7 gru 2018

Jak dobrze się znacie? - recenzja gry Dopasowani

Gry imprezowe na naszych stołach lądują dosyć często. Tak się akurat składa, że upodobaliśmy sobie tytuły, w których mierzymy się drużynowo i to właśnie takie są ostatnio częściej ściągane z półki. W tym tekście chcielibyśmy Wam zaprezentować grę Dopasowani, która sprawi jak dobrze znacie swoich przyjaciół/partnerów. Zapraszamy!

Dopasowani to imprezowa gra dla 4-8 osób, powyżej 16 roku życia. Sama rozgrywka trwa około 25 minut, oczywiście zakładając, że skończycie na tylko 1 partii. W pudełku z grą znajdziecie: 109 kart z 6 pytaniami (co daje nam łącznie 654 pytań!), kartę pomocy, planszę, znacznik rundy, 4 piony graczy, 8 notesów (po dwa w każdym kolorze), klepsydra (60s) oraz instrukcję.

Instrukcja bardzo dobrze tłumaczy jak grać w Dopasowanych. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że docelowo powinno się grać parami, jeśli jednak zajdzie sytuacja, gdzie będzie nieparzysta liczba graczy (5 lub 7) to tworzy się jedną drużyną składającą się z 3 osób. Po przygotowaniu do gry, pierwszy gracz ciągnie kartę i odczytuje pierwsze pytanie oraz obraca klepsydrę. Od teraz gracze mają minutę, by zapisać maksymalnie 5 odpowiedzi na pytanie (jedno- dwuwyrazowe). Po upływie czasu gracze porównują swoje odpowiedzi i za zgadzające się otrzymują 1 punkt. Gra kończy się, gdy któraś z drużyn osiągnie 30 punktów lub gdy rozegrana zostanie 9 runda. Jest też wariant zaawansowany, który zmienia zasady w każdej kolejnej rundzie, na przykład zakreślają jedną z odpowiedzi, której są pewni i jeśli oboje obstawili tak samo to zdobywają dodatkowe punkty.

Jak przystało na grę imprezową, jej zasady tłumaczy się bardzo sprawnie i są bardzo łatwo przyswajalne. Ot wydaje się, że to prosty tytuł i że „rozpykacie” jako para innych, po czym okazuje się, że nie jest tak łatwo. Na przykład pytanie „jak tłumaczysz spóźnienie?” bywa u nas bardzo sprzeczne.

Warto wspomnieć również, że są karty 18+, gdzie mogą pojawić się (w odpowiedziach) wulgaryzmy bądź kwestie seksualności. Oczywiście nadal gra na tym nie traci, karty te są odpowiednio oznaczone, więc łatwo je odnaleźć i „odrzucić” z talii, jeśli będziemy chcieli grać z młodszymi graczami.

Nam grało się dobrze zarówno w składzie 4 jak i 6 osobowym. W ośmioro nam się nie udało zagrać, ale myślę, że to kwestia czasu. Gra jest ciekawa, szybka i w pewnym momencie wręcz zmusza do dyskusji w drużynie. Jest to ciekawy tytuł imprezowy.

Dopasowani to ciekawa gra, która sprawdzi się na imprezach. Nie jest ona jedną z wielu tytułów imprezowych bazujących na tym samym, jest tutaj troszkę więcej kontrowersyjnych pytań, zadanych w taki sposób, by nie dało się łatwo odgadnąć skojarzeń naszych przeciwników. Polecamy Wam sprawdzić ten tytuł w swoim gronie, by dowiedzieć się jak bardzo jesteście Dopasowani!

Nazwa: Dopasowani
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 65zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie gry do recenzji
Egmont

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive