w Krypcie Króla. Wygrywa gracz, którego skarby będą najbardziej wartościowe na końcu gry.

Szybkie, proste i przyjemne. Rozgrywka w Crypt osobom doświadczonym powinna zajmować około 15-20 minut. Jest to świetny przykład fillera, który spełnia swoją funkcję stuprocentowo! Nie wysilimy się zbyt mocno, główkując, ale jednocześnie nie jest zbyt prosto, bo trzeba dobrze się zastanawiać z rundy na rundę, które skarby chcemy upolować. Warto dodać, że do tego wszystkiego dochodzą jeszcze Karty Kolekcjonerów. Wykłada się je na początku gry i determinują one cele długoterminowe oraz mają zastosowanie w trakcie rozgrywki. Na przykład używając dwóch konkretnych Kart Skarbów, możemy w każdej chwili odzyskać Kość Sługi.

Zasady są do wytłumaczenia w kilka minut i tak jak już wspominaliśmy, jest to zarówno dobry filler, jak i idealny tytuł, aby zachęcić kogoś do eksploracji świata nowoczesnych gier planszowych. Dzięki temu, że to my sami wybieramy wartość na kościach, deklarując chęć zdobycia skarbów, minimalizuje się losowość. Trochę szkoda, że nie dodano więcej Kart Kolekcjonerów. W pudełku jest ich sześć — dwustronnych, ale spokojnie mogłoby ich być więcej. Po kilkunastu rozgrywkach można odczuć ich powtarzalność.

Crypt polecamy wszystkim, którzy lubią szybkie tytuły z odrobiną negatywnej interakcji. Odrobina planowania, odrobina szczęścia i ta nutka niepewności, czy przeciwnik nie wypędzi nas z Krypty, żeby zdobyć upatrzony skarb. Tak w wielkim skrócie przedstawia się Crypt wydawnictwa All In Games. Wypróbujcie sami!

5/6
 Nazwa: Crypt
Wydawnictwo: All In Games
Sugerowana cena: 40zł
Rok wydania: 2018
Dziękujemy wydawnictwu All In Games za przesłanie egzemplarza recenzenckiego

All In Games

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive